DQİDK-nın şöbə müdiri ATƏT- in İnsan Ölçüsü üzrə birinci Əlavə Görüşünün videokonfransına qatılıb
25-26 may tarixlərində Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatına (ATƏT) sədrlik edən Albaniya və ATƏT-in Demokratik Təsisatlar Bürosunun dəstəyi ilə təşkil olunan "Dözümsüzlük və ayrı-seçkiliyin bütün formalarına qarşı mübarizə” mövzusunda ATƏT- in İnsan Ölçüsü üzrə birinci Əlavə Görüşü keçirilib.
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) Xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Əli Həziyev Covid-19 pandemiyası ilə əlaqədar olaraq videokonfrans formatında keçirilən görüşün “Zorakılığa və nifrət nitqinə səbəb ola biləcək müasir internet dözümsüzlüyü ve ayrı-seçkiliyinin formalarına qarşı mübarizə” və “İlkin xəbərdarlıqdan ilkin fəaliyyətə qədər: ayrı-seçkiliyin eskalasiyası səbəbindən gərginliyə və ya münaqişəyə çevrilməsinin qarşısının alınması” mövzularına həsr olunmuş II və III sessiyalarında  çıxış edib.
Qeyd edək ki, ATƏT institutları və təşkilata üzv dövlətlər,  bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, vətəndaş cəmiyyətlərinin qatıldığı ikigünlük onlayn konfransda cəmiyyətlərarası qarşıdurmaya, nifrət cinayətlərinə və zorakılıq aktlarına səbəb olan stereotiplər və yanlış təsəvvürlərin aradan qaldırılması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb.
DQİDK-nın şöbə müdiri çıxışında Azərbaycanda dini zəmində dözümsüzlük və ayrı-seçkiliyin qarşısının alınması, habelə ölkəmizdə müxtəlif dinlər arasında dialoqun gücləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər barədə danışıb.
Bildirib ki, dövlət hər zaman dini sahəni dəstəkləyir. Azərbaycan əhalisinin 96 faizinin İslam dininə mənsub olmasına baxmayaraq, dövlətimiz ölkədə yaşayan digər dinlərin nümayəndələrinə qayğı göstərir və problemlərinin həlli istiqamətdə ardıcıl tədbirlər həyata keçirir. Xüsusilə din sahəsində sabitliyin, o cümlədən dini tolerantlığın və multikultural ənənələrin qorunması, radikal meyillərin qarşısının alınması üçün ciddi işlər görülür.
Şöbə müdiri, həmçinin videokonfrans iştirakçılarını bu istiqamətdə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi, Qafqaz Müsəlmanları İdarəsi, Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzi və DQİDK-nın tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu tərəfindən reallaşdırılan layihələr, o cümlədən  ölkəmizdə dinlərarası, mədəniyyətlərarası dialoq formatında keçirilmiş nüfuzlu beynəlxalq tədbirlər barədə məlumatlandırıb.
Natiq, eyni zamanda əzəli və tarixi Azərbaycan torpaqlarının - Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayonun Ermənistan tərəfindən işğal edilməsi, Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımı, işğal olunmuş ərazilərdəki tarixi-dini abidələrin dağıdılması kimi vandalizm aktlarına da diqqəti cəlb edib. Ə.Həziyev Şuşadakı tarixi Yuxarı Gövhərağa məscidinin  və Rus Pravoslav Kilsəsinin dəyişdirilərək saxtalaşdırılması və qriqoriyanlaşdırılması faktlarını vurğulayaraq Ermənistanın vandal hərəkətlərinin qarşısını almaq, mədəni və tarixi irsimizə qarşı törədilən əməllərin qarşısının alınması üçün  ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinə müraciət edib.

Head of the Foreign Relations Department of SCRA participated in the video conference of the first OSCE Supplementary Human Dimension Meeting (SHDM)
The first OSCE Supplementary Human Dimension Meeting (SHDM) on "Combating Intolerance and all Forms of Discrimination" was held on May 25-26 organized by the Albanian OSCE Chairmanship with the support of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR).
Ali Haziyev, head of the Foreign Relations Department of the State Committee on Religious Associations (SCRA) of the Republic of Azerbaijan made a speech in the second and third working sessions dedicated to the topics on “Addressing Contemporary Forms of Online Intolerance and Discrimination which can lead to Acts of Violence and Hate Crimes” and “From Early Warning to Early Action: Prevention of Discrimination from Escalation into Tensions or Conflict”.
OSCE participating States, OSCE institutions and other executive structures and a variety of international organizations, civil society and other stakeholders attended a two-day online meeting and exchanged views on overcoming stereotypes and misconceptions that lead to inter-communal conflict, hate crimes and acts of violence.
The head of the department of the committee delivered a speech on measures taken in order to prevent intolerance and discrimination on religious grounds, as well as to strengthen the dialogue between different faiths and religions in Azerbaijan.
Religious sphere is supported by the state all the time. Despite the fact that 96% of the population of country belongs to Islam, our state takes care of the representatives of other religions living in the country and takes consistent measures to solve their problems. Serious steps are being taken to maintain stability, including religious tolerance and multicultural traditions to prevent radical tendencies especially in the religious sphere, he added.
Moreover, the head of department informed the session participants about the projects in this direction realized by the SCRA, the Caucasus Muslims Board, the Baku International Center for Multiculturalism and the Foundation of Moral Values Promotion ​​and the Azerbaijan Theological Institute, as well as the prestigious international events held within interreligious and intercultural dialogue in our country.
The speaker also drew attention to acts of vandalism, such as the occupation of ancient and historical Azerbaijani lands - Nagorno-Karabakh and seven adjacent regions by Armenia, genocide against the Azerbaijani population, and destruction of historical and religious monuments in the occupied territories of Azerbaijan. By emphasizing the facts of falsification and gregorianization of the historic Upper (Yukhari) Govharaga Mosque and the Russian Orthodox Church in Shusha, A.Haziyev addressed an appeal to the OSCE Chairman-in-Office to prevent vandalism of Armenia and actions against our cultural and historical heritage.