Dövlət Komitəsinin sədri Türkiyənin ölkəmizəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşüb
Avqustun 3-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Cahit Bağçı ilə görüşüb.
Qardaş ölkənin səfirini Azərbaycandakı təyinatı münasibətilə təbrik edən Mübariz Qurbanlı hər sahədə yüksək səviyyəli əməkdaşlıq əsasında qurulan Azərbaycan–Türkiyə münasibətlərinin daim gücləndiyini, eyni soykökünə, dilə, dinə, mədəniyyətə və bir çox digər qarşılıqlı bağlara malik olan iki ölkənin xalqları arasında əlaqələrin daim inkişaf etdiyini diqqətə çatdırıb. O bildirib ki, Türkiyə-Azərbaycan arasında tarix boyu formalaşmış qardaşlıq münasibətlərinin daha da möhkəmləndirilməsi, bütövlükdə türk-İslam dünyasının mədəni-mənəvi vəhdətinin qorunub saxlanılması və daha da inkişaf etdirilməsi yolunda iki ölkə hər zaman səy göstərib və göstərməkdə də davam edəcək.
Son günlər Türkiyənin bir sıra regionlarını əhatə edən yanğınlara görə dərin kədər və üzüntüsünü dilə gətirən M.Qurbanlı bu çətin günlərdə də Azərbaycanın qardaş Türkiyənin yanında olduğunu deyib, həlak olanların doğmalarına başsağlığı verib.
Komitə sədri 44 günlük Vətən müharibəsində qazandığı Zəfərdə - Azərbaycanın haqlı mübarizəsində də Türkiyənin həmişə olduğu kimi xalqımızı yalnız qoymayaraq bütün dünyaya Qarabağın Azərbaycanın əzəli torpaqları olduğunu, heç bir ölkənin Azərbaycana mane ola bilməyəcəyini bəyan etməsini, “bir millət, iki dövlət” prinsipinə sadiq olaraq müharibə dövründə həm mənəvi, həm də siyasi müstəvidə ölkəmizin yanında olmasını bildirib.
Eyni zamanda, görüş zamanı Dövlət Komitəsinin sədri dövlət-din münasibətləri, Konstitusiyada təsbit edilmiş vicdan azadlığı, ölkəmizdə hökm sürən tolerantlıq mühiti, ayrı-ayrı dinlər və konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri haqqında, eləcə də bu münasibətlərin tənzimlənməsi sahəsində fəaliyyət göstərən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi barədə məlumat verib.
Səfir də öz növbəsində Dövlət Komitəsinin sədrinə səmimi təbriki üçün təşəkkür edib. O, Azərbaycanla Türkiyə arasında qardaşlıq münasibətlərindən, bu əlaqələrin sağlam və davamlı inkişafından danışaraq bildirib ki, fəaliyyət göstərəcəyi müddət ərzində bu əlaqələrin daha da genişlənməsi üçün səylərini əsirgəməyəcək. Son günlər Türkiyədə baş verən meşə yanğınlarına toxunan Cahit Bağçı Türkiyənin güclü dövlət olduğunu və bu sınaqdan üzüağ çıxacağını, Azərbaycan dövlətinin yanğınların söndürülməsinə ilk günlərdən göstərdiyi dost və qardaş dəstəyinin təqdirəlayiq olduğunu vurğulayıb.
Səfir eyni zamanda, Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Azərbaycana səfəri və ölkələrimiz arasında tarixi Şuşa Bəyannaməsinin imzalanmasının əhəmiyyətinə toxunub.
Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə danışan Səfir bu sahədə ikitərəfli əlaqələrin daha da genişlənəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Görüşün sonunda Səfirə Dövlət Komitəsinin nəşr etdirdiyi Azərbaycanın multikultural və milli-mənəvi dəyərlərindən bəhs edən kitablar hədiyyə edilib.

The Chairman of the State Committee meets with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkey to our country
On August 3, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Turkey to Azerbaijan Cahit Bagci.
Congratulating the Ambassador of the brotherly country on his appointment to Azerbaijan, Mubariz Gurbanli noted that the relations between Azerbaijan-Turkey based on high-level cooperation in all spheres are constantly strengthening, relations between the peoples of the two countries who have the same roots, language, religion, culture and several other ties are continuously developing. He said that the two countries have always made and will continue to make efforts aimed at further strengthening fraternal relations that have been shaped historically between Turkey and Azerbaijan, preserving and further developing the cultural and spiritual unity of the Turkish-Islamic world as a whole.
Expressing deep sorrow and grief over the recent wildfires in a number of regions of Turkey, Mr. Gurbanli said that Azerbaijan stands with brotherly Turkey in these difficult days and has expressed his condolences to the families of the victims.
Turkey did not leave our people alone during the 44-day Patriotic War - Azerbaijan’s just struggle that was resulted with the great victory of our country. Turkey stated to the whole world that Karabakh is the ancient land of Azerbaijan, that no any country would be able to hinder Azerbaijan, and stood with our country both morally and politically, by adherent to the principle of "one nation, two states" during the war, the Chairman stressed.
The Chairman of the State Committee spoke about state-religion relations, freedom of conscience enshrined in the Constitution, the atmosphere of tolerance in our country, cooperation between variety of religions and denominations based on mutual respect and trust, as well as religious relations and informed the Ambassador about the State Committee on Religious Associations, which regulates those relations.
The Ambassador thanked to the Chairman of the State Committee for his sincere congratulations. Speaking about the fraternal relations between Azerbaijan and Turkey, sustainable development of those relations, he has mentioned that he will spare no effort for further expansion of those ties during the term of his office. Touching upon the recent wildfires in Turkey, Cahit Bagci stressed that Turkey is a strong state and will pass this test, and has praised the friendly and brotherly support of the Azerbaijani state from the early days to extinguish the fires.
The Ambassador also stressed the importance of President of Turkey Recep Tayyip Erdogan’s visit to Azerbaijan and the signing of the historic Shusha Declaration between our countries.
Speaking about the activities of the State Committee, the Ambassador expressed confidence in further expansion of bilateral relations in this sphere.
The Ambassador was presented the books related to multicultural and national-spiritual values of Azerbaijan that published by the State Committee at the end of the meeting.