Dövlət Komitəsinin sədri “Şirvan şəhər məscidi”ni ziyarət edib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov noyabrın 14-də “Şirvan şəhər məscidi”ndə din xadimləri ilə görüşüb.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycanda dinlərarası münasibətlər, tolerantlıq ənənələri, milli-mənəvi dəyərlərimizin təbliği ilə bağlı fikirlərini bölüşüb. Bildirib ki, ölkəmizin tolerantlıq modelinin, dini dözümlülüyün mahiyyətinin ictimaiyyətə düzgün çatdırılması, eləcə də dövlətçilik və vətənpərvərlik din xadimlərinin fəaliyyətinin əsasını təşkil etməlidir.
Ramin Məmmədov qeyd edib ki, Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri, dinlərarası əlaqələr sağlam zəmin üzərində qurulub. Bu, dövlət siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biridir.
Din xadimləri Azərbaycan dövlətinin dinə və dini icmalara göstərdiyi dəstəyin böyük önəm daşıdığını vurğulayıblar. Görüşdə, din xadimlərinin təklifləri dinlənilib, görüləcək işlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman of the State Committee visited "Shirvan city mosque"
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with religious figures on November 14 at the Shirvan City Mosque.
At the meeting, Chairman of the State Committee shared his views on inter-religious relations, traditions of tolerance, promotion of our national and moral values in Azerbaijan. He said that the model of tolerance of our country, the essence of religious tolerance should be properly conveyed to the public, as well as statehood and patriotism should form the basis of the activity of religious figures.
Ramin Mammadov noted that state-religion relations and inter-religious relations in Azerbaijan are built on a sound foundation. This is one of the priority areas of state policy.
Clergymen emphasized the great importance of the support of the Azerbaijani state to religion and religious communities. At the meeting, the proposals of the clergy were listened to and opinions were exchanged on the work to be done.