Dövlət Komitəsinin sədri Səudiyyə Ərəbistanı səfiri ilə görüşüb
Noyabrın 2-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (Dövlət Komitəsi) sədri Mübariz Qurbanlı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının (SƏK) ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İssam bin Saleh əl-Cuteyli ilə görüşüb.
Görüş zamanı səfiri ölkəmizdə diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edən Dövlət Komitəsinin sədri ona fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Azərbaycanla Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında diplomatik əlaqələrin tarixinin müstəqilliyimizin ilk illərinə təsadüf etdiyini bildirən Komitə sədri Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1994-cü ildə Səudiyyə Ərəbistanına səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlərin əlaqələrimizin inkişafında dönüş nöqtəsi olduğunu və həmin səfər nəticəsində qarşılıqlı əməkdaşlığın təməlinin qoyulduğunu diqqətə çatdırıb. Hazırda bu əməkdaşlığın uğurla davam etdiyi, Prezident İlham Əliyevin Səudiyyə Ərəbistanına səfərlərinin ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm rol oynadığı xüsusi olaraq qeyd olunub.
Dövlət Komitəsinin sədri qonağı ölkəmizdəki nümunəvi dövlət-din münasibətləri, DQİDK-nın fəaliyyəti barədə məlumatlandırıb. Bildirib ki, Azərbaycanda dini sahəyə daim diqqət və xüsusi qayğı göstərilir. Ulu Öndər Heydər Əliyev siyasi kursunun layiqli davamçısı Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla həyata keçirilən siyasət dini etiqad azadlığının qorunmasına, ölkədəki bütün dini icmalara bərabər imkanların yaradılmasına və ölkəmizdə əsrlərboyu formalaşmış tolerantlıq və multikultural ənənələrin, eyni zamanda xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin daha da möhkəmlənməsinə yönəlib.
Cari ilin may ayında Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam Məsələləri, Çağırış və İrşad Nazirliyinin dəvəti ilə SƏK-ə səfər etdiyini, bu çərçivədə Dövlət Komitəsi ilə sözügedən nazirlik arasında Anlaşma Memorandumunun imzalandığını  xatırladan Komitə sədri ölkələrimiz arasında mövcud əlaqələrin genişləndirilməsi, dini ekstremizm, islamofobiya və radikalizmin qarşısının alınması sahəsində birgə səylərin gücləndirilməsi, eləcə də qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin aparılması istiqamətində keçirilən görüşlərin önəminə toxunub.
Səmimi qəbula görə Dövlət Komitəsi sədrinə minnətdarlığını bildirən səfir İssam bin Saleh əl-Cuteyli Azərbaycana səfir təyin edilməsinin onun üçün sevindirici hal olduğunu deyib. Azərbaycanın sürətli inkişafına şahid olduğunu diqqətə çatdırıb. Diplomat təmsil etdiyi ölkənin Azərbaycanın haqlı mövqeyini dəstəkləməsini həm xalqının, həm də dövlətinin bu məsələyə olan ədalətli münasibətini əks etdirdiyini xüsusi vurğulayıb. İssam bin Saleh əl-Cuteyli ölkələrimiz arasında ənənəvi dostluq və tərəfdaşlıq münasibətlərinin inkişafı üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini qeyd edib.
Qarşılıqlı əməkdaşlığın perspektivlərinin müzakirə edildiyi görüşün sonunda səfirə Dövlət Komitəsinin ingilis və ərəb dillərində nəşr etdirdiyi, ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühitindən və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmindən bəhs edən kitablar, eləcə də Azərbaycan dilində Qurani-Kərim təqdim edilib.

Chairman of the State Committee met with the Ambassador of Saudi Arabia
November 2, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Saudi Arabia (KSA) to our country Essam bin Saleh Al-Jutaili.
During the meeting, the Chairman of the State Committee extended his congratulations to the ambassador on commencing his diplomatic mission in our country and wished him success in his endeavors. The Chairman pointed out that the history of diplomatic relations between Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia dates back to the early years of our independence and the meetings held during the visit of the National Leader Heydar Aliyev to Saudi Arabia in 1994 were a turning point in the development of our relations and laid the foundation for mutual cooperation. This cooperation is currently continuing successfully and President Ilham Aliyev's visits to Saudi Arabia play a significant role in the development of bilateral relations.
Mr. Gurbanli provided information to the guest about the exemplary state-religion relations in our country and activities of the State Committee on Religious Associations and mentioned Azerbaijan’s constant attention and special care given to religious affairs. The policy successfully implemented by President Ilham Aliyev, the worthy successor of the great leader Heydar Aliyev 's political course, is aimed at preserving freedom of religious belief , creating equal opportunities for all religious communities in the country, and further strengthening the long-standing traditions of tolerance and multiculturalism, as well as the national and spiritual values of our people in Azerbaijan.
The Chairman of the Committee recalled that in May of this year, he visited the Kingdom of Saudi Arabia at the invitation of the Ministry of Islamic Affairs, Dawah, and Guidance of Saudi Arabia, during which a Memorandum of Understanding was signed between the State Committee and the mentioned ministry and emphasized the importance of expanding existing relations between our countries, strengthening joint efforts in countering religious extremism, Islamophobia, and radicalism, including conducting exchanges of mutual experience.
Expressing his sincere appreciation for the warm reception, Ambassador Essam bin Saleh Al-Jutaili conveyed his pleasure at being appointed as an ambassador to Azerbaijan. He noted that he has witnessed Azerbaijan's rapid development and progress, which has been a source of delight for him. The diplomat highlighted that his representation of the country he serves, reflects the just stance of both the people and the state in supporting Azerbaijan's fair position. Essam bin Saleh Al-Jutaili has pointed out that he will do his utmost for the development of the traditional friendship and partnership between our countries.
At the end of the meeting that the prospects of mutual cooperation were discussed, the ambassador was presented books published by the State Committee in English and Arabic, which cover the atmosphere of religious tolerance in Azerbaijan and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage, including a copy of the Holy Quran in the Azerbaijani language.