Dövlət Komitəsinin sədri Qətər səfiri ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri (DQİDK) Mübariz Qurbanlı dekabrın 11-də Qətər Dövlətinin ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Feysal bin Abdullah Həməd Abdullah Al Hinzab ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri səfiri Azərbaycanda diplomatik fəaliyyətə başlaması münasibətilə təbrik edib, diplomata ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində uğurlar arzulayıb, Azərbaycan-Qətər arasında bütün sahələrdə əlaqələrin yüksək səviyyədə inkişaf etməsinin önəminə toxunub.
Mübariz Qurbanlı Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti barədə qonağa geniş məlumat verərək, dövlət-din münasibətlərinin uğurla tənzimlənməsi üzrə ölkəmizdə son illər görülmüş işlərdən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycanda dövlət-din münasibətləri qanunla tənzimlənir və dövlət tərəfindən dini icmalara hərtərəfli dəstək verilir. Azərbaycan dövləti bütün etnik qrupların, dini konfessiya nümayəndələrinin öz dillərini, dinlərini, mədəniyyətini, adət-ənənələrini qoruyub saxlamasına və inkişaf etdirməsinə hər cür qayğı göstərir. Ölkəmizdə dövlət dəstəyi ilə sinaqoqlar, məbədlər, məscidlər və kilsələr tikilir. Komitə sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanda tarixi-mənəvi irsin və ənənəvi dəyərlərin qorunub saxlanılmasının prioritet olması, tolerantlıq, multikulturalizm ideyalarına sadiqliyimiz, nəticə etibarilə Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda nümunəvi məkana çevrilməsini şərtləndirir.
Səmimi qəbula görə Dövlət Komitəsi sədrinə minnətdarlığını bildirən səfir Feysal bin Abdullah Həməd Abdullah Al Hinzab ötən ay ölkəmizdə keçirilən Dünya dini liderlərinin II Sammitinin önəminə toxunaraq Azərbaycanın bütün dünyada dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoqda mühüm rol oynayan ölkə kimi tanındığını vurğulayıb. Dost xalqların oxşar dəyərlərə sahib olduğunu bildirən səfir ölkələrimizdə multikultural və tolerant ənənələrin, harmonik münasibətlərin mövcud olduğunu bildirib.
Dini sahədə əməkdaşlığın perspektivləri və qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin müzakirə edildiyi görüşün sonunda səfirə DQİDK-nın ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ərəb dilində nəşr etdirdiyi kitablar təqdim edilib.

Chairman of the State Committee met with Ambassador of Qatar
Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) of the Republic of Azerbaijan Mr.Mubariz Gurbanli met with newly appointed ambassador extraordinary and plenipotentiary of the State of Qatar to our country Faisal bin Abdullah Hamad Abdullah Al Hinzab.
Chairman of the State Committee congratulated ambassador on his diplomatic mission in Azerbaijan. He wished the diplomat success in expanding cooperation between the two countries, noted the importance of high-level development of relations between Azerbaijan and Qatar in all fields.
Mubariz Gurbanli informed the guest about the activities of SCRA and spoke about the recent work in our country on successful regulation of state-religious relations. He mentioned that the state-religious relations in Azerbaijan are regulated by law and the state provides all-round support to religious communities. The state of Azerbaijan takes care of preserving and developing of languages, religions, cultures and traditions of all ethnic groups and representatives of religious confessions. In our country synagogues, temples, mosques and churches are being built by the state support. The Chairman of the Committee stressed that the priority of preserving historical and spiritual heritage and traditional values in Azerbaijan, our loyalty to the ideas of tolerance and multiculturalism eventually make Azerbaijan an international model.
Ambassador Faisal bin Abdullah Hamad Abdullah Al Hinzab expressed his gratitude to the Chairman of the State Committee for sincere reception and highlighted the importance of the II Summit of World Religious Leaders in Azerbaijan last month, as well as he mentioned that Azerbaijan is known as an important country in playing the successful role on interfaith and intercultural dialogue. Ambassador also stressed that two friendly nations have similar values and there are multicultural and tolerant traditions and harmonious relations in our countries.
The perspectives of cooperation in the religious field and other issues of mutual interest were discussed at the meeting and at the end of the meeting the ambassador was presented books on religious tolerance in our country and the Armenian vandalism against our material and cultural heritage in arabic language by the SCRA.