Dövlət Komitəsinin sədri Özbəkistan səfiri ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı sentyabrın 30-da Özbəkistan Respublikasının ölkəmizdə yeni təyin olunmuş fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Baxrom Aşrafxanovla görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycan və Özbəkistan arasında tarixi kökləri olan dostluq münasibətlərindən bəhs edib, ikitərəfli və beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb. Mübariz Qurbanlı bu münasibətlərin inkişafında Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Prezident İlham Əliyevin müstəsna rolu olduğunu qeyd edərək ölkələr arasında bütün sahələrdə olduğu kimi dini sahədə də münasibətlərin uğurla davam etdiyini diqqətə çatdırıb.
“İslam Həmrəyliyi İli”ndə Azərbaycan nümayəndə heyətinin Özbəkistana səfəri çərçivəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətinə toxunan Komitə sədri eyni zamanda, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi ilə Özbəkistan Nazirlər Kabineti yanında Dini İşlər Komitəsi, həmçinin Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu və Özbəkistan Beynəlxalq İslam Akademiyası arasında imzalanan əməkdaşlıq memorandumları barədə danışıb. Hər iki ölkənin elmi və dini ictimaiyyəti üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edən birgə memorandumun mənəvi-maarifçilik sahəsində əməkdaşlığın gücləndirilməsi istiqamətində növbəti vacib addım olduğunu qeyd edib.
Komitə sədri görüş zamanı 27 sentyabrdan etibarən Ermənistan silahlı qüvvələrinin beynəlxalq hüquq normalarını yenidən kobud surətdə pozaraq cəbhə xəttinin bir sıra istiqamətlərindən Azərbaycanın mövqeyinə hücum etməsi və Azərbaycan Silahlı Qüvvələrinin əks həmlə əməliyyatı ilə cavab verməsi haqqında danışıb. DQİDK sədri Azərbaycanın yaşayış məntəqələrinin məqsədyönlü şəkildə atəşə tutulması nəticəsində həlak olan mülki şəxslərin sayının 12 nəfər olduğunu, 42 nəfərin isə yaralandığını bildirib. Azərbaycanın haqlı olaraq öz ərazi bütövlüyünü bərpa etmək istəyini vurğulayan Mübariz Qurbanlı ölkəmizin bu ədalətli mövqeyinin beynəlxalq birlik tərəfindən müdafiə olunduğunu qeyd edib.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən səfir Baxrom Aşrafxanov ölkəmizdə dinlərarası münasibətlərin yüksək səviyyədə olmasından, eləcə də dindən istifadə edən radikal qruplara qarşı münbarizədə Azərbaycan və Özbəkistanın müvafiq qurumlarının uğurlu əməkdaşlığından məmnunluğunu ifadə edib. Ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin yaranmasının 25 ilinin tamam olduğunu vurğulayan səfir iki dövlətin dostluq və tərəfdaşlıq əlaqələrinin daha da inkişafı üçün əlindən gələni əsirgəməyəcəyini qeyd edib. Səfir Baxrom Aşrafxanov Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində Özbəkistanın birmənalı olaraq hər zaman Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyini müdafiə etdiyini xüsusi vurğulayıb.

Chairman of the State Committee Mubariz Gurbanli met with newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov
Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with the newly appointed Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Uzbekistan to Azerbaijan Bahrom Ashrafkhanov on September 30.
By emphasizing the importance of relations within bilateral as well as in the framework of   international organizations, the chairman Mr. Gurbanli spoke about the historical and friendly relations between Azerbaijan and Uzbekistan, the exceptional role of National Leader Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev in the development of these relations,   ongoing successful progress of these relations the religious sphere as in all areas.
In the meantime, touching upon the importance of the activities carried out during the visit by Azerbaijani delegation to Uzbekistan in the "Year of Islamic Solidarity", Mubariz Gurbanli talked about the memorandums of cooperation signed between the State Committee on Religious Associations and the Committee for Religious Affairs under the Cabinet of Ministers of Uzbekistan, as well as the Azerbaijan Theological Institute and  International Islamic Academy of Uzbekistan. He noted joint memorandum, which is important for the scientific and religious communities of both countries which is the next important step in strengthening cooperation in the moral-educational sphere.
During the meeting, the Chairman of the Committee informed the ambassador regarding with violation of international law and attacks by Armenian armed forces to the position of Azerbaijan from several directions of the frontline since September 27 and responses with a counter-offensive operations by the Azerbaijani Armed Forces. Bakhrom Ashrafkhanov also was informed about 12 civilians who lost their lives and 42 injuries as a result of purposeful gunshot by Armenians to Azerbaijani settlements. Azerbaijan’s has a right and is willing to restore its territorial integrity and international community supports this fair position of the country, Mubariz Gurbanli underlined.
Expressing gratitude for the warm reception, Ambassador Bakhrom Ashrafkhanov expressed his satisfaction with the high level of inter-religious relations in the country, successful cooperation between relevant agencies of Azerbaijan and Uzbekistan in the direction of fight against radical groups who are misusing religion. The ambassador stressed the 25th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Azerbaijan and Uzbekistan and said that two countries will do their best for further development of friendly relations and partnership. Ambassador Bakhrom Ashrafkhanov specially stressed that Uzbekistan clearly supports territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan in the settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict.