Dövlət Komitəsinin sədri İsrailin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri (DQİDK) Mübariz Qurbanlı fevralın 27-də İsrailin Azərbaycana yeni təyin olunmuş səfiri Corc Dik ilə görüşüb.
Səfiri təyinatı münasibətilə təbrik edən Komitə sədri ona diplomatik fəaliyyətində uğurlar arzulayıb. Daha sonra qonağı Azərbaycandakı dinə dövlət qayğısı, dinlərarası dialoq prosesinə verilən önəm, eləcə də DQİDK-nın fəaliyyəti barədə məlumatlandıran Mübariz Qurbanlı dövlət-din münasibətlərinin uğurla tənzimlənməsi istiqamətində son illər görülmüş işlərdən danışıb. Bildirib ki, Azərbaycan mühiti üçün gündəlik həyatın gerçəkliyi olan multikultural münasibətlərin davamlılığı, onun bugünkü inkişafı bilavasitə dövlət dəstəyindən qaynaqlanır. Ölkəmizdə müxtəlif dinlərin nümayəndələri hər zaman dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunur, hər il Prezident İlham Əliyev tərəfindən dini konfessiyaların fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi məqsədilə maliyyə vəsaiti ayrılır.
Komitə sədri vurğulayıb ki, ölkəmizdə dini inanclarını, adət-ənənələrini maneəsiz şəkildə həyata keçirən dini konfessiya nümayəndələrindən biri də yəhudilərdir. Ölkəmizdə 8 yəhudi icması, 7 sinaqoq, bir sıra yəhudi məktəbləri, həmçinin “Yəhudi Evi”, Azərbaycan Yəhudi Qadınlar Assosiasiyası, Yəhudi Mədəniyyət Mərkəzi və  bu kimi təsisatlar fəaliyyət göstərir.
Ölkəmizə səfir təyin olunmağından məmnunluğunu ifadə edən Corc Dik Azərbaycan və İsrail arasında qarşılıqlı dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrinin olduğunu vurğulayıb. Diplomat iki ölkə arasında münasibətlərin daha da inkişaf etməsi naminə səylərini əsirgəməyəcəyini qeyd edib. Azərbaycanı tolerantlığın və qarşılıqlı hörmətin ən parlaq nümunəsi kimi qiymətləndirən C.Dik dağ yəhudilərinin kompakt şəkildə yaşadığı Qubadakı Qırmızı qəsəbə ilə yaxından tanış olduğunu bildirib. Azərbaycanın dünyada multikulturalizmin və tolerantlığın ən uğurlu modellərindən birinə sahib ölkə olduğunu söyləyən səfir ölkəmizdə yəhudilərə göstərilən isti münasibət və qarşılıqlı hörmətin onların Azərbaycana rəğbətini və heyranlığını daha da gücləndirdiyini, dövlətlər səviyyəsində əlaqələrin möhkəmlənməsinə təsir etdiyini diqqətə çatdırıb.
Görüşdə, eyni zamanda humanitar sahələrdə əlaqələrin daha da genişləndirilməsi imkanları, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərlə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

Chairman of the State Committee met with newly appointed Ambassador of Israel to Azerbaijan
On February 27, Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with newly appointed Israeli Ambassador to Azerbaijan George Dick.
Congratulating the Ambassador on his appointment, the Chairman of the Committee wished him success in his future diplomatic career. Briefing the guest on the state care of religion in Azerbaijan and the importance of the process of interreligious dialogue, as well as the activities of the SCRA, Mubariz Gurbanli spoke about the recent measures to successfully regulate state-religion relations. He maintained that the sustainability of multicultural relations, the current reality of daily life for the Azerbaijani environment, and its current development stems directly from government support. In our country, representatives of different religions are always encompassed by the state, and every year President Ilham Aliyev allocates funds to support the activities of religious confessions.
The Chairman of the Committee said that Jews are one of the representatives of the religious confession which exercise freely their religious beliefs and traditions in the country. There are 8 Jewish communities, 7 synagogues, a number of Jewish schools, as well as "Jewish House", Association of Jewish Women of Azerbaijan, Jewish Cultural Center and others in our country.
Expressing his satisfaction with the appointment of ambassador to our country, George Dick pointed out that there was mutual friendship and cooperation between Azerbaijan and Israel. The diplomat emphasized the he would spare no effort to further develop relations between the two countries. Describing Azerbaijan as the brightest example of tolerance and mutual respect, the Ambassador said that he was familiar with the compact settlement of the Mountain Jews in the Red District of Guba. Noting that Azerbaijan is one of the most successful models of multiculturalism and tolerance in the world, the envoy said that the warm and mutual respect manifested to Jews in our country further enhances their love and admiration for Azerbaijan and strengthens ties at the level of states.
The sides also exchanged views on opportunities for further expansion of bonds in the humanitarian sphere, as well as other issues of mutual interest.