Dövlət Komitəsinin sədri İranın İslam Mədəniyyəti və Əlaqələri Təşkilatının sədri ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı mayın 3-də V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan İranın İslam Mədəniyyəti və Əlaqələri Təşkilatının sədri Əbuzər İbrahim Türkmən ilə görüşüb.
Görüşdə Mübariz Qurbanlı bildirib ki, Azərbaycan və İran qədim tarixi mədəniyyətə malikdirlər. Ümummili Lider Heydər Əliyevin iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına hər zaman böyük diqqət yetirdiyini qeyd edən Komitə sədri Prezident İlham Əliyevin bu siyasəti uğurla davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
Qonağa ölkəmizdəki dini durum haqqında danışan Dövlət Komitəsinin sədri vurğulayıb ki, Azərbaycanda dini etiqad azadlığı yüksək səviyyədə təmin edilib, vətəndaşların dini etiqad azadlığına onların hüquq və azadlıqlarının tərkib hissəsi kimi yanaşılır. Xalqımızın milli-mənəvi dəyərlərinin, mədəni irsimizin qorunmasına xüsusi önəm verilir. Bildirib ki, Dövlət Komitəsinin tabeliyində Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun yaradılması dini-mənəvi mühitin qorunub saxlanılmasına göstərilən diqqətin əyani təzahürüdür.
2017-ci ilin ölkəmizdə “İslam Həmrəyliyi İli” elan olunduğunu xatırladan Mübariz Qurbanlı bu çağırışın dövlətimizin İslam birliyinə olan həssas münasibətinin göstəricisi olduğunu deyib. Bu çərçivədə ilk beynəlxalq konfransın Tehranda keçirildiyini qeyd edən Komitə sədri tədbirin önəminə diqqət çəkib, bu prosesin davamlı xarakter daşıdığını bildirib.
Söhbət zamanı dini təəssübkeşliyin dini təkəbbürə, sonra fanatizm və ekstremizmə çevrilməsinin qarşısının alınmasının vacibliyindən də bəhs edən Mübariz Qurbanlı din pərdəsi altında öz məqsədlərinə nail olmağa çalışan radikal elementlərə qarşı mübarizədə dini maarifçiliyin  əhəmiyyətinə toxunub.
Səmimi qəbula görə minnətdarlığını ifadə edən Əbuzər İbrahim Türkman ölkələrimiz arasında əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində xeyli işlər görüldüyünü və əməkdaşlığın yüksək səviyyədə olduğunu vurğulayıb. V Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində Azərbaycanda səfərdə olduğunu bildirən qonaq bu platformanın müasir dünya üçün aktual məsələlərin müzakirəsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Müxtəlif dinlərin və mədəniyyətlərin birgəyaşayışı və həmrəyliyi istiqamətində ardıcıl siyasət yürüdən Azərbaycanın dinlər və mədəniyyətlərarası əlaqələrin genişlənməsi üçün mühüm addımlar atdığını diqqətə çatdırıb.

The Chairman of the State Committee met with the Chairman of the Organization of Islamic Culture and Relations of Iran.
The Chairman of the State Committee met with the Chairman of the Organization of Islamic Culture and Relations of Iran. On May 3, Mubariz Gurbanli, the Chairman of the State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan met with the Chairman of the Organization of Islamic Culture and Relations of Iran, Abuzar Ibrahim Turkman, who is on a visit to Azerbaijan within the framework of the V World Forum on Intercultural Dialogue.
During the meeting Mubariz Gurbanli said that Azerbaijan and Iran have an ancient history culture. The Chairman of the State Committee, mentioning that National Leader Heydar Aliyev always paid great attention to the development of relations between two countries, emphasized this policy be pursued successfully.
Speaking to the guest on the religious committee in our country, the Chairman of the State Committee emphasized that religious freedom in Azerbaijan is provided at a high level, citizens' religious freedom is approached as part of their rights and freedoms. Special attention is paid to the protection of national and spiritual values and cultural heritage of our people. He said that, the establishment of the Moral Values Fund and the Institute of Theology under the State Committee is a clear manifestation of the attention to the preservation of religious and moral environment.
Mubariz Gurbanli, reminding that 2017 was proclaimed "Year of Islamic Solidarity" in our country, said that this call is a sign of the sensitive attitude of our state to the Islamic Union. Noting that the first international conference in Tehran was held in this subject, the Chairman of the Committee emphasised the importance of the event and said that this process is continuous.
During the meeting, speaking about the importance of prevention the  religious affection to turn into religious arrogance, then fanaticism and extremism, Mubariz Gurbanli stressed the importance of religious enlightenment in the fight against radical elements trying to achieve their goals under the name of the religion.
Expressing his gratitude for the sincere reception, Abdukarim Ibrahim Turkman stressed the great work is done in the direction of  expanding the relations between two countries and the cooperation is at the high level. Noting that he is on a visit to Azerbaijan within the framework of the 5th World Forum on Intercultural Dialogue, the guest stressed the importance of this platform for the discussion of actual issues in the modern world. He underlined that Azerbaijan, pursuing a consistent policy in the direction of solidarity and living together of different religions and cultures  made important steps for the expansion of interreligious and inter-cultural relations.