Dövlət Komitəsinin sədri Binəqədi rayonu “Həzrəti İmam Əli” məscidini ziyarət edib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov noyabrın 1-də Binəqədi rayonu “Həzrəti İmam Əli” məscidini ziyarət edib.
Din xadimləri ilə görüş zamanı Komitə sədri Azərbaycanın din sahəsində dövlət siyasətinin mükəmməl elmi-nəzəri bazaya söykəndiyini deyib. Bildirib ki, dini fanatizm və radikalizmin bütün təzahürlərinə qarşı mübarizə prioritet istiqamətlərdəndir. Azərbaycanda dini durumun sabit olması dövlət-din münasibətləri modelinin möhkəmlənməsi istiqamətində aparılan dövlət siyasətinin uğurlu nəticəsidir.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən həyata keçirilən uğurlu siyasətin dini dözümlülük mədəniyyətinin inkişafında mühüm rol oynadığını vurğulayan R.Məmmədov bu sahədə Heydər Əliyev Fondunun fəaliyyətinin böyük əhəmiyyət daşıdığını deyib.
Görüşdə müxtəlif məsələlərlə bağlı rəy və təkliflərini diqqətə çatdıran din xadimləri ölkəmizdə dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunmasından, dini icmalara göstərilən qayğıdan məmnunluqlarını ifadə ediblər.

Chairman of the State Committee visited "Hazrat Imam Ali" mosque in Binagadi district
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations visited the "Hazrat Imam Ali" mosque in Binagadi district on November 1.
During the meeting with religious figures, Chairman of the Committee said that Azerbaijan's state policy in the field of religion is based on a perfect scientific-theoretical base. He said that the fight against all manifestations of religious fanaticism and radicalism is one of the priority directions. The stability of the religious situation in Azerbaijan is a successful result of the state policy conducted in the direction of strengthening the model of state-religion relations.
Emphasizing that the successful policy implemented by the President of Azerbaijan Ilham Aliyev played an important role in the development of the culture of religious tolerance, R. Mammadov said that the activity of the Heydar Aliyev Foundation is of great importance in this field.
At the meeting, the religious figures, who brought their opinions and suggestions on various issues, expressed their satisfaction with the high level of freedom of religion in our country and the care given to religious communities.