Dövlət Komitəsinin sədri ABŞ nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşüb
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı fevralın 5-də ABŞ nümayəndə heyətinin üzvləri ilə görüşüb.
Qonaqları salamlayan DQİDK sədri bildirib ki, Azərbaycan dünyəvi dövlət olmasına baxmayaraq, din hər zaman dövlətin xüsusi diqqət yetirdiyi sahələrdən biridir. Ölkəmizdə insanların dini etiqad azadlığının təmin olunması və qorunması üçün hüquqi baza var və hər bir vətəndaşın etiqad azadlığı dövlətin təminatı altındadır. Azərbaycanda multikultural və tolerant mühitin dərin tarixi köklərə malik olduğunu diqqətə çatdıran Mübariz Qurbanlı yəhudilərin ölkəmizdə məskunlaşma tarixi və yəhudi icmalarının Azərbaycandakı fəaliyyətindən danışıb. Qeyd edib ki, dövlət tərəfindən qeydiyyata alınan qeyri-islam dini qurumlarından 8-i yəhudi dini icmasıdır, eyni zamanda ölkəmizdə 7 sinaqoq və bir sıra yəhudi məktəbləri fəaliyyət göstərir. Konfessiyalar hər zaman dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunur, məscidlərlə yanaşı, kilsələr və sinaqoqlar da dövlət tərəfindən təmir və bərpa edilir, yeniləri inşa olunur. Hər il dövlətimizin başçısı tərəfindən dini konfessiyaların fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi məqsədilə maliyyə vəsaiti ayrılır.
Söhbət zamanı qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, Ermənistanın Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində maddi-mədəni və dini irsin talan və məhv edilməsi siyasəti haqqında da ətraflı məlumat verilib.
Görüş və əhatəli məlumat üçün təşəkkürlərini bildirən qonaqlar Azərbaycanın həmişə müxtəlif konfessiyaların, xalqların birgə yaşadığı, tolerantlığın yüksək səviyyədə qorunduğu ölkələr sırasında olmasını yüksək qiymətləndiriblər. Ölkəmizin multikulturalizm ənənələrinin qorunmasına yönəlmiş çoxşaxəli siyasətinin təqdirəlayiq hal olduğunu vurğulayıblar.
Görüşün sonunda Komitə sədri qonaqların suallarını cavablandırıb.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinin tərkibinə San Diyego Universitetinin professoru Martin Kruminq, Yəhudi Respublikaçılar Alyansının təsisçisi Miç Silberman, “postsblaze” portalının jurnalisti Nurit Qrinqer və jurnalistlər Leon Veynşteyn, Raul Kontreras daxildir.

Chairman of the State Committee met with the members of the Jewish delegation of the United States of America
On February 5, Chairman of the State Committee on the Religious Associations of the Republic of Azerbaijan(SCRA) Mubariz Gurbanli met with the members of the Jewish delegation of the United States of America.
Welcoming the guests, the SCRA chairman noted that although Azerbaijan is a secular state, religion is one of the fields which the state has always paid special attention. In Azerbaijan, there is a legal basis for the provision and protection of religious freedom and religious freedom is guaranteed by the state.
Speaking about the deep historical roots of the multicultural and tolerant environment in Azerbaijan, Mr. Mubariz Gurbanli also touched upon the history of Jewish settlements and their communities’ activities in our country. 8 of the state-registered non-Muslim religious organizations are Jewish religious communities, at the same time there are 7 synagogues and a number of Jewish schools in the country.  Religious confessions are always supported by the state's attention. In addition to mosques, churches and synagogues are also renovated and restored by the state, with new ones are being built.  Every year the head of state allocates funds to support the activities of religious confessions.
During the meeting, the guests were informed in detail about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, and Armenia’s policy on looting and destruction of material cultural and religious heritage in the occupied territories of Azerbaijan.
Expressing gratitude for the meeting and comprehensive information, the guests highly underscored that Azerbaijan has always been among the countries where different religions representatives live together in tolerance atmosphere. The members of Jewish delegations noted that the multifaceted policy of Azerbaijan aimed at preserving the traditions of multiculturalism is commendable.