Dövlət Komitəsinin sədri ABŞ-nin Stirlinq Fondunun prezidenti ilə görüşüb
Dekabrın 1-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı ABŞ-nin Stirlinq Fondunun prezidenti və idarə heyətinin direktoru Mayls Hansen ilə görüşüb.
Görüşdə Dövlət Komitəsinin sədri Azərbaycandakı dinlərarası harmoniya, multikultural və tolerant dəyərlərə verilən önəm, dini etiqad  azadlığının yüksək səviyyədə təmin edilməsi barədə danışıb. Həmçinin qeyd edib ki, dünyəvi dövlət olan Azərbaycanın dini konfessiyalara münasibətində bərabərlik prinsipi mütləq mənada qorunur. 37-i  qeyri-islam təmayüllü olmaqla dövlət qeydiyyatına alınan 995 dini icmanın fəaliyyətinin dəstəklənməsi istiqamətində ardıcıl tədbirlər görülür. Azərbaycanda dini icmalara maliyyə yardımı göstərilməklə yanaşı, dini ibadət yerlərinin tikilməsi, yenidən qurulması və təmiri işində də fərq qoyulmadan bütün konfessiyalar diqqətdə saxlanılır.
Stirlinq Fondunun prezidenti Mayls Hansen ölkəmizdəki dinlərarası dialoq və əməkdaşlığın çox qiymətli dəyər olduğunu vurğulayıb. Fondun Azərbaycanda həyata keçirdiyi işlərə toxunan qonaq eyni zamanda Briqam Yanq Universiteti ilə Azərbaycan İlahiyyat İnstitutu arasında əməkdaşlığın inkişaf perspektivlərinə diqqət çəkib.
Görüşdə, həmçinin sözügedən universitetlər arasında anlaşma memorandumunun imzalanması, eləcə də qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb.

December 1, the Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli met with President and Board Director for the Stirling Foundation, USA, Miles Hansen.
During the meeting, the Chairman of the State Committee has discussed the importance given to interreligious harmony, multiculturalism, and tolerant values in Azerbaijan, as well as the high level of ensuring religious freedom. He has emphasized that Azerbaijan being a secular state, strictly adheres to the principle of equality in its attitude towards religious denominations. Consecutive measures are being taken to support the activities of 995 religious communities that have passed state registration including which 37 of them being non-Islamic. In addition to providing financial assistance to religious communities in Azerbaijan, equal attention is paid to all denominations in terms of construction, reconstruction, and repair of religious places of worship without any distinction.
President and Board Director for the Stirling Foundation has pointed out the great worth of interfaith dialogue and collaboration in our country. Touching Foundation’s activities in Azerbaijan, the guest also emphasized the potential for collaboration development between Brigham Young University and Azerbaijan Institute of Theology.
Then, the sides have exchanged extensive views over signing of a memorandum of agreement between the mentioned universities, along with around other matters of mutual interest.