Fevralın 24-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Səyavuş Heydərov Cənubi Karolina “Gateway” Baptist kilsəsinin baş pastoru Don Brok və Şimali Trenholm Baptist kilsəsinin baş pastoru Kasey Villiams ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycanda mövcud olan nümunəvi dövlət-din münasibətləri, Konstitusiyada təsbit edilmiş vicdan azadlığı, dinlərarası harmoniya, ayrı-ayrı dinlər və konfessiyalar arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətlərinə toxunulub. Eyni zamanda ölkəmizdə qeyri-müsəlman dini icmalarına, o cümlədən baptist icmalarına yaradılan şərait, dini konfessiyalara dövlət tərəfindən göstərilən qayğıdan bəhs olunub.
Azərbaycanın tarixi tolerantlıq ənənələrindən danışan qonaqlar ölkədə müxtəlif dini etiqadlara göstərilən diqqətin bütün dünya üçün nümunəvi model təşkil etdiyini bildiriblər. Ölkəmizdə şahidi olduğu həmrəylik mühitini, baptist icmalarına göstərilən yüksək diqqəti xüsusi vurğulayaraq bunun bütün dünya üçün nümunə ola biləcəyini diqqətə çatdırıblar.
Qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər barədə də fikir mübadiləsinin aparıldığı görüşün sonunda Dövlət Komitəsinin ingilis dilində nəşr etdirdiyi, ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühitindən bəhs edən kitablar qonaqlara təqdim olunub.

February 24, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sayavush Heydarov met with Senior Pastor of the South Carolina, Baptist Church Gateway Don Brock and Senior Pastor of North Trenholm Baptist Church Casey Williams.
Azerbaijan’s exemplary model of relations amongst state and religion, freedom of conscience, interreligious harmony, mutual respect and cooperation based on trust between different religions and confessions were discussed in the meeting. The conditions created for non-Muslim religious communities, including Baptist ones, the State’s care and support for religious denominations were the subject of discussion.
Speaking about historical traditions of tolerance in Azerbaijan, the visitors emphasized attention paid in the country to various religious faiths as an exemplary model for the entire world. The guests have noted the spirit of solidarity that prevails countrywide and the importance attached to the Baptist communities which could serve as a model for the world as well.
Exchange of views on a number of issues of mutual interest was held at the end of the meeting and the guests were presented books published by the State Committee in English about religious tolerance in our country.