Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədr müavini Səyavuş Heydərov iyunun 10-da ABŞ-nin Azərbaycandakı səfirinin müavini Maykl Dikerson ilə görüşüb.
Qonağı salamlayan sədr müavini ölkəmizdəki multikultural və həmrəylik mühiti, dövlətin tolerantlıqla bağlı ölkə daxilində və beynəlxalq miqyasda həyata keçirdiyi siyasət və fəaliyyət, habelə Azərbaycan həqiqətləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, Azərbaycan vəhdət və həmrəylik prinsiplərinin daim qorunmasına böyük səylə çalışır. Hazırkı mərhələdə ölkədə bərqərar edilmiş milli və dini tolerantlıq, eləcə də multikulturalizm mühitinin qorunması və möhkəmləndirilməsi,  insanların dini etiqad azadlığının yüksək səviyyədə təmin olunması, dini təhlükəsizliyin bərqərar olması dövlət qarşısında duran başlıca vəzifələrdən hesab olunur. S.Heydərov, eyni zamanda Azərbaycanda zərərli dini ideyalar yaymayan, dinlərarası münasibətlərə xələl gətirəcək şəkildə fəaliyyət göstərməyən bütün dini icmalara zəruri şəraitin yaradıldığını, eləcə də onlara dövlətimiz tərəfindən maddi və mənəvi dəstək göstərildiyini vurğulayıb.
Görüş zamanı ABŞ Dövlət Departamentinin Beynəlxalq Din Azadlığı ilə bağlı 2021-ci il üzrə hesabatına diqqət çəkən Komitə rəsmisi sənəddə 44 günlük Vətən müharibəsindəki parlaq qələbəmiz nəticəsində işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə tarixi-dini abidələrin Ermənistan tərəfindən talana, vandalizmə, təhqirə məruz qalması, məhv edilməsi barədə faktların yer almasından məmnunluğunu dilə gətirib. Bununla yanaşı, hesabatda həqiqəti əks etdirməyən,  real faktlara əsaslanmayan bir sıra qeyri-obyektiv məlumatların da yer almasından təəssüfləndiyini bildirib. Azərbaycan nümayəndə heyətinin 28-30 iyun tarixlərində Beynəlxalq Din Azadlığı Sammitində iştirak məqsədilə ABŞ-yə səfər edəcəyini xatırladan sədr müavini bu sahədə hazırlanan hesabatların daha obyektiv və əsaslı tərtib edilməsi üçün Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə ABŞ Komissiyası ilə də görüşün keçirilməsinin  labüdlüyünə toxunub.
Səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirən Maykl Dikerson Azərbaycanın zəngin dini tolerantlıq tarixinə malik olmasını, o cümlədən ölkəmizə rəğbətini dilə gətirib. Həmçinin keçirilən görüşlərin əhəmiyyətini qeyd edərək əməkdaşlığın və müzakirələrin daha da intensivləşdirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.

On June 10, Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Sayavush Heydarov met with Deputy Chief of the US Mission to Azerbaijan Michael Dickerson.
Welcoming the guest, Deputy Chairman has provide the information on environment of multiculture and solidarity in the country, state policy and activities of tolerance nationwide and at global level, as well as the realities about Azerbaijan. The Deputy Chairman has noted that Azerbaijan undertakes constant efforts to protect the principles of unity and solidarity. At this stage, protection of national and religious tolerance, as well as the preserving and strengthening multicultural environment, ensuring a high level of freedom of religion, the establishment of religious security are of the major challenges that the State is facing. In the meantime, Azerbaijan has created necessary conditions for all religious communities, which do not spread harmful religious ideas and do not harm interreligious relations, and the state provides material and moral support to them, Mr. Heydarov has added
During the meeting, the Committee official drew attention to the report of the US State Department on International Religious Freedom for 2021 and expressed satisfaction with the fact that the document contains the facts about looting, vandalism, insult and destruction of historical and religious sites by Armenia in the territories liberated from the occupation as a result of our brilliant victory in the 44-day Patriotic War. He has also regretted that the report contains a number of biased information that does not reflect the truth and is not based on facts. The Deputy Chairman has reminded the Azerbaijani delegation’s forthcoming visit to the USA for the second annual International Religious Freedom Summit on June 28-30 and stressed the inevitability of a meeting with the United States Commission on International Religious Freedom for more objective and thorough reports.
Expressing gratitude for the warm welcome, Michael Dickerson has noted Azerbaijan’s rich history of religious tolerance, as well as expressed sympathy to our country. The guest has emphasized the significance of meetings and the need for further intensifying cooperation and discussions.