Martın 6-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Hindistan Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Bavitlunq Vanlalvavna ilə görüşüb.
Görüş zamanı Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlı Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyasında təsbit edilmiş vicdan azadlığının təmini, dövlət-din münasibətlərinin tənzimlənməsi, dinə dövlət qayğısı və bu istiqamətlərdə Dövlət Komitəsinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Habelə Komitə sədri ölkəmizdə hökm sürən tolerantlıq mühiti, ayrı-ayrı dinlər və konfessiyalar arasındakı qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan əməkdaşlıq münasibətləri barədə danışıb. O bildirib ki, ölkəmizdə müxtəlif dinlərin nümayəndələri hər zaman dövlətin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunur, hər il Prezident İlham Əliyev tərəfindən dini konfessiyaların fəaliyyətlərinin dəstəklənməsi məqsədilə maliyyə vəsaiti ayrılır. Ölkəmizdə müxtəlif dinlərə aid abidələrin qorunduğunu da diqqətə çatdıran Mübariz Qurbanlı onlar arasında atəşpərəstlik inancına aid izləri də özündə daşıyan “Atəşgah məbədi”ni nümunə göstərib.
Komitə sədri həmçinin, qonağa Ermənistan-Azərbaycan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, bu münaqişə nəticəsində Ermənistanın Azərbaycanın torpaqlarını işğal etməsi, yüz minlərlə azərbaycanlını etnik təmizləməyə, dini zəmində zorakılığa məruz qoyması, tarixi-dini abidələri məhv etməsi barədə məlumat verib.
Öz növbəsində, Azərbaycandakı tolerant və multikultural mühit, bütün dini konfessiyalara yaradılan bərabər şərait, ölkənin inkişafı haqqında xoş təəssüratlarını bölüşən səfir qeyd edib ki, Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsi bütün dünya üçün nümunə sayılmalıdır. O bildirib ki, iki xalq arasında tarixi köklərə əsaslanan dostluq münasibətləri bu gün müxtəlif sahələrdə əlaqələrin inkişafında özünü göstərir.
Qarşılıqlı hörmət və səmimiyyət şəraitində keçən görüşdə səmimi qəbula görə səfir Bavitlunq Vanlalvavna Dövlət Komitəsinin sədrinə təşəkkürünü bildirib. Görüşün sonunda qonağa DQİDK-nın ölkəmizdəki dini tolerantlıq mühiti və maddi-mədəni irsimizə qarşı törədilən erməni vandalizmi haqqında ingilis dilində nəşr etdirdiyi kitablar təqdim edilib.

The meeting was held in the State Committee on Religious Associations
On March 6, the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of India to the Republic of Azerbaijan Bavitlung Vanlalvawna.
During the meeting, the Chairman Mubariz Gurbanli gave detailed information on the provision of freedom of conscience specified in the Constitution of the Republic of Azerbaijan, regulation of relations between state and religion, government’s care to the religion, activities of the State Committee in these directions. At the same time, the Chairman of the Committee also spoke on the atmosphere of tolerance that is prevailing in our country, co-operation based on mutual respect and trust between different religions and confessions. Representatives of various religions are always surrounded by the attention and care of the state. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev allocates funds to support the activities of religious confessions each year. Monuments that belong to different religions in the country are preserved and one of the examples is the “Fire Temple of Baku” that is called “Ateshgah” which contains the traces of beliefs to the fire, Mr. Gurbanli expressed.
The Ambassador also got informed about the Nagorno-Karabakh conflict between Azerbaijan and Armenia, the Armenian occupation of lands of Azerbaijan as a result of the conflict, ethnic cleansing against hundreds of thousands Azerbaijanis, violence on religious grounds, destruction of historical and religious monuments by Armenians.
In his turn, sharing his positive impressions about the country's development, the ambassador mentioned that, existence of tolerant and multicultural environment in Azerbaijan, equal conditions that have been created for all religious confessions and the experience of the state in this area should be considered as an example for the whole world and friendly relations between two nations based on historical roots indicates itself in the promotion of relations in different areas at present.
During the meeting that was held in the atmosphere of mutual respect and sincerity, Mr. Bavitlung Vanlalvawna, the Ambassador of the Republic of India thanked to the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli for the warm welcoming. At the end of the meeting, the guest was presented books published by the SCRA in English on the religious tolerance environment and the Armenian vandalism against our material-cultural heritage.