Dövlət Komitəsində “Atabey” təşkilatının nümayəndələri ilə görüş keçirilib
Mayın 15-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı Belçikalı fotoqraf Frank Döpev, “Atabey” təşkilatının prezidenti Yunisksi Fahardo və layihə koordinatoru Juli Böfis ilə görüşüb.
Qonaqlara Azərbaycanda multikultural və tolerant mühitin dərin tarixi köklərə malik olduğu barədə ətraflı məlumat verən M.Qurbanlı qeyd edib ki, ölkəmizdə dini etiqad azadlığı tam təmin olunur və bütün dini konfessiyalara bərabər şərait yaradılır. Komitə sədri bildirib ki, hər bir vətəndaş dinindən və etnik mənsubiyyətindən asılı olmayaraq "Dini etiqad azadlığı haqqında" qanunun ona verdiyi imkanlardan tam şəkildə istifadə edə bilir.
M.Qurbanlı xüsusi olaraq diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizdə müxtəlif dini konfessiyalar arasında hökm sürən və qarşılıqlı hörmətə əsaslanan münasibətlərin daha da möhkəmlənməsi və inkişaf etdirilməsində Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi ardıcıl siyasət dayanır. Mütəmadi olaraq məscidlərlə yanaşı, kilsələr və sinaqoqlar dövlət tərəfindən təmir və bərpa edilir, yeniləri inşa olunur, dini konfessiyaların fəaliyyətinin dəstəklənməsi üçün dövlət tərəfindən hər il maliyyə yardımı ayrılır.
Qonaqlar Azərbaycanın müxtəlif konfessiyaların, xalqların birgə yaşadığı, tolerantlığın yüksək səviyyədə qorunduğu ölkələr sırasında olmasının əhəmiyyətindən bəhs edərək, ölkəmizin multikulturalizm ənənələrinin qorunmasına yönəlmiş çoxşaxəli siyasətinin təqdirəlayiq hal olduğunu vurğulayıblar. Azərbaycanla bağlı bir neçə layihə reallaşdıracaqlarını deyən qonaqlar ölkəmizə xas multikultural və tolerant ənənələrin daha geniş təbliğ və təşviqinin vacibliyindən danışıblar.
Qeyd edək ki, sözügedən şirkətin nümayəndələri Belçikada keçiriləcək “AR nuvo” sərgisi üçün ölkəmizdəki xüsusi memarlıq üslubuna malik binaların və Qırmızı Qəsəbənin fotolarını lentə almaq məqsədilə Azərbaycana səfər ediblər.
Qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlərin də müzakirə edildiyi görüşün sonunda qonaqlara DQİDK-nın xarici dillərdə nəşr etdirdiyi, Azərbaycanın tolerantlıq mühitindən bəhs edən  kitablar təqdim edilib.

A meeting held with representatives of “Atabey” organization in State Committee
May 15, the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli met with Belgian photographer Franck Depaifve, president of “Atabey” organization Yuniesxy Fajardo Fuentes and project coordinator Julie Beaufils.
The Chairman of the State Committee has briefed the guests on historical background of multicultural and tolerant environment in Azerbaijan adding freedom of religious belief in Azerbaijan is fully guaranteed and equal conditions have been created for all religious confessions. The law on “Freedom of religious belief” provides all opportunities for every citizen, regardless of religious and ethnic affiliation, the Chairman said. M.Gurbanly emphasized consistent policy pursued by President Ilham Aliyev of further strengthening and developing relations between different religious faiths in our country based on reciprocal respect.
The State constantly renovates and restores churches and synagogues, builds new ones along with mosques and provides financial assistance to support the activities of religious organizations each year.
The guests emphasized the significance of Azerbaijan being among the countries where representatives of different faiths and people live together, tolerance is maintained at a high level and multifaceted policy aimed at preserving traditions of multiculturalism that deserve praise. The guests said that they would implement several projects related to Azerbaijan, adding significance of wider promotion and campaigning multicultural and tolerant traditions of Azerbaijan.
Representatives of the company have visited Azerbaijan for the purpose of photographing buildings with a special architectural style and the Red settlement in Azerbaijan for the exhibition “AR NUVO” to be held in Belgium.
Then, the guests were presented books published by the SCRA in foreign languages about the tolerant environment in Azerbaijan.