Dövlət Komitəsi sədrinin məqaləsi Pakistanın beynəlxalq nüfuzlu media portalında dərc edilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Mübariz Qurbanlının müəllifi olduğu “Azərbaycan - milli-mənəvi dəyərlərin qorunduğu və dini tolerantlığın yüksək səviyyədə təmin olunduğu ölkə” başlıqlı məqalə Pakistanın beynəlxalq nüfuzlu https://www.parhlo.com/ media portalında dərc edilib.
Məqalədə Azərbaycandakı mövcud nümunəvi dini tolerantlıq mühiti, milli-mənəvi dəyərlərimizə söykənən, əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan dövlət-din siyasətinin hazırda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirilməsi, eləcə də Ermənistanın ölkəmizə qarşı işğalçılıq siyasəti, bu ilin iyul ayında Tovuzda baş verən erməni təxribatından bəhs edilir.
Yazıda ölkəmizdə dini tolerantlıq və multikulturalizm ənənələrinin layiqli şəkildə qorunub saxlanılması və bu sahədə ölkə Prezidentinin uğurlu siyasəti vurğulanaraq dövlət başçısının Sərəncamı ilə Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin yaradılması buna praktiki sübut kimi diqqətə çatdırılır.
Eyni zamanda məqalədə Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, UNESKO və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri Mehriban xanım Əliyevanın Azərbaycanda elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində həyata keçirilən layihələrə xüsusi diqqət yetirməsi, milli-mənəvi dəyərlərimizin təkcə Azərbaycanda deyil, həm də dünyada tanıdılmasında xüsusi rol oynadığı, Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə çox sayda məscid, kilsə və digər dini abidələrin bərpa edilərək istifadəyə verilməsi barədə dolğun məlumatlar yer alıb.
Sözügedən məqalədə tarix boyu ermənilərin Azərbaycana qarşı ərazi iddiaları, Azərbaycan torpaqlarını işğal etməsi, etnik təmizləmə siyasəti aparması, beynəlxalq hüququn prinsiplərini kobud şəkildə pozması, həmçinin dini-mədəni abidələrimizin işğalçılar tərəfindən dağıdılması qəti şəkildə pislənilir. Həmçinin Azərbaycanın din və mədəniyyətlərarası dialoqa xüsusi töhfə verməsi və bu sahədə müxtəlif nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərə ev sahibliyi etməsi qeyd olunur, eləcə də milli-mənəvi dəyərlərin, dini tolerantlığın qorunması və təbliği dövlət siyasətinin əsas prioritet istiqamətlərindən olduğu vurğulanır.

İnternational influential Pakistani media portal published the article of the chairman of SCRA
The article titled "Azerbaijan - a country where national and moral values ​​are protected and religious tolerance is highly ensured" authored by the chairman of the State Committe on Religious Associations Mubariz Gurbanli was published on the internationally influential Pakistani media portal https://www.parhlo.com/.
The article deals with the current exemplary model of religious tolerance in Azerbaijan, successful state-religious policy by the President Ilham Aliyev based on our national and moral values founded by national leader Heydar Aliyev, Armenia's aggressive policy against Azerbaijan and recent provocation of armenians in Tovuz in July of this year.
Moreover, preservation of the traditions of religious tolerance and multiculturalism in a decent way in Azerbaijan and successful policy implemented by the President in this direction, establishment of Foundation of Moral-National Values Promotion and Baku International Multiculturalism Center by the presidential decree as a practical evidence of it is emphasized in the article.
At the same time, the First Vice-President of the Republic of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation, the goodwill ambassador of UNESCO and ISESCO Mehriban Aliyeva’s special attention to projects realized in science, education and culture in Azerbaijan, detailed information regarding with restoration of a number of mosques, churches and other religious monuments and putting into operation with the support of the Heydar Aliyev Foundation which plays a special role in promoting national and moral values not only in Azerbaijan but also across the world is highlighted in the article.
In addition, territorial claims of armenians against Azerbaijan throughout history, occupation of Azerbaijan’s internationally recognised territories, ethnic cleansing policy, gross violations of the principles of international law, as well as the destruction of our religious and cultural monuments by the invaders is strongly condemned. The author also pays attention to main priorities of the state policy such as the special contribution to interreligious and intercultural dialogue of Azerbaijan and hosting various prestigious international events in this area, as well as the protection and promotion of national and spiritual values, religious tolerance in the article.