Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Multikulturalizm Qış Məktəbinin iştirakçıları ilə görüşüb
Fevralın 20-də Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən “Mədəni müxtəliflikdə birlik: Azərbaycan nümunəsində” adlı XIII Beynəlxalq Multikulturalizm Qış Məktəbinin iştirakçıları Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin (DQİDK) sədri Mübariz Qurbanlı ilə görüşüblər.
Əvvəlcə Türkiyədə baş verən zəlzələ nəticəsində həyatını itirənlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla anılıb.
Mübariz Qurbanlı layihənin Azərbaycanın tolerantlıq modeli ilə əyani tanışlıq, eləcə də bu dəyərlərin beynəlxalq aləmdə təbliği və təşviqi baxımından önəmini qeyd edib. Vurğulayıb ki, əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan və Prezident İlham Əliyevin uğurla davam etdirdiyi dövlətin din siyasətinin prioritet istiqamətlərindən biri məhz tolerantlıqla bağlıdır. Xalqımızın minilliklər ərzində formalaşmış tolerantlıq ənənələrini qoruyub saxlamaq, inkişaf etdirmək, yerli və beynəlxalq səviyyədə təşviq və təbliğ etmək dövlətin din siyasətinin əsas hədəfləri sırasındadır. Bildirib ki, Azərbaycanda bütün dinlərin mənsublarına bərabər şərait yaradılır, onların öz inanc və etiqadlarına uyğun yaşamaları üçün lazımi tədbirlər görülür. Dövlət Komitəsinin sədri dinlərin sülhyaratma, dialoq və əməkdaşlıq imkanlarından maksimum istifadənin önəminə toxunub. Bu prosesdə fəal iştirak edən Azərbaycanın hazırda dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun aparıcı qüvvəsinə çevrildiyini vurğulayıb.
Daha sonra Qış Məktəbinin müxtəlif ölkələrdən olan tələbələrinin sualları cavablandırılıb.
Xatırladaq ki, “Heydər Əliyev İli”nə həsr olunan XIII Beynəlxalq Multikulturalizm Qış Məktəbi fevralın 26-dək davam edəcək. XIII Beynəlxalq Multikulturalizm Qış Məktəbində Azərbaycan, Türkiyə, Braziliya, Rumıniya, Almaniya, Fələstin, Rusiya, Amerika Birləşmiş Ştatları, Gürcüstan, Pakistan, İraq, Bolqarıstan, Mozambik, Mərkəzi Afrika Respublikası, Suriya, Şri-Lanka, Çin və Yaponiya kimi ölkələrin aparıcı universitetlərindən 30 tələbə iştirak edir.

SCRA Chairman has meet participants of International Winter School of Multiculturalism
February 20, participants of the XIII International Winter School of Multiculturalism "Unity in Cultural Diversity: on the Example of Azerbaijan" organized by the Baku International Center for Multiculturalism met the Chairman of the State Committee on Religious Associations (SCRA) Mubariz Gurbanli.
The participants honored the memory of those who lost their lives in the earthquake in Turkiye with a minute of silence.
Mubariz Gurbanli noted the importance of the project in terms of visual introduction of Azerbaijan’s model of tolerance, propaganda and promotion of those values worldwide. Tolerance is one of the priorities of the State’s religious policy that laid down by the national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev. Preservation, development, promotion and campaigning of millennia-old traditions of tolerance of our people nationwide and worldwide stand among the key targets of the religious policy of the state. Azerbaijan has created equal conditions for representatives of all religions and has been taking necessary measures in order to ensure that they live in accordance with their faith and beliefs. Maximum use of peacemaking, dialogue and cooperation possibilities among religions has been significance. Azerbaijan has actively involved in the process and has become a driving force for interreligious and intercultural dialogue, the Chairman has stressed
Questions have been answered addressed by the Winter School participants from different countries.
The XIII International Winter School of Multiculturalism, dedicated to the “Year of Heydar Aliyev”, will last until February 26. 30 students from leading universities of countries such as Azerbaijan, Turkey, Brazil, Romania, Germany, Palestine, Russia, the USA, Georgia, Pakistan, Iraq, Bulgaria, Mozambique, Central African Republic, Syria, Sri Lanka, China and Japan attend the XIII International Winter School of Multiculturalism.