Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin BƏYANATI
ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasının 01.09.2021-ci il tarixli “Məzarlıqların dağıdılması” adlı arayışının Azərbaycanla bağlı hissəsinə dair Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin
BƏYANATI
Bu günlərdə ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyası (U.S. Commission on International Religious Freedom – USCIRF) “məzarlıqların dağıdılması” (“Destruction of Cemetries”) adlı arayış yaymışdır. Təəssüf ki, çox vaxt olduğu kimi, arayışda da real vəziyyəti əks etdirməyən, ermənilərin yaydıqları yalan məlumatlara istinad olunan, Azərbaycan tərəfinin tarixi-dini, o cümlədən qəbirüstü abidələrə olan həqiqi münasibəti fonunda saxta iddialar irəli sürülmüşdür. Arayışın 2018-ci ildən sonranı əhatə etməsinə baxmayaraq, Azərbaycan üzrə bölməsində 2000-ci illərin əvvəllərinə aid edilən “Naxçıvan və Bakı üzrə iddialar” təkrarlanmış, azərbaycanlıların məzarlıqlarına qarşı ermənilərin vandal münasibətinin üzərindən ötəri keçilmiş, sənəddə “Yəhudi məzarlıqları” adlı ayrıca yarımbaşlıq olsa da, Ermənistanda 2020 və 2021-ci illərdə Holokost memorial abidəsinə və yəhudi məzarlığına qarşı vandallıq aktları əks olunmamışdır.
Bildiririk ki, ümumiyyətlə, Azərbaycanın müstəqillik tarixində heç bir məzarlığın və ya qəbiristanlığın dağıdılması qeydə alınmamışdır. 44 günlük Vətən müharibəsi müddətində belə Azərbaycan Silahlı Qüvvələri tərəfindən düşmənin mülki obyektlərinə, habelə dini təyinatlı binalara hər hansı hücum əməliyyatı həyata keçirilməmişdir. Bu faktı xarici jurnalistlər də dəfələrlə təsdiqləmişlər.
Arayışda azərbaycanlılara məxsus məzarların və digər yerlərin dağıdılması, son müharibə dövründə erməni hərbi qüvvələrinin Tərtər rayonu ərazisində dəfn mərasimi zamanı qəsdən qəbiristanlığa atəş açması, 4 nəfərin həlak olması, 4 nəfərin yaralanması faktının "Human Rights Watch" təşkilatı tərəfindən təsdiq edildiyi vurğulansa da, qəribədir ki, həmin məlumatlar “Azərbaycan” adlı yarımbaşlıq altında qeyd edilmişdir. Bütün bu deyilənlər və arayışda “Ermənistan” yarımbaşlığının, ümumiyyətlə, olmaması sözügedən materialın nə dərəcədə ermənipərəst və qərəzli mahiyyət daşıdığının göstəricisidir.
Təəssüf ki, Ermənistanın 30 ilə yaxın müddət ərzində işğal altında saxladığı BMT tərəfindən tanınan Azərbaycan ərazilərində etnik təmizləmə və soyqırımı həyata keçirməsi, Azərbaycan toponimlərini erməniləşdirməsi, yüzlərlə tarixi-mədəni abidələrlə yanaşı, mövcud olan 60-dan çox məscidi, 200-ə yaxın ziyarətgahı dağıtması və yarımuçuq məscidlərdə heyvan saxlamaqla dini dəyərləri təhqir etməsi, eləcə də Qafqaz Albaniyası mədəni irsinə və pravoslav kilsəsinə aid olan xristian məbədlərində saxtalaşdırma işləri görərək qriqoryanlaşdırması və ya dağıtması qeyd olunan sənəddə öz əksini tapmamışdır.
Heç kimə sirr deyil ki, işğal dövründə Azərbaycan vətəndaşları öz yaxınlarının məzarlarını ziyarətdən məhrum edilmiş, ümumilikdə 900-dən çox qəbiristanlıq ya tamamilə dağıdılaraq yerlə bir edilmiş, ya da cəsədlər çıxarılmış, təhqir olunmuş, qəbirüstü abidələr talan edilmişdir.
Qeyd edək ki, ölkəmizdə fəaliyyət göstərən diplomatik korpus nümayəndələri ilə yanaşı, ICESCO, Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti Təşkilatı (TÜRKSOY), Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurası (TDƏŞ), Beynəlxalq Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondu kimi beynəlxalq təşkilatlar, eləcə də xarici jurnalistlər azad edilmiş zonalarda missiyalarını həyata keçirərkən, qəbiristanlıqlara qarşı mənfur düşmənin törətdiyi vandalizm aktlarının nümunəsi olan Cəbrayıl rayonundakı məzarlığa da baş çəkərək bilavasitə şahidi olduqları erməni vəhşiliyinin dünya ictimaiyyəti tərəfindən pislənilməsi istiqamətində çağırışlar etmişlər.
Təəssüflər olsun ki, 30 illik işğal dövründə bəzi aidiyyəti beynəlxalq qurumlar məsələyə laqeyd münasibət bəsləmiş, Azərbaycan tərəfinin tələblərinə baxmayaraq, nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar, o cümlədən UNESCO tərəfindən bu məsələlərlə bağlı faktaraşdırıcı missiya göndərilməmişdir.
Qeyd etmək lazımdır ki, hərbi əməliyyatlar bitdikdən dərhal sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki Ermənistan Silahlı Qüvvələrinin dağıtdıqları bütün dini abidələrin bərpa ediləcəyi bəyan edilmiş, həmin ərazilərin sosial-iqtisadi inkişaf planının hazırlanması üçün ölkə başçısının tapşırıqlarına əsasən, “Böyük Qayıdış” proqramı əsasında bərpa prosesi başladılmışdır. Dövlət strukturları ilə yanaşı, bərpa prosesində Heydər Əliyev Fondu da yaxından iştirak edir və hazırda bərpa layihələri uğurla icra olunur.
Sonda, qərəzli və obyektiv olmayan məlumatlardan dərin təəssüf hissi keçirdiyimizi bildirərək, bir daha qeyd edirik ki, dünyada vicdan azadlığı ilə bağlı vəziyyəti təhlil etmək və qiymətləndirmək kimi məsuliyyəti üzərinə götürmüş ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyası sözügedən arayışa bəzi məsələləri araşdırmadan daxil etmişdir. Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi gələcəkdə bu sahədə hazırlanan hesabatların daha obyektiv və dürüst tərtib edilməsi üçün ABŞ-ın Beynəlxalq Dini Azadlıq üzrə Komissiyasını və digər müvafiq qurumlarını bir daha əməkdaşlığa dəvət edir.

STATEMENT of the State Committee on Religious Associations
Of The State Committee on Religious Associations of the Republic of Azerbaijan on the factsheet entitled “Destruction of Cemeteries” of US Commission on International Religious Freedom dated September 1, 2021 related to the “Azerbaijan” section
In recent days, U.S. Commission on International Religious Freedom – USCIRF has released a factsheet entitled “Destruction of Cemeteries”. Unfortunately, as is often the case, the false allegations made in the factsheet do not reflect the real situation and refer to false information disseminated by Armenians, against the real attitude of the Azerbaijani side to historical and religious sites, including gravestones. Despite the fact that the factsheet covers the period after 2018, the “Azerbaijan” section repeats the "allegations on Nakhchivan and Baku" dating back to the early 2000s and the vandalism of Armenia in relation to Azerbaijani cemeteries is mentioned superficially, and although the document has a separate subheading called "Jewish cemeteries", it did NOT include information about the acts of vandalism against the memorial to the victims of the Holocaust and Jewish cemeteries in Armenia in 2020 and 2021.
We inform that, in general, in the history of Azerbaijan's independence, NO ANY destruction of cemeteries or graveyards has been recorded. Even during the 44-day war, the Azerbaijani Armed Forces did not carry out any attacks on enemy’s civilian objects, as well as religious buildings. Moreover, foreign journalists have repeatedly confirmed this fact.
The factsheet emphasizes that although destruction of cemeteries and other places belonging to Azerbaijanis, the deliberate shelling of the cemetery by the Armenian armed forces during a funeral in the Tartar district during the last war, the death of four people, and the injury of four more were confirmed by Human Rights Watch, strangely, this information was included in the "Azerbaijan" subheading. All of the above and the absence of a section under the "Armenia" subheading in the factsheet is an indicator of how pro-Armenian and biased this material is.
Unfortunately, the factsheet does NOT contain information about ethnic cleansing and genocide in the UN-recognized territories of Azerbaijan, which were held under occupation by Armenia for almost 30 years, the Armenianization of Azerbaijani toponyms, the destruction, along with hundreds of historical and cultural sites, over 60 mosques, about 200 sanctuaries, desecration of religious values by Armenian side which kept cattle in dilapidated mosques, as well as the fact of Gregorianization or destruction of Christian churches belonging to the cultural heritage of Caucasian Albania or the Orthodox Church.
It's no secret that during the occupation, the citizens of Azerbaijan were deprived of the opportunity to visit the graves of their relatives, and in total, over 900 Azerbaijani cemeteries were either completely destroyed, or the remains of the deceased were removed from the graves, desecrated, and the gravestones were looted.
Unfortunately, during the 30 years of occupation, several relevant international organizations were indifferent to the issue, and despite the demands of the Azerbaijani side, influential international organizations, including UNESCO, have not sent a fact-finding mission on these issues.
Soon after the end of the military operations, President Ilham Aliyev announced that all religious sites destroyed by the Armenian Armed Forces in the liberated territories would be restored, and on the instructions of the Azerbaijani president, based on the “Great Return” program, a large-scale restoration process was launched under the plan for the socio-economic development of those territories. Along with government agencies, the Heydar Aliyev Foundation is closely involved in the restoration process as well, and restoration projects are currently being successfully implemented.
In conclusion, deeply regretting the prejudiced and biased information, we reiterate that having assumed the responsibility of analyzing and assessing the state of freedom of conscience worldwide, the US Commission on International Religious Freedom has included some issues in the factsheet without investigating them. The State Committee on Religious Associations once again invites the USCIRF and other relevant bodies to cooperate in order to prepare more objective and accurate reports in this sphere in the future.