Dini liderlərin Şuşa görüşünün Bəyannaməsi qəbul olunub
VI Bakı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində dini liderlərin Şuşa görüşünün Bəyannaməsi qəbul olunub.
AZƏRTAC-ın bölgə müxbiri xəbər verir ki, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşada dünya dini liderlərinin Şuşa Bəyannaməsi yekdilliklə qəbul edilib. İştirakçılar Prezident İlham Əliyevin müəllifi olduğu “Bakı Prosesi”ni alqışlayaraq, cari ilin noyabrında Bakıda keçiriləcək COP29-un uğurla təşkil ediləcəyinə əminiklərini bildiriblər.
VI Bakı Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində dini liderlərin Şuşa görüşü keçirilir.
Görüşdə 38 ölkəni və 10 beynəlxalq təşkilatı təmsil edən müsəlman, xristian, yəhudi, buddist, induist və digər dinlərin liderləri və nümayəndələri iştirak edirlər.
VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu çərçivəsində dini liderlər Füzuli şəhəri ilə tanışlıqdn sonra Şuşa şəhərinə gəliblər.
Dini liderlərin iştirakı ilə Şuşa görüşü keçiriləcək, dünya dini liderlərinin Şuşa Bəyannaməsi qəbul ediləcək.
Səfər iştirakçıları Şuşada tarixi məkanlarla, həmçinin burada aparılan bərpa-quruculuq işləri ilə də tanış olacaqlar.

The Declaration of the Shusha Meeting of Religious Leaders has been adopted.
Within the framework of the 6th Baku World Forum on Intercultural Dialogue, the Declaration of the Shusha Meeting of Religious Leaders has been adopted.
According to AZERTAC’s regional correspondent, the Shusha Declaration was adopted unanimously in Shusha, the cultural capital of Azerbaijan. Participants praised the ‘Baku Process,’ initiated by President Ilham Aliyev, and expressed confidence in the successful organization of COP29, scheduled to be held in Baku this November.
The Shusha Meeting of Religious Leaders is actively taking place within the framework of the Forum, attended by leaders and representatives from Muslim, Christian, Jewish, Buddhist, Hindu, and other religions, representing 38 countries and 10 international organizations.
As part of the Forum's activities, the religious leaders visited the city of Fuzuli before arriving in Shusha. The Meeting includes participation from various religious leaders, culminating in the adoption of the Shusha Declaration.
The participants will also explore the historical sites in Shusha and observing the restoration and reconstruction work being carried out in the region.