Brüsseldə beynəlxalq konfrans keçirilib
Azərbaycan Respublikası Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi (DQİDK) və Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin birgə təşəbbüsü, “New Direction” Avropa islahatlar Fondu, Avropa təhlükəsizliyi və dini azadlıq İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Belçikanın paytaxtı Brüssel şəhərində “Daha təhlükəsiz dünya naminə dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi” mövzusunda konfrans keçirilib. Tədbirdə beyin mərkəzlərinin, müxtəlif dini qurumlar, fondların, eləcə də diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak ediblər.
Üç sessiyadan ibarət olan konfransda Azərbaycan nümayəndə heyəti ilə yanaşı, Yeni İstiqamət Fondunun icraçı direktoru Vitold de Şevilli, Avropa Ravvinləri Konfransının prezidenti Baş ravvini Pinças Goldşmidt, Avropa Şurasının  Antisemitizm, anti-müsəlman və digər dini dözümsüzlük və nifrət cinayətləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Daniel Holtgen, Hayder Qlobal şirkətinin baş direktoru Səccad Kərim, Cenevrə Ruhani Assosiasiyasının vitse-prezidenti Ventzeslav Sabev, Belçika Yəhudi Mərkəzi Konsistoriyasının prezidenti Filip Markieviç, Heartland Təşəbbüsünün Avropa və Asiya Koordinatoru və Avropa Yəhudi Assosiasiyasının üzvü Aynur Bəşirova, İsa Məsihin Son Gün Müqəddəsləri Kilsəsinin Avropa Mərkəzi Bölgəsi Rəhbərliyinin üzvü Elder Erix Kopişke, Avropa Ravvinləri Konfransının icraçı direktoru Qadi Qroniç, Beynəlxalq Bəhai İcmasının Brüssel Ofisi - Avropa Şurası, Avropa İttifaqı və ATƏT üzrə nümayəndəsi Raşel Bayani, Avropa Yəhudi İcması Mərkəzinin direktoru Avi Tavil, Bonn şəhərindəki Beynəlxalq Münasibətlər Akademiyasının  icraçı direktoru Dr. Maysun Zeyn Al Din, Paris-Est Creteil Universitetinin tədqiqatçısı, MEDFOCUS-un direktoru Yunis Belfellah  və digərləri “Müasir dünyada dinin rolu”, “Dinlərarası harmoniya davamlı inkişafın mühüm elementi kimi”, “Dinlərarası dialoq sülhə necə töhfə verə bilər?” mövzularında öz fikirlərini bildiriblər.
Çıxışında tədbirin əhəmiyyətinə toxunan Azərbaycan Respublikasının Belçika Krallığındakı səfiri Vaqif Sadıqov ölkəmizdə mədəniyyətlərarası dialoqun təşviqi sahəsində əldə olunan nailiyyətlərdən danışaraq qeyd edib ki, tarixən müxtəlif xalqların və dinlərin nümayəndələrinin sülh, əmin-amanlıq, qarşılıqlı hörmət və etimad şəraitində yaşadığı Azərbaycanda multikulturalizm və tolerantlıq dövlət siyasəti səviyyəsinə qaldırılıb. Vaqif Sadıqov, eyni zamanda iki ölkə arasında diplomatik əlaqələrin uğurla davam etdiyini vurğulayaraq Belçikanın da nümunəvi tolerantlıq mühiti ilə fərqləndiyini bildirib.
Sədr müavini Səyavuş Heydərov vurğulayıb ki, bu gün həm İslam, həm də Xristian aləmində dini zəmində, eləcə də məzhəblərarası ədavətin qızışdırılması yolu ilə münaqişə ocaqları yaradılıb və gələcəkdə də yeni ocaqların yaradılması istisna deyil. Dini təhlükəsizlik problemlərinin gələcəkdə dünyada qlobal təhlükəsizlik problemlərinin əsasına çevrilməklə sivilizasiyaların, mədəniyyətlərin və dinlərin toqquşmasına gətirib çıxaracaq prosesin başlanması gözardı edilə bilməz.
Dindən siyasi məqsədlər üçün sui-istifadə, ksenofobiya, antisemitizm, islamofobiya kimi günümüzün qlobal çağırışlarının sülh, təhlükəsizlik və sosial birliyə ciddi təhlükə yaratdığını qeyd edib. Bu çağırışların mədəni müxtəlifliyi, sivilizasiyalararası dialoqu, müxtəlif dinlər arasında anlaşmanı təşviq etmək, bununla da tolerantlığı artırmaq məqsədi ilə müxtəlif dinlər və mədəniyyətlər arasında möhkəm dialoqun qurulması üçün beynəlxalq miqyasda səylərin birləşdirilməsini və gücləndirilməsini tələb etdiyini diqqətə çatdırıb. Bu baxımdan uğurlu Azərbaycan nümunəsinə diqqət çəkən Komitə rəsmisi bildirib ki, ölkəmizdə din azadlığı prioritet məsələdir və onun qorunması Respublikanın təhlükəsizliyinin başlıca qarantıdır. Azərbaycan dünya xəritəsində tolerantlıq mərkəzinə, XXI əsrdə bəşəriyyətin qarşısında duran qlobal çağırışlara cavab axtarmaq, humanitar əməkdaşlıqla bağlı ən mühüm məsələlərə dair geniş spektrli dialoqlar, fikir mübadilələri və müzakirələr aparmaq üçün beynəlxalq miqyasda nüfuzlu platformaya çevrilib. Dinlər və mədəniyyətlərarası dialoqa nail olmaq, sülh və əmin-amanlıq üçün bütün beynəlxalq təşkilatların, nüfuzlu dini mərkəzlərin, ən əsası ölkələrin səylərinin birləşdirilməsi zəruridir.  Bu baxımdan Azərbaycan üzərinə düşən mənəvi borcu və şərəfli missiyanı layiqincə yerinə yetirməyə çalışır.
S. Heydərov qeyd edib ki, Azərbaycanın əsası Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulan, Prezident İlham Əliyev və Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyeva tərəfindən uğurla davam etdirilən multikulturalizm, birgəyaşayış strategiyası artıq dünya ictimaiyyətinin diqqətindədir. Sözügedən strategiyanın ana xəttini təşkil edən, memarı Prezident İlham Əliyev olan “Bakı prosesi” platforması mənəvi böhrandan çıxış üçün “yol xəritəsi” kimi qiymətləndirilir. “Bakı prosesi” çərçivəsində  Azərbaycan hökuməti tolerantlıq, multikulturalizm, dinlər və mədəniyyətlərarası dialoq sahəsində müxtəlif tərəflərin bir araya gəlməsi istiqamətində kifayət qədər tədbirlər həyata keçirib. Azərbaycanın son on ildə bu sahədə onlarla beynəlxalq və regional konfrans, forum və simpoziumlar düzənləməsi, beynəlxalq qurumların toplantılarına ev sahibliyi etməsi buna əyani sübutdur. Rəsmi qurumların bu prosesə cəlb edilməsi dövlətin tolerantlıq, multikulturalizm, mədəniyyətlər və dinlərarası dialoq sahəsində hədəflərinə doğru irəliləməsini daha da sürətləndirir.
Beynəlxalq Multikulturalizm  Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov dinin siyasiləşdirilməsinin ağır nəticələrinə toxunaraq süni olaraq radikal və ya ekstremist cərəyanların formalaşdırılmasının dinlər arasında dərin uçuruma səbəb olduğunu qeyd edib.  Sözügedən proseslərin bəzən beynəlxalq təşkilatların diqqətindən kənarda qaldığını, nəticədə mövcud problemlərin daha təhlükəli məsələlərə çevrildiyini bildirən R.Həsənov qlobal miqyasda dinin bir vasitə olaraq istifadə edilməsinin qarşısının alınmasında din xadimlərinin də fəallığının əhəmiyyətini vurğulayıb. Əlavə edib ki, müasir qlobal proseslər, təhlükəsizliyə getdikcə artan çağırışlar və təhdidlər səylərin birləşdirilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın genişləndirilməsi və konfessiyalararası dialoqun inkişafının zəruriliyini şərtləndirir. Ölkəmizin bu istiqamətdə atdığı önəmli addımları, təşəbbüsləri xatırladan icraçı direktor Bakının qlobal səviyyəli dinlərarası dialoq üçün mühüm meydana çevrildiyini bildirib.
DQİDK-nın sədr müavini Gündüz İsmayılovun “Davamlı inkişaf və sülh naminə dinlərarası harmoniya” və Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinovun “Dinlərarası və mədəniyyətlərarası dialoq kontekstində İslam mədəniyyətinin dünya sivilizasiyasına töhfəsi” mövzularında məruzələri dinlənilib.
Digər çıxışlarda dinin siyasiləşdirilməsinin fəsadlarından, insanlığın, bəşəriyyətin böhranlardan, müharibələrdən, eləcə də digər qlobal və regional kataklizmlərdən xilasın mənəvi intibahdan keçməsindən, xüsusilə hazırda dünyada mövcud olan mənəvi böhrandan çıxış, o cümlədən bir “yol xəritəsi” kimi Azərbaycanda formalaşmış multikultural, tolerantlıq, birgəyaşayış ənənələrindən bəhs edilib.
Qeyd edək ki, təməli Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qoyulmuş “Bakı Prosesi”ni davam etdirərək, dinlər və mədəniyyətlər arasında dialoqun inkişafına təkan vermək məqsədi daşıyan konfrans çərçivəsində “Fərqli dinlər, ortaq dəyərlər” adlı fotosərgi də nümayiş etdirilib.

International conference held in Brussels, Belgium
The İnternational Conference on "Promoting interreligious and intercultural dialogue for a safer world" was held with the joint initiative of the State Committee on Religious Associations (SCRA) and the Baku International Multiculturalism Center (BIMC) and with the organizational support of the “New Direction” the Foundation for European Reform, Institute for European Security and Religious Freedom in Brussels, the Capital of Belgium. The representatives of think tanks, various religious institutions, foundations and diplomatic corps attended the conference.
The executive director of the think tank "New Direction" Witold de Chevilly, Chief Rabbi and President of the Conference of European Rabbis Pinchas Goldschmidt, Special Representative of the Council of Europe on antisemitic, anti-Muslim and other forms of religious intolerance and hate crimes Daniel Höltgen, Chief Executive Officer of Haider Global BVBA in Brussels and London Sajjad Karim, Vice-President of the Geneva Spiritual Appeal Ventzeslav Sabev, President of the central Israelite Consistory of Belgium Philippe Markiewicz, European and Asian Desk Coordinator at the Heartland Initiative and a member of the European Jewish Association Aynur Bashirova, General Authority Seventy, member of the Europe Central Area Presidency of The Church of Jesus Christ of Latter-day Saints Elder Erich W. Kopischke, CEO & Chief of Staff to the President of the Conference of European Rabbis Gady Gronich, Brussels Office of the International Baha'i Community - Representative for the Council of Europe, the European Union and the OSCE Ms. Rachel Bayani, Director of the European Jewish Community Centre Rabbi Avi Tawil, Executive Director of the Academy of International Affairs in the Federal City of Bonn Ms. Dr. Mayssoun Zein Al Din, Researcher, of the University of Paris-Est Creteil, Director of MEDFOCUS Younes Belfellah and others expressed their views on “The role of religion in today’s world”, “Interreligious harmony as an important element in sustainable development” How the interfaith dialogue can contribute to peace?” along with Azerbaijani delegation in the three-session conference.
Ambassador of the Republic of Azerbaijan to the Kingdom of Belgium, Head of the Mission of Azerbaijan to the European Union Vagif Sadigov emphasized the importance of the conference and achievements in promotion of intercultural dialogue in Azerbaijan. Multiculturalism have been raised to the level of state policy, where representatives of various peoples and religions have historically lived in the environment of peace, tranquillity, mutual respect and trust in Azerbaijan. Diplomatic relations between the two countries are successfully advancing and Belgium is distinguished by an exemplary atmosphere of tolerance, the Ambassador stressed.
Deputy Chairman of the State Committee on Religious Associations Sayavush Heydarov has noted that today, hotbeds of conflict have been created both in the Islamic and Christianity world on religious grounds, as well as through inciting interfaith enmity and creation of new hotbeds is not excluded in future. Religious security issues will become the core of global security problems and cause the clash of civilizations, cultures and religions in future which can not be ignored.
Today’s global challenges, such as the misuse of religion for political purposes, xenophobia, anti-Semitism, Islamophobia pose a serious threat to peace, security and social cohesion. The challenges require consolidating and strengthening efforts at the global scale to promote cultural diversity, inter-civilizational dialogue, understanding between different religions, thereby establishing a solid dialogue among different religions and cultures with the goal of raising tolerance, the Deputy Chairman has emphasized.
The Deputy Chairman has focused on the the successful example of Azerbaijan in this regard and has said that freedom of religion is a priority in Azerbaijan and its protection is the major guarantor of the security of the Republic. Azerbaijan has turned into the heart of the tolerance and an influential international platform on the world map for seeking answers to the global challenges facing mankind in the 21st century, conducting a wide range of dialogues, exchanging ideas and discussions on the most important issues related to humanitarian cooperation. All international organizations, influential religious centres and, above all, countries should necessarily unite the efforts in order to achieve interreligious and intercultural dialogue, peace and tranquillity. In this regard, Azerbaijan is trying to fulfil its moral duty and honourable mission with dignity.
S.Heydarov has emphasized that Azerbaijan’s strategy of multiculturalism and coexistence that laid down by national leader Heydar Aliyev and successfully continued by President Ilham Aliyev and First Vice-President Mehriban Aliyeva has already grabbed world attention. The “Baku Process” platform, the key direction of the strategy and whose architect is President Ilham Aliyev, has been estimated as a “road map” for the way out of the moral crisis. Within the “Baku Process”, the Government of Azerbaijan has held a number of events to bring various parties together in the sphere of tolerance, multiculturalism, religions and intercultural dialogue. Azerbaijan has hosted dozens of international and regional conferences, forums and symposiums as well as meetings of international organizations over the last decade in this sphere and this is a solid evidence of that. Official institutions have involved in the process which further speeds up the state’s progress towards its goals in tolerance, multiculturalism, intercultural and interreligious dialogue.
Ravan Hasanov, Executive Director of Baku International Multiculturalism Centre has referred to the drastic consequences of the politicization of religion and noted that the artificial formation of radical or extremist movements causes a widening gap among religions. International organizations sometimes overlook abovementioned processes and it leads to more dangerous issue, in this regard, activities of religious leaders in preventing the use of religion as a tool on a global scale has become significantly important. Modern global processes, growing challenges and threats to security necessarily require combining efforts, expanding international cooperation and advancing interfaith dialogue. Azerbaijan has taken a significant steps and initiatives in this direction, the capital city of Baku has become an important arena for interreligious dialogue at the global level, Mr. Hasanov has emphasized.
Gunduz Ismailov, Deputy Chairman of the State Committee made a speech on “Interreligious harmony for sustainable development and peace” and Agil Shirinov, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology made a speech on “Contribution of Islamic culture to world civilization in the context of interreligious and intercultural dialogue”.
Other speeches have been made on the consequences of the politicization of religion, and that the way of saving humanity from crises, wars, and other global and regional cataclysms, especially the way out of the spiritual crisis worldwide is the spiritual renaissance and traditions of multiculturalism, tolerance and coexistence shaped in Azerbaijan as a “Road Map.
Amid conference a photography exhibition titled “Various religions, common values” was held to promote dialogue between religions and cultures as a continuation of the “Baku Process” founded by President of Azerbaijan Ilham Aliyev.