Bakıda II İoann Pavelin şərəfinə tikiləcək katolik kilsəsinin yerləşəcəyi ərazinin təqdisetmə mərasimi keçirilib
Müqəddəs Taxt-Tacın Dövlətlər və Beynəlxalq Təşkilatlarla əlaqələr üzrə katibi arxiyepiskop Paul Riçard Qallager Azərbaycanda səfərdədir.
Səfər çərçivəsində dekabrın 14-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi və Bakı Şəhər İcra Hakimiyyətinin sifarişi ilə Müqəddəs II İoann Pavelin şərəfinə tikiləcək katolik kilsəsinin yerləşəcəyi ərazinin arxiyepiskop Paul Riçard Qallager tərəfindən təqdisetmə mərasimi keçirilib.
Mərasimdə Heydər Əliyev Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi, Milli Məclisin deputatı Soltan Məmmədov, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov, Katolik Kilsəsinin Apostol Prefekturasının yepiskopu Vladimir Fekete, Müqəddəs Taxt-Tacın Azərbaycan Respublikasındakı Apostol nunsisi Marek Solçinski, Azərbaycanın Müqəddəs Taxt-Tacda fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İlqar Muxtarov və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.
Arxiyepiskop Paul Riçard Qallager kilsənin layihəsi ilə tanış olub.
Xatırladaq ki, kilsənin tikintisi məqsədilə Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti tərəfindən paytaxtın Yasamal rayonu, Abbas Mirzə Şərifzadə küçəsi, giriş 722 ünvanında yerləşən 0,17 hektar torpaq sahəsinin Azərbaycan Respublikasındakı Katolik Kilsəsinin istifadəsinə verilməsi haqqında 2024-cü il 1 may tarixli Sərəncam qəbul edilib.

A consecration ceremony of the area where the Catholic church will be built in honor of John Paul II was held in Baku
Archbishop Paul Richard Gallagher, Secretary of the Holy See for Relations with States and International Organizations, is on a visit to Azerbaijan.
Within the framework of the visit, on December 14, Archbishop Paul Richard Gallagher held a consecration ceremony of the area where the Catholic church will be built in honor of St. John Paul II with the support of the Heydar Aliyev Foundation and the order of the Baku City Executive Authority on the instructions of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev.
Soltan Mammadov, head of the Heydar Aliyev Foundation's international relations department, MP, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, Bishop Vladimir Fekete of the Apostolic Prefecture of the Catholic Church, Marek Solchinski, Apostolic Nuncio of the Holy See in the Republic of Azerbaijan, Extraordinary General of the Holy See of Azerbaijan, were present at the ceremony. and Ambassador Plenipotentiary Ilgar Mukhtarov and other officials attended.
Archbishop Paul Richard Gallagher was introduced to the project of the church.
It should be recalled that for the purpose of building the church, the Baku City Executive Government adopted the Order dated May 1, 2024 on the transfer of 0.17 hectares of land located at 722 Abbas Mirza Sharifzade Street, Yasamal District of the capital to the use of the Catholic Church in the Republic of Azerbaijan.