Azərbaycanda səfərdə olan din xadimləri Bakıda bir sıra ibadətgahların fəaliyyəti ilə tanış olublar
Türkiyənin Qars və İğdır vilayətlərindən, Gürcüstanın azərbaycanlılar yaşayan müxtəlif bölgələrindən olan din xadimlərindən ibarət nümayəndə heyəti iyunun 1-də Bibiheybət məscidini ziyarət edib. Nümayəndə heyətinə ibadətgahın tarixi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, Sovet hakimiyyətinin repressiyasına məruz qalmış  dini memarlıq abidəsi Heydər Əliyev dövlət başçısı seçildikdən sonra dini və milli-mənəvi dəyərlərin qorunması sahəsində atılan mühüm addımların davamı kimi yenidən dindarların ixtiyarına verilib. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamı ilə məscidin ərazisi genişləndirilib, möhtəşəm kompleks inşa edilib. Vurğulanıb ki, Birinci vitse-prezident, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban xanım Əliyeva da dini ibadətgaha xüsusi diqqət göstərir.
Azərbaycanda dövlət-din  münasibətlərinin inkişafı üçün atılan addımları yüksək qiymətləndirən  din xadimləri məscid-komplekslə yaxından tanış olublar.
"Şəhidlər" məscidini ziyarət zamanı bildirilib ki, ibadətgah Türkiyə Diyanət Vəqfi tərəfindən iki ölkə arasında dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin simvolu kimi 1990-cı ilin 20 Yanvar hadisələrində və Qarabağ müharibəsində şəhid olanların xatirəsini yad etmək məqsədilə inşa edilib. Məscidin Bakının dini və tarixi əhəmiyyətli məkanlarından biri kimi, həm yerli əhali, həm də turistlər tərəfindən tez-tez ziyarət edildiyi qeyd olunub.
Daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan Heydər məscidini ziyarət edən din xadimlərinə məscidin inşası və fəaliyyəti haqqında geniş məlumat verilib. Bildirilib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Sərəncamına əsasən, 2012-ci ilin sentyabr ayında məscidin tikintisinə başlanılıb. 26 dekabr 2014-cü ildə məscidin açılışı olub. Qonaqların diqqətinə çatdırılıb ki, məsciddə eyni vaxtda 7000-ə yaxın insan ibadət edə bilir. Din xadimlərinə Heydər məscidində təşkil olunan Vəhdət namazı haqqında bəhs edilərək bu ibadətin, artıq ənənə halı aldığı vurğulanıb.

On June 1, a delegation of clergy from Turkiye’s Kars and Iğdır provinces and from various Azerbaijani-populated regions of Georgia visited the Bibiheybat Mosque.
According to the State Committee on Work with Religious Organizations, the visitors were briefed on the mosque’s history. They learned that this religious architectural monument—once repressed under Soviet rule—was returned to worshippers following President Heydar Aliyev’s landmark efforts to preserve national and spiritual values. Under President Ilham Aliyev’s orders, the mosque’s grounds were expanded and a magnificent complex was constructed. It was also noted that First Vice-President and Heydar Aliyev Foundation President Mehriban Aliyeva takes a special interest in the mosque’s upkeep.
The clergy then toured the “Shahidler” Mosque, which was built by Turkiye’s Diyanet Foundation as a symbol of friendship between the two countries and in memory of those who fell during the January 20, 1990 events and the Karabakh War. It was emphasized that this mosque has become one of Baku’s most significant religious and historical landmarks, frequently visited by both locals and tourists.
Finally, the delegation visited the Heydar Mosque, named in honor of national leader Heydar Aliyev. They were informed that construction began in September 2012 by presidential decree and that the mosque officially opened on December 26, 2014. The clergy were told that the mosque can accommodate nearly 7,000 worshippers at once. They also learned about the “Unity Prayer” held there—a practice that has now become an established tradition.