Azərbaycanda Din Xadimlərinin Forumu işini yekunlaşdırıb
Dekabrın 23-də Bakıda “Dini maarifləndirmənin aktual məsələləri: ənənə, təcrübə və perspektivlər” mövzusunda Azərbaycan Din Xadimlərinin Forumu işini yekunlaşdırıb.
Forumda “Dünyəvi dövlətdə dini təhdidlər: siyasi-ideoloji baxış”, “Qadın hüquqlarının həyata keçirilməsində din amilinin rolu”, “Azərbaycan multikulturalizmi: təcrübə, ənənə və müasir çağırışlar” və “Dünyəvi dövlətdə dini təhsil modelləri: nəzəriyyə və praktika” mövzularına həsr olunan panel sessiyalarda müzakirələr aparılıb.
Dini təhdidlər haqqında cəmiyyətin məlumatlandırılması, dini maarifləndirmə prosesində din xadimlərinin rolunun artırılması, eyni zamanda dini icmaların və din xadimlərinin fəaliyyəti, qarşılaşdıqları çətinliklər barədə rəy və təkliflərin öyrənilməsi məqsədilə keçirilən Foruma respublikamızın müxtəlif bölgələrindən fərqli dinlərə mənsub 100-dən çox din xadimi, İslam və qeyri-islam dini icmalarının rəhbərləri qatılıb.
Forumun sonunda panellərin moderatorlarının iştirakı ilə müzakirələrə yekun vurulub.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədri Fazil Mustafa bildirib ki, Azərbaycanda mövcud olan tolerantlıq və multikultural dəyərlər bu gün dini müstəvidə hər hansı təhdidin olmadığını nümayiş etdirir. Ancaq dünyada baş verən hadisələr göstərir ki, hətta qonşu ölkədə din adı altında baş verən münaqişələr bir anda alovlanaraq geniş bir coğrafiyada yaşayan insanların həyatına mənfi təsir edə bilər. Buna görə də radikal meyillərin yaratdığı təhdidləri qabaqlamaq və bütövlükdə cəmiyyətin gücü hesabına dəf etmək haqqında düşünməliyik.
II panelin moderatoru Azərbaycan Respublikası Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavini Aynur Sofiyeva Azərbaycanda qadın hüquqlarının təmin edilməsi sahəsində əldə edilən uğurlardan danışıb. Müzakirələr nəticəsində tarix boyu qadın hüquqlarının müdafiəsi istiqamətində atılan addımlarla yanaşı, bir sıra çatışmazlıqların mövcudluğuna da toxunulduğunu deyib. Xüsusilə, milli-mənəvi dəyərlərimizin qorunması istiqamətində qarşıda duran vəzifələrdən bəhs edib.
III panelin moderatoru Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov Forumda faydalı müzakirələr aparıldığını qeyd edib. Bildirib ki, tədbirdə multikulturalizmin elmi və mənəvi harmoniyasının önəmi, müasir yeniliklərin fonunda multikultural və tolerant dəyərlərin qorunmasının yolları barədə maraqlı təkliflər səsləndirilib.
IV panelin moderatoru Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov bildirib ki, dünyəvi dövlətdə dini təhsildən danışarkən, onun dövlət tərəfindən təşkil edilməsini xüsusi qeyd etmək lazımdır. Çünki yalnız bu halda din azadlığı ilə dünyəvilik arasında balans qoruna bilər. Ənənəvi və müasir dövrün dini təhsil metodlarından danışarkən bir faktı qeyd etmək lazımdır ki, müasir dini təhsil modeli ənənəvi dini biliklərin müasir cəmiyyətin ehtiyaclarına və qlobal dünyanın reallıqlarına uyğunlaşdırılmasını təmin edir. Üstəlik, müasir dini təhsil modeli dövrün çağırışlarına cavab verərək mənəvi və intellektual inkişafı təşviq edir. Bu yanaşma cəmiyyətdə dinin rolunu daha müsbət və konstruktiv şəkildə həyata keçirməyə kömək edir.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov bildirib ki, din haqqında təsəvvürlərin yanlış postulatlar əsasında dəyişdirilməsi cəhdləri, dini fərqlilikləri sivilizasiyalar və mədəniyyətlər arasında qarşıdurmanın səbəbi olaraq təqdim etmək təşəbbüsləri heç bir xalqın mənafeyinə xidmət etmir. Qeyd edib ki, dinlər və məzhəblər arasında fərqlər ayırıcı deyil, birləşdirici xətt olmalıdır. R.Məmmədov bütün cəmiyyətlərdə dini maarifləndirmənin ideoloji işin, təbliğatın prioritet istiqamətlərindən biri olmasının vacibliyindən danışıb. Forumda  dini maarifləndirmə sahəsində qarşıda duran problemlərin həlli istiqamətində ətraflı müzakirələrin aparıldığını, Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin bu prosesə töhfə vermək üçün öz səlahiyyətləri çərçivəsində bütün zəruri addımları atmağa hazır olduğunu vurğulayıb.
Sonda Forum iştirakçıları adından Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevə müraciət qəbul olunub.

On December 23, the Forum of the Azerbaijan Religiuos figures on topic "Religious Awareness Awareness: Tradition, Experiences and Prospects" completed its work.
The discussions were held in the panel sessions in the forum dedicated to the topics "Religious threats in a secular state: the role of religious and ideological reviews",  "The role of the religious factor in the implementation of women's rights", "Azerbaijani multiculturalism: experience, tradition and modern challenges" and "Religious education models in a secular state: theory and practice".
More than 100 religious figures from different regions of our republic, leaders of Islamic and non-Islamic religious communities participated in the Forum, which was held in order to inform the society on religious threats, increasing the role of religious figures in the process of religious awareness, as well as the activities of religious communities and religious figures, to learn opinions and suggestions about the difficulties they faced.
At the end of the forum, discussions were concluded with the participation of moderators of the panels.
Fazil Mustafa, Chairman of the Committee of Public Associations of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, said that the existing tolerance and multicultural values in Azerbaijan shows absence of any threat to the religious level today. However, the events in the world show that even conflicts in the neighboring country may have a negative impact on the lives of people living in a wide range of geography. Therefore, we must think about the prevention of threats created by radical tendencies and repel it on account of the strength of society as a whole.
Moderator of the II panel, Aynur Sofiyeva, deputy chairman of the State Committee for Family, Women and Children of Republic of Azerbaijan, spoke about the successes achieved in the field of ensuring women's rights in Azerbaijan. As a result of the discussions, along with the steps taken to protect women's rights throughout history, she said that there are also a number of shortcomings. In particular, she spoke about the tasks ahead in the direction of protecting our national and moral values.
The moderator of the III panel, executive director of Baku International Multiculturalism Center Ravan Hasanov, noted that useful discussions were held at the Forum. He said that the importance of scientific and spiritual harmony of multiculturalism, interesting suggestions about ways to protect multicultural and tolerant values against the background of modern innovations were voiced at the event.
The moderator of the IV panel, Rector of the Azerbaijan Institute of Theology, Agil Shirinov, said that when talking about religious education in a secular state, it should be specially noted that it is organized by the state. Because only in this case, the balance between religious freedom and secularism can be maintained. When talking about the traditional and modern religious education methods, it should be noted that the modern religious education model ensures the adaptation of traditional religious knowledge to the needs of modern society and the realities of the global world. Moreover, the modern model of religious education responds to the challenges of the times and promotes spiritual and intellectual development. This approach helps to realize the role of religion in society in a more positive and constructive way.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, said that attempts to change perceptions of religion based on false postulates, attempts to present religious differences as a cause of conflict between civilizations and cultures do not serve the interests of any nation. He noted that the differences between religions and sects should be a unifying line, not a dividing line. R. Mammadov spoke about the importance of religious education being one of the priority areas of ideological work and propaganda in all societies. He emphasized that detailed discussions were held at the forum in order to solve the problems in the field of religious education, and that the State Committee on Affairs with Religious Associations   was ready to take all the necessary steps within its powers to contribute to this process.
In the end, an appeal to the President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev was accepted on behalf of the Forum participants.