Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda din xadimlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib
İyunun 1-də Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunda Türkiyənin Qars və İğdır vilayətlərindən, Gürcüstanın azərbaycanlılar yaşayan müxtəlif bölgələrindən olan din xadimlərindən ibarət nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Görüşdə Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Fərmanı ilə ötən il xaricdə yaşayan azərbaycanlılarla bağlı “Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun Nizamnaməsi”ndə dəyişiklik edildiyini bildirib. Bu qərarın xaricdə yaşayan azərbaycanlıların dini etiqad azadlığının təmin olunması sahəsində fəaliyyətinin həyata keçirilməsinə dəstək verilməsi, habelə soydaşlarımızla dini-mənəvi bağlılığımızın daha da gücləndirilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb. Eyni zamanda ölkəmizdə formalaşdırılan din təhsili modeli barədə məlumat verilib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun rektoru Aqil Şirinov  ali təhsil müəssisəsinin əsas məqsədinin dinə elmi yanaşmağı bacaran, Azərbaycan dövlətçiliyinə bağlı, müasir dünyanın reallıqlarını bilən mütəxəssislər hazırlamaq olduğunu diqqətə çatdırıb. İnstitutda dinə təkcə teoloji prizmadan deyil, həmçinin psixoloji, sosioloji, fəlsəfi və tarixi yöndən yanaşan fənlərin də tədris olunduğunu, təhsilin ödənişsiz əsaslarla həyata keçirildiyini, tələbələrin geyim, yemək və yataqxana xərcləri ilə təmin olunduğunu qeyd edib.
Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktoru Vüsal Göyüşov qarşılıqlı səfər və görüşlərin önəminə toxunub. Builki Ramazan ayında Türkiyə və Gürcüstanda soydaşlarımızla birgə iftar süfrələrinin təşkil olunmasının həmrəyliyin gözəl nümunəsi olduğunu, bu kimi tədbirlərin milli və dini dəyərlərimizin qorunub saxlanılması baxımından mühüm olduğunu bildirib.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru Mehman İsmayılov İlahiyyat İnstitutu üçün baza rolunu oynamaq məqsədilə yaradılan təhsil müəssisəsinin dini təhsildə davamlılığın təmin edilməsindəki rolunu vurğulayıb.
Nümayəndə heyətinin üzvləri Azərbaycandakı dini-mənəvi harmoniyanı, dini təhsil üçün yaradılan imkanları yüksək qiymətləndirərək, gələcəkdə birgə layihələrin davam etdirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar. Din xadimləri bu səfərin milli birliyin, həmrəyliyin möhkəmlənməsi üçün əhəmiyyətli olduğunu qeyd ediblər.
Daha sonra qonaqlar Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin tabeliyində fəaliyyət göstərən təhsil müəssisələrində tələbələr üçün yaradılan şəraitlə tanış olublar.

On June 1, the Azerbaijan Institute of Theology hosted a meeting with a delegation of clergy from Turkiye’s Kars and Iğdır provinces and from various regions of Georgia where Azerbaijani communities reside.
According to the State Committee on Work with Religious Organizations, its Deputy Chairman Gündüz İsmayılov noted that, by Presidential Decree issued last year, amendments were made to the Charter of the “Foundation for Promotion of Moral Values” concerning Azerbaijanis living abroad. He emphasized that this decision is of great importance for supporting the activities that ensure freedom of religious belief among the diaspora and for further strengthening our spiritual bonds with compatriots. He also provided information on the religious education model developed in Azerbaijan.
Rector of the Institute Agil Shirinov stated that the primary goal of the institution is to train specialists who can approach religion scientifically, remain loyal to the Azerbaijani state, and understand the realities of the modern world. He explained that the Institute offers courses on religion not only from a theological perspective but also through psychological, sociological, philosophical, and historical lenses. He added that education is provided free of charge and that students receive support for clothing, meals, and dormitory expenses.
Executive Director of the Foundation for Promotion of Moral Values Vusal Goyushov highlighted the significance of reciprocal visits and meetings. He remarked that this year’s joint iftar dinners organized with our diaspora from Turkiye and Georgia during Ramadan exemplify solidarity and that such events play a vital role in preserving our national and religious values.
Director of the Baku Theological College Mehman Ismayılov underscored the college’s foundational role in ensuring continuity of religious education for the Theological Institute.
Members of the delegation praised the religious and spiritual harmony in Azerbaijan and the educational opportunities provided, emphasizing the importance of continuing joint projects in the future. The visiting clergy noted that the trip is significant for reinforcing national unity and solidarity.
Following the meeting, the guests toured the educational institutions under the State Committee on Work with Religious Organizations to review the facilities and services available to students.