Avropa İttifaqının nümayəndə heyəti Heydər məscidi, sinaqoq və kilsə ilə tanış olub
Oktyabrın 29-da ölkəmizdə səfərdə olan Avropa İttifaqının (Aİ) Xarici siyasət üzrə ali nümayəndəsinin müavini Jan-Kristof Belliardın başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Heydər məscidi ilə tanış olub.
Qonaqlara bildirilib ki, Cənubi Qafqazın ən böyük məscidi olan Heydər məscidi Prezident İlham Əliyevin tapşırığı ilə inşa olunub. 2014-cü il dekabrın 26-da istifadəyə verilən ibadətgah 12.000 kvadratmetr ərazidə tikilib. Möhtəşəm memarlıq əsərinin fasadında və daxilində xüsusi bəzək elementlərindən istifadə olunub. 4 minarəsi olan məsciddə dindarların sərbəst şəkildə ibadət etmələri üçün hər cür şərait yaradılıb.
Nümayəndə heyətinə, eyni zamanda məsciddə qılınan vəhdət namazları barədə məlumat verilib. Heydər məscidində vəhdət namazının artıq ənənə halını aldığı, dini dözümsüzlüyün, irqi ayrı-seçkiliyin və islamofobiyanın bütün dünyada geniş yayıldığı bir dövrdə bunun dünyaya həmrəylik və sülh mesajı olduğu vurğulanıb.
Daha sonra Bakıdakı “Dağ yəhudiləri”nin sinaqoqunu və Rus Proslav kilsəsini ziyarət edən qonaqlar ölkəmizdə mövcud olan tolerantlıq və multikultural mühiti, eyni zamada dövlətimizin dini konfessiyalar üçün yaratdığı şəraiti yüksək qiymətləndiriblər.

The chairman of the State Committee received the representative of the American Bible Society
Chairman of the State Committee on Religious Associations Mubariz Gurbanli received Deputy Director of the International Mission Department of the American Bible Society, Charles Lambert.
During the meeting, the Chairman of the State Committee informed the guest about the state-religion relations and multicultural environment in our country. He said that Azerbaijan is a democratic, secular and legal state and religion is separated from the state. However the state constantly attaches great importance and special care to this field.
The representative of the American Bible Society, Charles Lambert expressed gratitude for the warm welcome and said he was witnessing the further development of Baku. While speaking about inter-religious harmony and ethnic tolerance in our country, the guest expressed his pleasure with the high level of conditions created for the activities of the Azerbaijan Bible Society Christian religious community.