Alman mətbuatında “Azərbaycanda Alman lüteranların yeri və rolu” başlıqlı məqalə dərc edilib
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin əməkdaşı Aqşin Axundovun alman mətbuatında “Azərbaycanda Alman lüteranların yeri və rolu” başlıqlı məqaləsi dərc edilib. Məqalədə XIX əsrin əvvəllərindən etibarən alman ailələrinin Azərbaycana gəlişinə nəzər yetirilərək onların burada məşğuliyyəti, Azəbaycan iqtisadiyyatına, mədəniyyətinə verdiyi töhfələr barədə məlumat verilir, dövlət müstəqilliyinin bərpasından sonra Azərbaycan hökuməti tərəfindən lüteranlığın dirçəlişinə şərait yaradılması, lüteran dini icmasının bərpası və inkişafı istiqamətində atılan addımlara toxunulur. Həmçinin, Azərbaycanda alman məskənlərinin salınmasının 200 illiyi münasibətilə müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi, ölkə başçısının bu barədə müvafiq sərəncam imzalamasından bəhs edilir.
Məqalədə eyni zamanda, Almaniya auditoriyasının daha yaxından tanış olması məqsədilə Azərbaycan Respublikası ilə bağlı həqiqətlər nəzərə çatdırılır. Xüsusən 30 ilə yaxın müddət ərzində Azərbaycanın Ermənistanın təcavüzkarlığından əziyyət çəkməsi, XX əsrin insanlığa qarşı ən dəhşətli cinayətlərindən hesab edilən Xocalı soyqırımı, işğal edilmiş ərazilərdə Azərbaycan xalqının maddi-mənəvi irsinin ermənilər tərəfindən məhv edilməsi və ya erməniləşdirilməsi barədə məlumat verilir. Keçən il sentyabr ayının 27-dən noyabr ayının 10-dək Ermənistan tərəfinin başladığı hərbi hucuma cavab olaraq Azərbaycanın həyata keçirdiyi əks hücumla işğal altında olan Dağlıq Qarabağ və ətraf rayonların düşmən tapdağından azad edilməsinə, işğaldan azad edilən torpaqlarımızda dağıdılan tarixi-dini abidələrimizə diqqət çəkilir.

İn the German press entitled "The place and role of German Lutherans in Azerbaijan” written by Agshin Akhundov
It was published an article in the German press entitled "The place and role of German Lutherans in Azerbaijan” written by Agshin Akhundov, Deputy Head of the Foreign Relations Department. The article considers the arrival of German families in Azerbaijan since the beginning of the XIX century and provides information about their employment here, their contribution to the economy and culture of Azerbaijan. The steps taken by the Azerbaijani government after the restoration of state independence to create conditions for the revival of Lutheranism, the restoration and development of the Lutheran religious community are touched upon. It is said that various events were held in Azerbaijan on the occasion of the 200th anniversary of the construction of German settlements, and the President signed a relevant decree.
At the same time, the facts about the Republic of Azerbaijan are brought to the attention of the German audience in order to get acquainted with them. In particular, it is reported that Azerbaijan suffered from Armenian aggression for nearly 30 years, the Khojaly genocide, considered one of the worst crimes against humanity in the twentieth century, the destruction or Armenianization of the material and spiritual heritage of the Azerbaijani people in the occupied territories. Attention is drawn to the liberation of occupied Nagorno-Karabakh and surrounding regions from the enemy's footsteps by a counterattack carried out by Azerbaijan in response to the military attack launched by the Armenian side from September 27 to November 10 last year.