Ağdam və Zəngilan məscidlərinə din xadimləri təyin olunub
Prezident İlham Əliyevin xüsusi diqqəti, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə işğaldan azad olunmuş ərazilərdə həyata keçirilən tarixi və dini-mədəni abidələrin bərpası proqramı çərçivəsində istifadəyə verilmiş Ağdam və Zəngilan məscidlərinə ilk dəfə din xadimləri təyin olunub.
Avqustun 6-da Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov Ağdam şəhər Cümə məscidi və Zəngilan məscidinə imam vəzifəsinə təyin olunmuş Mehman Nəsirov və Müşfiq Fərzəliyevlə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda tikilən məscidlərə imamların təyin edilməsinin 30 ilə yaxın düşmən işğalında qalan torpaqlara yenidən həyatın qayıtdığını göstərən növbəti fakt olduğunu vurğulayıb. O, qeyd edib ki, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi altında Azərbaycan ordusunun qazandığı qələbədən sonra Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təşəbbüsü ilə dini abidələrimizin, məscidlərimizin bərpası istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər Azərbaycan dövlətinin və xalqının öz dini və tarixi-mədəni irsinə nə qədər bağlı olduğunu sübut edir.
R.Məmmədov İslam dininin əsaslarının olduğu kimi insanlara çatdırılmasında, dini və  ideoloji sahədə aparılan maarifləndirmə işlərində din xadimlərinin üzərinə  mühüm vəzifələr düşdüyünü qeyd edib. Bildirib ki, azərbaycançılıq ideyalarının təbliği, milli-mənəvi dəyərlərin, tarixi-dini ənənələrin qorunması din xadimlərinin fəaliyyətinin əsas istiqamətlərini təşkil etməlidir.
Din xadimləri işğaldan azad olunmuş ərazilərdə tikilən məscidlərə təyin olunmalarından qürur duyduqlarını vurğulayıblar. Dövlət tərəfindən dinə və din xadimlərinə göstərilən qayğını yüksək dəyərləndirdiklərini qeyd edərək, məscidlər və dini icmaların fəaliyyəti ilə bağlı təkliflərini diqqətə çatdırıblar.

Clerics have been appointed to Aghdam and Zangilan mosques
Clergymen have been appointed for the first time to the Aghdam and Zangilan mosques, which were put into use within the framework of the program of restoration of historical and religious-cultural monuments in the territories liberated from occupation, with the special attention of President Ilham Aliyev and the initiative of Mehriban Aliyeva, president of the Heydar Aliyev Foundation.
On August 6, Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, met with Mehman Nasirov and Mushfig Farzaliyev, who were appointed imams of Juma Mosque and Zangilan Mosque in Aghdam.
The Chairman of the State Committee emphasized that the appointment of imams to the mosques built in Karabakh and Eastern Zangezur is another fact that shows the return of life to the lands that were occupied by the enemy for nearly 30 years. He noted that after the victory of the Azerbaijani army under the leadership of Commander-in-Chief, the measures taken to restore our religious monuments and mosques at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva show how much the state and people of Azerbaijan are connected to their religious, historical and cultural heritage.
R. Mammadov noted that religious figures have an important role in conveying the basics of the Islamic religion to people, and in religious and ideological education. He said that the promotion of the ideas of Azerbaijaniism, the protection of national-spiritual values, historical-religious traditions should be the main directions of the activity of religious figures.
Clergymen emphasized that they are proud of being assigned to mosques built in territories freed from occupation. Noting that they highly value the care given to religion and religious figures by the state, they brought to attention their proposals regarding the activities of mosques and religious communities.