15.05.2024 / Xəbərlər
“Transformativ dialoq: sürətlə dəyişən dünyada sülh naminə alyansların qurulması” mövzusunda Qlobal Dialoq Forumunun iştirakçılarına
Hörmətli Forum iştirakçıları!
Sizi Kral Abdullah bin Əbdüləziz Beynəlxalq Dinlərarası və Mədəniyyətlərarası Dialoq Mərkəzinin (KAICIID) Lissabon şəhərində təşkil etdiyi Qlobal Dialoq Forumunun öz işinə başlaması münasibətilə salamlamaqdan məmnunluq duyuram.
Qloballaşan və sürətlə transformasiya olunan müasir dünyada son dərəcə mürəkkəb ictimai-siyasi proseslər baş verir, etnik-dini zəmində münaqişələr və qütbləşmələr, irqi ayrı-seçkilik, dini ekstremizm, ksenofobiya kimi təhlükəli təzahürlər müşahidə edilir. Beynəlxalq təhlükəsizliyi və bəşəriyyətin əmin-amanlığını təhdid edən belə hallara qarşı mübarizədə dünya dinlərinin sülh və həmrəylik çağırışlarına, sivilizasiyalararası dialoqa, dünyəvi və dini ittifaqların birgə səylərinə ciddi ehtiyac vardır.
Müxtəlif din və inanc mənsublarını, dini liderləri, vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələrini və siyasətçiləri bir araya gətirən, insanlar arasında ədaləti, sülhü, sosial-mənəvi vəhdəti təşviq edən KAICIID tərəfindən böhranlı vəziyyətlərdə sülh quruculuğu, inklüziv cəmiyyət və ətraf mühitlə bağlı aktual problemlərin müzakirəyə çıxarılmasını təqdirəlayiq hesab edirəm.
Fərqli sivilizasiyaların qovşağında yerləşən Azərbaycanda heç vaxt etnik-dini zəmində ayrı-seçkilik və qarşıdurma baş verməmiş, tarixən qarşılıqlı etimada və hörmətə əsaslanan mütərəqqi milli-mədəni və dini münasibətlər mövcud olmuşdur. Tolerantlıq və multikultural dəyərlər Azərbaycan cəmiyyətinin demokratik birgəyaşayış normasıdır. Bakıda keçirilən ənənəvi Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumu, Beynəlxalq Humanitar Forum, Dünya Dini Liderlərinin Sammiti kimi nüfuzlu tədbirlər mədəniyyətlərarası münasibətlərin inkişafında mühüm rol oynayır. Biz inanırıq ki, etnik-mədəni müxtəliflik ayırıcı xətt deyil, əksinə, xalqlar arasında ahəngdar inkişafa xidmət edən unikal sərvətdir.
Bu ilin noyabrında Azərbaycanda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişmələri üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) çərçivəsində nəzərdə tutulmuş dünya dini liderlərinin zirvə görüşü, əminəm ki, qlobal iqlim dəyişmələri problemlərinin həllində siyasət və din xadimlərinin həmrəyliyinin vacibliyini bir daha təsdiq edəcəkdir.
Hazırda planetimizin müxtəlif bölgələrində, fərqli coğrafiyalarda baş verən geostrateji ziddiyyətlər beynəlxalq təhlükəsizlik arxitekturasının dəyişməkdə olduğunu göstərir, ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərdə yeni yanaşmalar tələb edir. Müasir çağırışlar dinin cəmiyyət həyatında və beynəlxalq münasibətlərdə rolunun düzgün müəyyənləşdirilməsi, dindən siyasi məqsədlər üçün istifadəyə yol verilməməsi və sivilizasiyalararası əməkdaşlığın gücləndirilməsi zərurətini qarşıya qoyur.
Bu gün bəşəriyyətin üzləşdiyi qlobal problemlərin vaxtında qarşısının alınması üçün hər kəs öz məsuliyyətini dərk etməli, dövlət rəhbərlərinin və dini liderlərin bütün səy və imkanları narahat dünyamızın firavan, sabit və dayanıqlı gələcəyi naminə səfərbər olunmalıdır.
İnanıram ki, KAICIID-in yüksəksəviyyəli Qlobal Forumu konstruktiv müzakirələr ruhunda keçəcək, beynəlxalq sülhə və təhlükəsizliyə, müxtəlif tərəflər arasında qarşılıqlı anlaşmaya, sivilizasiyalararası və mədəniyyətlərarası dialoqa əhəmiyyətli töhfə verəcəkdir.

To the participants of the Global Dialogue Forum on “Transformative dialogue: Building alliances for peace in a rapidly changing world”
Dear participants of the Forum!
I am pleased to welcome you to the launch of the Global Dialogue Forum organized by the King Abdullah bin Abdulaziz International Center for Interreligious and Intercultural Dialogue (KAICIID) in Lisbon.
Extremely complex public and political processes are taking place in the globalized and rapidly transforming modern world. Ethnic and religious conflicts and polarization, racial discrimination, religious extremism, and xenophobia are dangerous manifestations of these trends. There is a serious need for calls for peace and solidarity of world religions, inter-civilizational dialogue, and joint efforts of secular and religious alliances in the fight against such situations that pose a threat to international security and peace of mankind.
I consider it commendable that KAICIID, which brings together members of various religions and faiths, religious leaders, representatives of civil society, and politicians, and promotes justice, peace, social and spiritual unity among people, is discussing the current problems related to peace-building, inclusive society, and the environment in crisis situations.
Azerbaijan, located at the crossroads of different civilizations, has never experienced discrimination and conflict based on ethnicity and religion and has historically had progressive national, cultural, and religious relations based on mutual trust and respect. Tolerance and multicultural values represent norms of democratic coexistence in Azerbaijani society. High-profile events such as the traditional World Intercultural Dialogue Forum, the International Humanitarian Forum, and the Summit of World Religious Leaders held in Baku have played an important role in the development of intercultural relations. We believe that ethnic and cultural diversity is not a dividing line but rather a unique asset that serves harmonious development among nations.
I am sure that the summit of world religious leaders scheduled for the 29th session of the Conference of the Parties (COP29) to the UN Framework Convention on Climate Change, to be held in Azerbaijan in November this year, will once again confirm the importance of the solidarity of politicians and religious figures in addressing the problems of global climate change.
Currently, the geostrategic contradictions occurring in different regions of our planet and in different geographies show that the international security architecture is changing. This requires new approaches to bilateral and multilateral relations. Modern challenges have exposed the need to correctly define the role of religion in public life and international relations, prevent the use of religion for political purposes, and strengthen cooperation between civilizations.
In order to address the global problems facing humanity in a timely manner today, everyone should realize their responsibility, and all the efforts and capabilities of state leaders and religious leaders should be mobilized for the sake of a prosperous, stable, and sustainable future of our troubled world.
I believe that the high-level Global Forum of KAICIID will be held in the spirit of constructive discussions and will make a significant contribution to international peace and security, mutual understanding between various parties, and inter-civilizational and inter-cultural dialogue.