24.09.2024 / Xəbərlər
Sentyabrın 23-də Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsi və tabeliyində fəaliyyət göstərən Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə Şuşada “İdeoloji mübarizədə din amili: mediadan gözləntilər” mövzusunda ikigünlük seminar başlayıb.
Seminarda müvafiq dövlət qurumlarının rəhbər şəxsləri, 30-dan çox media nümayəndəsi iştirak edir.
Seminarın ilk günü  Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev və ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü, suverenliyi uğrunda canlarını qurban verən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib. Dövlət Komitəsi və tabeliyindəki Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondu və “Global Media Group”un birgə ərsəyə gətirdiyi 27 Sentyabr - Anım Gününə həsr olunmuş videoçarx nümayiş olunub.
Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Ramin Məmmədov tədbiri giriş  sözü ilə açaraq, Müzəffər Ali Baş Komandanın rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun Vətən Müharibəsində tarixi qələbə qazandığını vurğulayıb. Media nümayəndələri ilə dini mövzuda seminarın işğaldan azad edilmiş ərazilərimizdə təşkil olunmasının təsadüfi olmadığını, bu torpaqlarda məhv edilən, təhqirə məruz qalan  dini və tarixi abidələrin bərpa edilməsinin Azərbaycan xalqının öz tarixinə, milli-mənəvi dəyərlərinə münasibətinin ən gözəl ifadəsi olduğunu bildirib.
Seminarın aktual mövzuya həsr olunduğunu deyən Ramin Məmmədov müxtəlif dövlətlər tərəfindən dindən siyasi manipulyasiya, ideoloji təzyiq predmeti kimi istifadə cəhdlərinə qarşı Azərbaycanın kifayət qədər mübarizə imkanlarına malik olduğunu vurğulayıb. Qeyd edib ki, müvafiq strukturlar bu sahədə koordinasiyalı şəkildə fəaliyyət göstərir, lakin ideologiya elə bir həssas istiqamətdir ki, dövlət qurumları, media nümayəndələri və cəmiyyət birlikdə çalışmalıdır. Seminarın təşkilində də əsas məqsəd ənənəvi düzənin dəyişdiyi, yeni geosiyasi reallıqların formalaşdığı bir dövrdə din amilinin siyasi-psixoloji və ideoloji təsir alətinə çevrilməsi cəhdlərinə qarşı fikir mübadiləsi aparmaq, qeyd və təklifləri dinləməkdir.
Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabineti Aparatının Humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Ərəstü Həbibbəyli bildirib ki, Şuşa şəhərinin 2024-cü ildə İslam Dünyasının Mədəniyyət paytaxtı elan olunması istiqamətində Tədbirlər Planına uyğun olaraq il ərzində çoxsaylı layihələr həyata keçirilir. Bütün bu tədbirlər əbədi və əzəli Azərbaycan torpağı olan Şuşanın dünya miqyasında öz layiqli yerini tutmasına töhfəsini verir. Bəzi regionlarda islamofobiya, ksenofobiyanın güclənməsi fonunda Azərbaycan öz multikultural ənənələrini davam etdirir. Bu dəyərlərin təbliği və təşviqində medianın üzərinə mühüm vəzifələrin düşdüyünü deyən Ə.Həbibbəyli dini mövzularla bağlı maarifləndirmə və təbliğat işlərinə geniş yer verilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
Daha sonra Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılovun moderatorluğu ilə “Dini etiqad azadlığı və azad media: sərhədlər haradan başlayır?” mövzusunda panel sessiya keçirilib.
Panel sessiyada çıxış edən Bakı Beynəlxalq Multikulturalizm Mərkəzinin icraçı direktoru Rəvan Həsənov qeyd edib ki, mürəkkəb bölgədə yerləşməsinə baxmayaraq, Azərbaycan istər regionun, istərsə də dünyanın ən sabit, təhlükəsiz və dinamik inkişaf edən ölkələrindən biridir. Bu gün din dünyada bəzi radikal qruplar tərəfindən siyasiləşdirilir. Bu isə təkcə İslam dininə deyil, digər dinlərə münasibətdə də özünü büruzə verir. R. Həsənov tolerantlıq ənənələrinə görə Azərbaycanın dünyada nümunəvi ölkələrdən biri olduğunu vurğulayıb.
“Azərbaycan Televiziya və Radio Verilişləri” Qapalı  Səhmdar Cəmiyyətinin sədr müavini Rafiq Həşimov müasir media dünyası, informasiya siyasəti, müasir jurnalistikanın yeni yaradıcılıq keyfiyyətləri kimi məsələlərdən bəhs edib.
Medianın İnkişafı Agentliyinin icraçı direktorunun müavini Natiq Məmmədli media nümayəndələrinin peşəkarlığının artırılması və ixtisaslaşmasının təmin edilməsi üçün təlimlərin keçirildiyini və bugünkü seminarın da sahəvi jurnalistikanın inkişafı istiqamətində xüsusi əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycan Mətbuat Şurasının icraçı katibi Əvəz Rüstəmov media subyektləri və dövlət qurumları arasında effektiv və qarşılıqlı faydalı əməkdaşlıq münasibətlərinin qurulması və genişləndirilməsinin zəruriliyi barədə danışıb.
Çıxışlardan sonra interaktiv müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Daha sonra seminar iştirakçıları üçün mediatur təşkil edilib. Media nümayəndələri Şuşada həyata keçirilən yenidənqurma işləri ilə tanış olublar, Şuşa qala divarı, “Güllələnmiş heykəllər” meydanı, Üzeyir Hacıbəylinin ev muzeyi, Xanqızı bulağı, Mehmandarovların yaşayış kompleksi və M.P. Vaqifin muzey məqbərəsini ziyarət ediblər. Sonda iştirakçılar Cıdır Düzündə xatirə fotosu çəkdiriblər.

A seminar on "Religion factor in ideological struggle: expectations from the media" is being held in Shusha
On September 23, a two-day seminar on "The factor of religion in the ideological struggle: expectations from the media" started in Shusha with the joint organization of the State Committee on Affairs with Religious Associations and the Fund for Propagation of Moral Values operating under it.
Heads of relevant state institutions and more than 30 media representatives are participating in the seminar.
The first day of the seminar began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the dear memory of National Leader Heydar Aliyev and our martyrs who sacrificed their lives for the independence, territorial integrity and sovereignty of our country was commemorated with a minute's silence. The video dedicated to September 27 - Memorial Day, which was jointly created by the State Committee and its subsidiary Foundation for Propagation of Moral Values and "Global Media Group", was shown.
Ramin Mammadov, Chairman of the State Committee for Work with Religious Institutions, opened the event with an introductory speech and emphasized that the Azerbaijani Army won a historic victory in the Patriotic War under the leadership of the Supreme Commander-in-Chief. He said that the organization of the religious seminar with media representatives in our territories freed from occupation is not accidental, and the restoration of religious and historical monuments that were destroyed and insulted in these lands is the best expression of the attitude of the Azerbaijani people to their history, national and moral values.
Ramin Mammadov, stating that the seminar was dedicated to the current topic, emphasized that Azerbaijan has enough opportunities to fight against the attempts of various states to use religion as a subject of political manipulation and ideological pressure. He noted that relevant structures work in a coordinated manner in this field, but ideology is such a sensitive area that state institutions, media representatives and society should work together. The main goal of organizing the seminar is to exchange opinions, listen to comments and suggestions against attempts to turn the religious factor into a tool of political-psychological and ideological influence at a time when the traditional order is changing and new geopolitical realities are being formed.
Erestu Habibbayli, head of the Humanitarian Affairs Department of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan, said that numerous projects are being implemented throughout the year in accordance with the Action Plan to declare the city of Shusha the Cultural Capital of the Islamic World in 2024. All these measures contribute to Shusha, the eternal and eternal land of Azerbaijan, taking its rightful place on the world scale. Against the background of Islamophobia and xenophobia in some regions, Azerbaijan continues its multicultural traditions. A. Habibbeyli said that important responsibilities fall on the media in the promotion and promotion of these values, and emphasized the importance of giving wide space to education and propaganda related to religious issues.
Later, a panel session was held with the moderation of the deputy chairman of the State Committee, Gunduz Ismayilov on topic "Freedom of religious belief and free media: where do the boundaries begin?'.
Speaking at the panel session, Ravan Hasanov, Executive Director of the Baku International Multiculturalism Center noted that despite being located in a complex region, Azerbaijan is one of the most stable, safe and dynamically developing countries in the region and the world. Today, religion is politicized by some radical groups in the world. This applies not only to Islam, but also to other religions. R. Hasanov emphasized that Azerbaijan is one of the exemplary countries in the world due to its traditions of tolerance.
Rafig Hashimov, Deputy Chairman of "Azerbaijan Television and Radio Broadcasting" Closed Joint Stock Company talked about issues such as modern media world, information policy, new creative qualities of modern journalism.
Natig Mammadli, deputy executive director of the Media Development Agency, noted that trainings were held to increase the professionalism and specialization of media representatives and that today's seminar was of special importance in the direction of the development of field journalism.
Avaz Rustamov, the executive secretary of the Azerbaijan Press Council, spoke about the need to establish and expand effective and mutually beneficial cooperative relations between media subjects and state institutions.
After the speeches, interactive discussions were held and the questions of the participants were answered.
Later, a mediatour was organized for the participants of the seminar. The media representatives got acquainted with the reconstruction works carried out in Shusha. They visited the Shusha fortress wall, "Bulleted statues" square, the house museum of Uzeyir Hajibeyli, the Khangizi spring, the residential complex of the Mehmandarovs and the museum mausoleum of M.P. Vagif. At the end, the participants took a commemorative photo in Jıdır Dyuzu.