10.12.2024 / Xəbərlər
Dekabrın 10-da Mingəçevirdə keçirilən “Qloballaşan dünyada ənənəvilik və müasirlik” mövzusunda regional konfrans işini panel sessiyalarla davam etdirib.
Regional konfransın “Ənənəvi İslam: tarixi təcrübə və müasir reallıqlar” mövzusuna həsr edilən panel sessiyasına Mənəvi Dəyərlərin Təbliği Fondunun icraçı direktorunun müavini Ceyhun Əliyev moderatorluq edib.
Azərbaycan İlahiyyat İnstitutunun (Aİİ) rektoru Aqil Şirinov ənənəvi dəyərlərin cəmiyyətdaxili birliyin qorunmasındakı rolu barədə danışıb. Vurğulayıb ki, əsrlər boyu ölkəmizdə müxtəlif dinlərə mənsub insanların sülh və əmin-amanlıq şəraitində yaşamaları Azərbaycandakı ənənəvi dini həyatda tolerantlığın praktiki bir əsas kimi mənimsənilməsini göstərir. Cəmiyyətimizdəki ənənəvi dini düşüncə dinlərarası tolerantlığa, eləcə də İslam məzhəbləri arasındakı qardaşlıq prinsipinə əsaslanır və ayrı-seçkiliyə qarşı açıq mövqe nümayiş etdirir.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin İctimai birliklər və dini qurumlar komitəsinin sədr müavini Sahib Alıyev bəzi qrupların dünyəvilik anlayışını məqsədli şəkildə istismar etməsinin yolverilməzliyinə diqqəti çəkib. Bildirib ki,   Azərbaycan Respublikası dünyəvi dövlət olsa da, dinə dövlət qayğısı yüksək səviyyədədir. Dövlət müstəqilliyi, azərbaycançılıq məfkurəsi cəmiyyəti birləşdirən ideallar, dinimiz bizim mənəvi dəyərimizdir.
Mövzu ilə bağlı təqdimatla çıxış edən Dini Qurumlarla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gündüz İsmayılov dinə şəriət və mədəniyyət müstəvisindən yanaşaraq, fərqli baxışları şərh edib. Bildirib ki, ənənəvi İslam dinin siyasiləşdirilməsini və bölücülüyü təbliğ edən yad dini-ideoloji təsirlərin qarşısının alınmasında mühüm rol oynayır.
Bakı İlahiyyat Kollecinin direktoru Mehman İsmayılovun moderatorluğu ilə keçirilən “Milli-mənəvi dəyərlərin təbliğində din xadimlərinin məsuliyyəti və rolu” adlı paneldə İslam dininin əsl mahiyyətinin təbliği və təşviqində, yad dini cərəyanların və zərərli təsirlərin qarşısının alınmasında din xadimlərinin fəallığının artırılması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Aİİ-nin müəllimi,  ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Aslan Həbibov İslam tarixində məzhəblərarası münasibətlərə mənfi təsir göstərən amillərdən biri olan məzhəb təəssübkeşliyinin neqativ təzahürlərinə diqqət çəkib.
Daha sonra çıxış edən Aİİ-nin müəllimi, ilahiyyat üzrə fəlsəfə doktoru Kövsər Tağıyev İslam dünyasında modernləşmə düşüncəsinin tarixi haqqında fikirlərini bölüşüb. Həmçinin Hacı Məcid Əfəndinin timsalında nümunəvi din xadimi obrazı barədə fikirlərini səsləndirib.
Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin  bölgə qazısı  Əli Məmmədov dini maarifləndirmə işinin genişləndirilməsi və dövlət-din münasibətlərinin daha da inkişaf etdirilməsində din xadimlərinin roluna toxunub. Bildirib ki, din xadimlərinə maddi dəstək göstərilməsi, dini ibadət yerlərində mütəmadi təmir-bərpa işlərinin aparılması dövlətinbu sahəyə göstərdiyi qayğının nümunələridir.
Tədbirin yekununda çıxış edən Ramin Məmmədov dini sahədə maarifləndirmə işinin müasir tələblərə uyğunlaşdırılmasında bu cür tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin zəruriliyini, panel sessiyalarda səsləndirilən təkliflərin, qaldırılan məsələlərin təhlil olunacağını qeyd edib.  Bildirib ki, bu gün dindən müxtəlif mərkəzlərin maraqlarının reallaşdırılması aləti kimi istifadə edilməsi, eləcə də dini fərqliliklərin cəmiyyətdə qütbləşməyə yönəldilməsi cəhdlərinin qarşısını almaq üçün ən effektiv üsul bu sahədə güclü kadr potensialının yaradılmasıdır. Dövlət Komitəsinin sədri Dini təhsilin inkişaf etdirilməsinin strateji hədəfləri reallaşdırmaq üçün zərurətə çevrildiyini vurğulayıb.

The regional conference on "Traditionality and Modernity in the Globalized World" has ended
The regional conference on "Traditionality and Modernity in the Globalized World" held in Mingachevir on December 10 continued with panel sessions.
The panel session dedicated to the theme "Traditional Islam: historical experience and modern realities" of the regional conference was moderated by Jeyhun Aliyev, the deputy executive director of the Fund for Propagation of Moral Values.
Agil Shirinov, rector of the Azerbaijan Institute of Theology (AIT), spoke about the role of traditional values in the protection of unity within the society. He emphasized that the peaceful and peaceful living of people belonging to different religions in our country for centuries shows the adoption of tolerance as a practical basis in the traditional religious life of Azerbaijan. The traditional religious thinking in our society is based on inter-religious tolerance, as well as the principle of brotherhood between Islamic sects, and shows an open position against discrimination.
Sahib Aliyev, Deputy Chairman of the Public Unions and Religious Institutions Committee of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan, drew attention to the inadmissibility of some groups' purposeful exploitation of the concept of secularism. He said that although the Republic of Azerbaijan is a secular state, the state's concern for religion is at a high level. State independence, the ideology of Azerbaijanism are the ideals that unite the society, and our religion is our moral value.
Gunduz Ismayilov, Deputy Chairman of the State Committee on Affairs with Religious Associations, while making a presentation on the subject, approached religion from the level of Sharia and culture and commented on different views. He said that traditional Islam plays an important role in preventing foreign religious-ideological influences that promote politicization and divisiveness.
In the panel "Responsibility and role of clerics in the promotion of national and moral values" moderated by Mehman Ismayilov, the director of Baku Theological College, opinions were exchanged on increasing the activity of clerics in promoting and promoting the true essence of Islam, preventing foreign religious movements and harmful influences.
Aslan Habibov, teacher of AIT, PhD in theology, associate professor, drew attention to the negative manifestations of sectarian bigotry, which is one of the factors that have a negative impact on inter-sectarian relations in the history of Islam.
Speaking later, AIT teacher, Doctor of Philosophy in Theology, Kovsar Taghiyev, shared his views on the history of modernization thought in the Islamic world. He also voiced his opinion about the image of an exemplary cleric in the example of Haji Majid Efendi.
Ali Mammadov, regional governor of the Caucasian Muslims Administration, touched on the role of religious figures in the expansion of religious education and the further development of state-religion relations. He said that providing financial support to religious leaders, regular repair and restoration works in places of religious worship are examples of the state's care in this area.
Speaking at the end of the event, Ramin Mammadov noted the need to regularly hold such events in order to adapt religious education to modern requirements, and analyzed the proposals and issues raised in the panel sessions. He said that today, the most effective way to prevent attempts to use religion as a tool to realize the interests of various centers, as well as to direct religious differences to polarization in society, is to create strong personnel potential in this field. The chairman of the State Committee emphasized that the development of religious education has become a necessity to realize strategic goals.