08.04.2022 / Xəbərlər
Aprelin 7-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana zəng edib.
Telefon danışığı əsnasında aprelin 6-da Avropa İttifaqı Şurasının Prezidenti Şarl Mişelin təşəbbüsü və iştirakı ilə Avropa İttifaqı, Azərbaycan və Ermənistan arasında Brüsseldə keçirilmiş üçtərəfli görüş haqda söhbət aparıldı.
Prezident İlham Əliyev görüşün nəticələrini müsbət qiymətləndirdiyini bildirdi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın təqdim etdiyi baza prinsipləri, o cümlədən ərazi bütövlüyünün qarşılıqlı tanınması və ərazi iddialarından imtina edilməsi daxil olmaq şərti ilə sülh müqaviləsinin hazırlanması üzrə Ermənistan və Azərbaycan arasında işçi qrupunun yaradılması, həmçinin sərhədlərin delimitasiyası üzrə kommissiyanın təsis edilməsi barədə əldə olunmuş qərarları qeyd etdi.
Prezident Rəcəb Tayyib Ərdoğan da öz növbəsində əldə olunmuş nəticələrdən məmnunluğunu ifadə etdi.
Söhbət zamanı Ermənistan-Azərbaycan arasında sülh müqaviləsinin imzalanmasının, nəqliyyat-kommunikasiya xətlərinin qurulmasının regionda davamlı sülhün və sabitliyin təmin olunmasına, region ölkələrinin inkişafına və firavanlığına xidmət edəcəyi vurğulandı.
Dövlət başçıları, həmçinin Azərbaycan və Türkiyə arasında ikitərəfli müttəfiqlik əlaqələrinin müxtəlif aspektlərinə dair fikir mübadiləsi apardılar.

President Ilham Aliyev made a phone call to President of the Republic of Turkiye Recep Tayyip Erdogan
During the phone conversation, the sides discussed the trilateral meeting between the European Union, Azerbaijan and Armenia held in Brussels on April 6 at the initiative and with the participation of the President of the European Council Charles Michel.
President Ilham Aliyev noted that his assessment of the outcome of the meeting was positive.
The head of state emphasized the decisions to establish a working group between Azerbaijan and Armenia to prepare a peace agreement with basic principles presented by Azerbaijan at its core, including mutual recognition of territorial integrity and renunciation of territorial claims, and to set up a commission on the delimitation of borders.
President Recep Tayyip Erdogan expressed satisfaction with the results achieved.
During the conversation, the sides noted that the signing of a peace agreement and creation of transport and communication links between Armenia and Azerbaijan would contribute to ensuring lasting peace and stability in the region and the development and prosperity of the regional countries.
The presidents also exchanged views on various aspects of bilateral allied relations between Azerbaijan and Turkiye.