Prezident İlham Əliyev: "Zərdüştlük məbədi, məscid, katolik kilsə, pravoslav kilsə, erməni kilsəsi və sinaqoq - bütün bunlar bizim milli irsimizdir"
“Müharibə bitəndən sonra vəziyyət dəyişdi. Nəyə görə? Çünki belə bir qavrayış var idi ki, erməni tarixi irsi dağıdıla bilər. Lakin 67 məsciddən 65-nin ermənilər tərəfindən dağıdılmasına heç bir məhəl qoyulmamışdır. Sanki heç bu, bir tarixi irs deyil, sanki bu, bir dini irs deyil. Bu, bizim üzləşdiyimiz vəziyyətdir. Lakin minlərlə, on minlərlə beynəlxalq nümayəndənin Şuşanı ziyarət etməsi və onların hamısının erməni kilsəsinə toxunulmamasını görmələri faktı, əksinə olaraq ermənilərin dağıtdığı məscidlərə rəğmən bu kilsənin bərpa ediləcəyi faktı indi UNESCO-nun regiona gəlmək marağını aşağı salır”. Bu fikirləri ADA Universitetində “Cənubi Qafqaz: İnkişaf və əməkdaşlıq” mövzusunda keçirilən beynəlxalq konfransda Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev bildirib. Dövlət başçısı qeyd edib ki, onlar 65 dağıdılmış məscid haqqında hesabat verməli olacaqlar: “Onlar ermənilərin Ağdam məscidində donuz və inək saxladıqları haqqında hesabat verməli olacaqlar. Onlar erməni, xristian və alban dini irsinin toxunulmaz qaldığı haqqında hesabat verməli olacaqlar”.
Prezident vurğulayıb ki, biz bunu heç vaxt etməzdik və biz bunu heç vaxt etməmişik də. “Burada, Bakıda, şəhərin mərkəzində erməni kilsəsini görə bilərsiniz. Orada beş min erməni kitabı var. İrəvanda bəs nə görürük? Onlar Azərbaycan məscidinin adını dəyişiblər, onu fars məscidi adlandırıblar. Şuşadakı məscidi də fars məscidi adlandırırlar. Onlar məscidin mənşəyini dəyişmək, bəzi təmir işlərini aparmaq üçün hətta İrandan mütəxəssis də dəvət ediblər. Diplomatik nota verilmişdir, İranın Azərbaycandakı səfiri Xarici İşlər Nazirliyinə dəvət edilmişdir və biz buna son qoyulmasını tələb etdik. Çünki bu da müsəlman irsinin dağıdılmasının legitimləşdirilməsinin bir hissəsi idi. Beləliklə, fərq burasındadır. Bizim Azərbaycandakı dini və tarixi irsimiz bütün Azərbaycan xalqına məxsusdur. Zərdüştlük məbədi, məscid, katolik kilsə, pravoslav kilsə, erməni kilsəsi və sinaqoq - bütün bunlar bizim milli irsimizdir və biz onları qoruyub saxlayırıq. Bakını, Şuşanı, Qubanı və digər yerləri ziyarət edən hər kəs bunu görə bilər. Lakin, əlbəttə, bu ikili standartlar yanaşması belə bir məsələdir ki, əfsuslar olsun, biz artıq onunla yaşamağa öyrəşmişik”-, deyə dövlət başçısı bildirib.

President Ilham Aliyev: “The Zoroastrian temple, mosque, catholic church, orthodox church, Armenian church and synagogue are all our national heritage”
“After the war ended, the situation changed. Why? Because it was a kind of a perception that Armenian historical heritage could be damaged. But, the fact that 65 out of 67 mosques were knocked down by Armenians is absolutely ignored, as if this is not historical heritage and as if it is not religious heritage. That is the situation which we are facing. But, now, after thousands of international representatives visited Shusha and all of them saw that the Armenian church is untouched, on the contrary, it will also be restored, unlike the mosques which Armenians destroyed, now the interest of UNESCO to come to the region goes down”.” President of the Republic of Azerbaijan llham Aliyev has said at the international conference themed “South Caucasus: Development and Cooperation” at ADA University. The head of state has emphasized that they will have to report about 65 destroyed mosques: “They will have to report that the Armenians kept pigs and cows in Aghdam Mosque. They will have to report that Armenian, Christian and Alban religious heritage is untouched”.
The president has noted that we will never do it, and we never did it. “Here in Baku, you can find the Armenian church in the city's center. We keep there 5,000 Armenian books. What do we see in Yerevan? They changed the name of an Azerbaijani mosque. They called it a Persian mosque. The mosque in Shusha they also called a Persian mosque. They even invited specialists from Iran to make some repairs to change its origin. There was a diplomatic note, and the Iranian ambassador then was invited to the Foreign Ministry, and we demanded to end that. Because that was also part of the legitimization of the destruction of Muslim heritage, this is the difference. Our religious and historical heritage in Azerbaijan belongs to all people of Azerbaijan. The Zoroastrian temple, mosque, catholic church, orthodox church, Armenian church and synagogue are all our national heritage, and we preserve them. Everybody who visits Baku, Shusha, Guba and other places can see it. But, of course, this double-standard approach is something we are already used to living with, unfortunately”- the head of state has added.