Prezident İlham Əliyev: “Zəngəzur dəhlizi bütün Türk dünyasını birləşdirəcək”
“Onu da bildirməliyəm ki, gələn ay Azərbaycan Türk Şurasında sədrliyi Türkiyəyə təhvil verəcək. Əminəm ki, Türkiyə Əziz qardaşımın rəhbərliyi ilə Şuraya uğurlu sədrlik edəcək. Türk dövlətləri arasındakı əməkdaşlıq və qardaşlıq əlaqələri daha da güclənəcək, beləliklə, bütün Türk dünyası üçün yeni imkanlar açılacaq”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Zəngilan Şərqi Zəngəzur bölgəsində yerləşir və buradan keçən Zəngəzur dəhlizi bütün Türk dünyasını birləşdirəcək: “Həm Azərbaycan, həm Türkiyə Zəngəzur dəhlizinin gerçəkləşməsi üçün əməli addımlar atır. Əminəm ki, bu addımlar yaxın gələcəkdə öz bəhrəsini verəcəkdir. Bu gün Əziz qardaşımla və qonaqlarla birlikdə böyük avtomobil yolunun təməlini qoyduq. Bu avtomobil yolu da Zəngəzur dəhlizinin bir hissəsidir. Bu avtomobil yolunun və dəmir yolunun çəkilişi nəticəsində biz istədiyimizə nail olacağıq”.
Azərbaycan Prezidenti eyni zamanda, Azərbaycanın azad edilmiş torpaqlarında fəaliyyət göstərən bir çox Türkiyə şirkətlərinə öz təşəkkürünü bildirib. “Onların yorulmaz səyləri nəticəsində bu gün bu bölgədə yollar salınır, dəmir yolları çəkilir, tunellər tikilir, infrastruktur layihələri gerçəkləşir. Bu, bir daha bizim birliyimizin, qardaşlığımızın təcəssümüdür. Tam əminəm ki, bundan sonra da Türkiyə və Azərbaycan iki qardaş ölkə kimi bir yerdə irəli gedəcək, xalqlarımız bir-birinə daha da yaxın olacaq, dövlətlərimiz bundan sonra da uğurlu əməkdaşlıq edəcək. Beləliklə, Türkiyə ilə Azərbaycanın birgə gücü daha da təsirli olacaq”-, deyə dövlət başçısı əlavə edib.
Qeyd edək ki, oktyabrın 26-da Zəngilanın Ağalı kəndində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkiyə Respublikasının Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan mətbuata birgə bəyanatlarla çıxış ediblər.

President İlham Aliyev: “The Zangazur corridor will connect the entire Turkic world”
I must also tell you that Azerbaijan will hand over chairmanship of the Turkic Council to Turkey next month. I am confident that Turkey, under the leadership of my dear Brother, will successfully preside over the Council. Cooperation and fraternal ties between the Turkic states will strengthen even more, thus, new opportunities will open up for the entire Turkic world. President İlham Aliyev said.
The head of the state has expressed that Zangilan is located in the East Zangazur region, and the Zangazur corridor passing from here will connect the entire Turkic world. “Both Azerbaijan and Turkey are taking tangible steps to implement the Zangazur corridor. I am confident that these steps will bear fruit in the near future. Today, together with my dear Brother and guests, we laid the foundation for a large highway. It is also a part of the Zangazur corridor. As a result of the construction of this road and railroad, we will achieve what we want”.
President of the Republic of Azerbaijan also has thanked many Turkish companies operating in the liberated lands of Azerbaijan today. “Thanks to their tireless efforts, roads and railways are being built in this region today, tunnels are being built, and infrastructure projects are being implemented. This is another embodiment of our unity and brotherhood. I am absolutely sure that Turkey and Azerbaijan, as two brotherly countries, will continue to move forward together, our peoples will become even closer to each other, and our states will continue to cooperate successfully. Thus, the joint strength of Turkey and Azerbaijan will become even more effective-, the head of state has expressed.
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and President of the Republic of Turkey Recep Tayyip Erdogan have made joint press statements in Aghali village of Zangilan on October 26.