Prezident İlham Əliyev: "Türk dövlətləri ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsi Azərbaycan xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir"
"Türk dövlətləri ilə münasibətlərin möhkəmləndirilməsi Azərbaycan xarici siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir". Bu fikri Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Türk Dövlətləri Təşkilatının “Türk Əsri” çağırışı altında noyabrın 3-də Astanada keçirilən 10-cu yubiley Zirvə görüşündə çıxışında deyib.
Etnik və mədəni köklərimizin, dilimizin, ortaq keçmişimizin münasibətlərimizin təməlini təşkil etdiyini vurğulayan dövlətimizin başçısı bildirib: “2009-cu ildə Naxçıvan Zirvə görüşündən ötən müddət ərzində müxtəlif sahələrdə əməkdaşlığımız təsisatlanıb, Türk Dövlətləri Təşkilatı uğurlu inkişaf yolu keçib. Bu gün təşkilatımız beynəlxalq səviyyədə böyük siyasi çəkiyə və nüfuza malikdir”.
Son iki il ərzində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv və müşahidəçi dövlətlərə 20 səfər həyata keçirdiyini vurğulayan dövlətimizin başçısı qardaş dövlətlərin rəhbərlərinin də həmin dövrdə Azərbaycana çoxsaylı səfərlər etdiklərini vurğulayıb.
Azərbaycan Prezidenti Şuşa şəhərinin 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilməsinə verilən dəstəyə görə minnətdarlığını bildirib.

President Ilham Aliyev: “Solidifying the relations with the Turkic states is among Azerbaijan’s top foreign policy priorities”
“Solidifying the relations with the Turkic states is among Azerbaijan’s top foreign policy priorities”. President of Azerbaijan Ilham Aliyev said in his speech at the 10th summit of the Organization of Turkic States held under the motto “Turk Time” in Astana, November 3.
The head of state has pointed out that our ethnic and cultural roots, language and common past form the foundation of our ties: “Over the past period since the Nakhchivan Summit of 2009, our cooperation across different domains has become institutionalized, and the Organization of Turkic States has come a successful way. Today, our organization enjoys huge political weight and prestige at the international level”.
President Ilham Aliyev stressed that in the past two years, he has paid 20 visits to the Member and Observer states of the Organization of the Turkic States. The leaders of the brotherly countries have on multiple occasions visited Azerbaijan within the same period of time.
President of Azerbaijan has expressed his gratitude for the support extended for the declaration of Shusha as “the Cultural Capital of the Turkic World” for the year 2023.