27.01.2021 / Xəbərlər
"Şuşa bizim tarixi şəhərimizdir və biz bu şəhərə qayıtmışıq. Əgər ermənilər bu şəhəri öz şəhəri hesab edirdilərsə, nə üçün 28 il ərzində bir daş daş üstə qoymayıblar? Nə üçün Şuşanın tarixi abidələrini qoruyub saxlaya bilməyiblər?"
Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev yanvarın 27-də Aydın Kərimovu Prezidentin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndə təyin olunması ilə əlaqədar videoformatda qəbulu zamanı səsləndirib. Dövlət başçısı qeyd edib ki, bütün tarixi abidələr yerlə-yeksan edilib. "Əgər bu, sənin şəhərindirsə, niyə sən bu abidələri dağıtmısan? Əgər sən Ermənistan olaraq bəyan edirdin ki, Şuşanı azad etdiniz, kimdən azad etdiniz? Dinc əhalidən azad etdiniz? Azərbaycanlılardan azad etdiniz? Yaxşı, əgər hesab edirdiniz ki, siz bunu azad etmisiniz, niyə binaları dağıdırsınız? Əgər bu, erməni şəhəridirsə, nə üçün yerlə-yeksan edirsiniz? Orada təkcə bizim məscidlərimiz yox, bütün binalar dağıdılıb"-, deyə ölkə Prezidenti vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyevin sözlərinə görə, ICESCO-nun Baş katibi ilə görüşü zamanı baş katib bildirib ki, onlar təklif edəcəklər ki, Şuşa İslam mədəniyyətinin paytaxtı elan edilsin: "Bu, bizi çox məmnun edən bir addımdır. Onu da bildirməliyəm ki, bu günə qədər Azərbaycanın iki şəhəri bu şərəfli ada layiq görülmüşdür - Bakı şəhəri və Naxçıvan şəhəri. Mən xatırlayıram, ICESCO belə qərarı qəbul edəndə bir neçə il əvvəl qərar verilir, ondan bir neçə il sonra artıq o şəhər bu şərəfli ada layiq görülür. Növbə də var, sıra da var. Ona görə belə bir bəyanatın Bakıda səslənməsi xüsusi məmnunluq doğurur. Eyni zamanda, bu yaxınlarda Türk Şurasının nümayəndə heyəti ilə görüş əsnasında Türk Şurasının Baş katibi də belə bir təklif irəli sürdü ki, Şuşa Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı seçilsin. Baxın, bu tarixi şəhərimizə türk dünyasında və bütövlükdə müsəlman dünyasında nə qədər böyük maraq var, nə qədər böyük məhəbbət var".
Dövlət başçısı onu da deyib ki, tarixi, dini abidələrimizin bərpası ilə bağlı konkret proqram işlənilir. "Müvafiq göstərişlər verilib, Heydər Əliyev Fondu bu məsələyə fəal qoşulubdur, eyni zamanda, Mədəniyyət Nazirliyi, digər aidiyyəti qurumlar"- deyə Prezident İlham Əliyev qeyd edib.

President Ilham Aliyev: A specific program is being developed to restore our historical and religious sites"
“Shusha is our historical city, and we have returned to this city. If the Armenians considered this city their own, then why didn’t they create anything there in 28 years? Why couldn't they save the historical sites of Shusha?”
President Ilham Aliyev said as he received in a video format Aydin Karimov due to his appointment as Special Representative of the President in Shusha district on January 27th. “All historical sites have been razed to the ground. If this is your city, why did you destroy the sites? If Armenia declared that it had liberated Shusha, then who did it liberate it from? From the civilian population? From Azerbaijanis? Okay, if you thought you had liberated it, then why did you destroy the buildings? If this is an Armenian city, then why did you raze it to the ground? Not only our mosques were destroyed there but also all the buildings,” the head of state stressed.
President Ilham Aliyev mentioned that during the meeting, the ICESCO secretary general noted that they would propose to declare Shusha the capital of Islamic culture. “This step makes us very happy. I must also say that so far this honorary title has been awarded to two Azerbaijani cities – Baku and Nakhchivan. I remember that ICESCO makes such a decision several years in advance, and only a few years later the city is awarded this honorary title. There is a sequence. Therefore, the fact that such a statement was made in Baku causes special joy. At the same time, during a recent meeting with a delegation of the Turkic Council, the secretary general of the Turkic Council also put forward a proposal to elect Shusha as the cultural capital of the Turkic world. See what interest and what great love of our historic city we see in the Turkic and Muslim world as a whole”.
Mr. President added that a specific program is being developed to restore our historical and religious sites. Relevant instructions have been given. The Heydar Aliyev Foundation is actively involved in this work, and so are the Ministry of Culture and other relevant bodies.