27.02.2024 / Xəbərlər
Fevralın 27-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının Həcc və Ümrə naziri Taufiq bin Fauzən Əl Rabiəni qəbul edib.
Taufiq bin Fauzən Əl Rabiə İlham Əliyevi prezident seçkilərində qələbəsi və Azərbaycan torpaqlarının işğaldan azad olunması münasibətilə təbrik etdi.
Dövlətimizin başçısı təbriklərə görə minnətdarlığını bildirdi.
Qonaq əvvəl çalışdığı vəzifələrdə də ölkəmizə səfər etdiyini xatırladaraq son dövrlərdə Azərbaycan Respublikası ilə Səudiyyə Ərəbistanı Krallığı arasında bütün sahələrdə olduğu kimi, turizm sahəsində də əməkdaşlığın genişlənməsini və qarşılıqlı turist səfərlərinin artmasını məmnunluqla qeyd etdi, uçuş reyslərində olan dinamikanı müsbət qiymətləndirdi.
Azərbaycan tərəfindən Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının vətəndaşlarına münasibətdə vizaların verilməsi prosesinin asanlaşdırılmasının turizm sahəsində əməkdaşlığa ciddi təkan verdiyini deyən Taufiq bin Fauzən Əl Rabiə ölkəsinin də Azərbaycan vətəndaşlarına vizaların verilməsi prosesinin sadələşdirilməsi istiqamətində addımlar atdığını diqqətə çatdırdı.
Qonaq “Expo-2030”un və 2034-cü ildə futbol üzrə dünya çempionatının Səudiyyə Ərəbistanında keçirilməsi ilə bağlı Azərbaycanın verdiyi dəstəyə görə bir daha təşəkkürünü bildirdi.
Prezident İlham Əliyev ölkələrimiz arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən məmnunluğunu ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısı Səudiyyə Ərəbistanı Krallığının İslam həmrəyliyi prinsipindən çıxış edərək Azərbaycan torpaqlarının işğalı dövründə Ermənistan ilə diplomatik əlaqələr qurmamasını xatırladaraq, İslam dünyasında Türkiyə, Səudiyyə Ərəbistanı və Pakistanın bu cür ədalətli mövqedən çıxış etməsinin Azərbaycan xalqı və dövləti tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini vurğuladı.
Prezident İlham Əliyev hazırda Qarabağda aparılan bərpa-quruculuq işlərini qeyd etdi və Böyük Qayıdış layihəsinin həyata keçirildiyini bildirdi.
Azərbaycanda Səudiyyə Ərəbistanından olan turistlərin sayının artmasındakı müsbət dinamikaya toxunan dövlətimizin başçısı turistlərin sayı ilə bağlı COVID-19 pandemiyasından əvvəlki rəqəmlərə çatmağın vacibliyini vurğuladı və bu istiqamətdə böyük potensialın olduğunu dedi.
Görüşdə Azərbaycanda və Səudiyyə Ərəbistanında ölkələrimizin iqtisadi, investisiya, turizm və digər potensialını əks etdirən sərgilərin təşkilinin vacibliyi bildirildi, hökumətlərarası komissiyanın fəaliyyəti qeyd edildi.
Həm Azərbaycanda, həm də Səudiyyə Ərəbistanında urban inkişaf üzrə çox böyük layihələrin həyata keçirildiyi bildirilərək bu sahədə də əməkdaşlığın vacibliyi vurğulandı.

President Ilham Aliyev received Minister of Hajj and Umrah of Saudi Arabia
February 27, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Minister of Hajj and Umrah of the Kingdom of Saudi Arabia Tawfiq bin Fawzan Al-Rabiah.
Tawfiq bin Fawzan Al-Rabiah congratulated Ilham Aliyev on his victory in the presidential election and the liberation of Azerbaijani lands from occupation.
The head of state thanked him for the congratulations.
The Saudi Minister recalled that he had visited Azerbaijan in his previous capacities, and lauded the expansion of cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Kingdom of Saudi Arabia in all areas, including tourism, and the increase in mutual tourist visits in recent times. He welcomed the dynamics in flight routes.
Tawfiq bin Fawzan Al-Rabiah said that the facilitation of the visa arrangements for citizens of the Kingdom of Saudi Arabia by Azerbaijan has given a serious impetus to cooperation in the field of tourism, and pointed out that his country has also taken steps to simplify the visa issuing process for Azerbaijani citizens.
He once again thanked Azerbaijan for supporting Saudi Arabia’s bid to host the Expo 2030 and the 2034 FIFA World Cup.
President Ilham Aliyev also commended friendly and brotherly relations between the two countries.
The head of state recalled that the Kingdom of Saudi Arabia, remaining committed to the principle of Islamic solidarity, did not establish diplomatic relations with Armenia during the occupation of Azerbaijani lands, emphasizing that the people and government of Azerbaijan highly appreciate the fair position of Türkiye, Saudi Arabia, and Pakistan in the Islamic world.
President Ilham Aliyev highlighted the ongoing restoration and construction works across Karabakh and the implementation of the Great Return project.
Touching on the positive dynamics of the tourist arrivals from Saudi Arabia in Azerbaijan, the head of state stressed the importance of reaching pre-COVID-19 pandemic figures regarding the number of tourists, stating that there is a significant potential in this area.
During the meeting, the sides emphasized the necessity of organizing exhibitions reflecting the economic, investment, tourism, and other potential of the two countries in Azerbaijan and Saudi Arabia and noted the activity of the intergovernmental commission.
Highlighting that significant projects on urban development are being implemented both in Azerbaijan and Saudi Arabia, the parties stressed the importance of cooperation in this domain.