03.09.2021 / Xəbərlər
Yəhudi xalqının yeni il bayramı – Roş ha-Şana münasibətilə sizi ürəkdən təbrik edir, hamınıza ən səmimi arzu və diləklərimi yetirirəm.
Mədəniyyətlərarası və dinlərarası harmoniyanın hökm sürdüyü Azərbaycanda ayrı-ayrı xalqların və dinlərin nümayəndələri əsrlərdən bəri sülh və əmin-amanlıq şəraitində, qarşılıqlı hörmət və etimad mühitində yaşayırlar. Cəmiyyətimizdə etnik-mədəni müxtəlifliyin qorunması, milli azlıqların dil və mədəniyyətinin inkişafı dövlətin daimi himayəsi altındadır. Bu siyasət milli-tarixi ənənəyə və beynəlxalq hüquqi prinsiplərə sadiq Azərbaycan üçün prioritet istiqamətlərdəndir.
Dünyada nümunəvi tolerantlıq məkanı kimi tanınan Azərbaycanda yəhudi icmasının özünəməxsus yeri vardır. Yüz illərdir ölkəmizdə məskunlaşan yəhudilər burada heç vaxt antisemitizmə və ayrı-seçkiliyə məruz qalmamış, öz dilini, mədəniyyətini, dini inanc və adət-ənənələrini günümüzədək qoruyub saxlamışlar.
Məmnunluq hissi ilə qeyd edirəm ki, Qarabağın işğaldan azad olunmasında yəhudi əsilli vətəndaşlarımız respublikamızda yaşayan bütün xalqların nümayəndələri ilə birgə əsl qəhrəmanlıq nümunələri nümayiş etdirmişlər. Yəhudi icması bu gün də Azərbaycan həqiqətlərinin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması sahəsində uğurla fəaliyyət göstərir.
Yeniliyin, mənəvi saflığın, həmrəylik və xeyirxahlığın rəmzi olan Roş ha-Şana ilə əlaqədar bir daha hər birinizə bayram təbriklərimi yetirir, ailələrinizə xoşbəxtlik, süfrələrinizə xeyir-bərəkət arzulayıram.

I sincerely congratulate you on the occasion of the Jewish New Year, Rosh Hashanah, and convey my best wishes to all of you.
Representatives of different nations and religions have been living in peace and tranquility, mutual respect and trust for centuries in Azerbaijan, a country where intercultural and interreligious harmony has always prevailed. The protection of ethnic and cultural diversity in our society, the development of the language and culture of national minorities are under the constant protection of the state. This policy is one of the priorities for Azerbaijan, which is committed to national and historical traditions and international legal principles.
The Jewish community has a special place in Azerbaijan, which is known around the world as an exemplary place of tolerance. Jews, who have lived in our country for hundreds of years, have never been subjected to anti-Semitism and discrimination, have preserved their language, culture, religious beliefs and traditions to this day.
I note with satisfaction that our citizens of Jewish origin, together with representatives of all peoples living in our republic, demonstrated true heroism in the liberation of Karabakh. Today, the Jewish community is successfully working to convey the truth about Azerbaijan to the world community.
On the occasion of Rosh Hashanah, a symbol of innovation, spiritual purity, solidarity and kindness, I once again congratulate each of you and wish happiness to your families and blessing to your tables.