14.03.2022 / Xəbərlər
AZƏRTAC xəbər verir ki, təbrik məktubunda Müqəddəs Taxt-Tac ilə münasibətlərin Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb.
“Çoxəsrlik tolerantlıq ənənələrinə və multikultural dəyərlərə sadiq qalan Azərbaycanla Müqəddəs Taxt-Tac arasında illərdən bəri təşəkkül tapmış ali səviyyəli səmimi dialoq və qarşılıqlı anlaşma bizi olduqca sevindirir. Bu münasibətlərin möhkəmlənməsinə Sizin şəxsi töhfənizi yüksək qiymətləndirir, dinlərarası və mədəniyyətlərarası konstruktiv dialoqun təşviqində Azərbaycanın öncül roluna verdiyiniz qiymətə görə minnətdarlığımı bildirirəm.
Azərbaycanda dini-mənəvi müxtəlifliyin, o cümlədən xristian dini irsinin qorunub-saxlanılması dövlət siyasətinin əsas istiqamətlərindən birini təşkil edir. Bu xüsusda, ölkəmizdə katolik dini icmasına böyük diqqət və qayğı göstərilir. Eyni zamanda, Heydər Əliyev Fondunun Vatikanda həyata keçirdiyi layihələr ölkəmizin dünya mədəni irsinin qorunmasına verdiyi önəmin bariz nümunəsidir”, - deyə təbrikdə qeyd olunub.
Prezident İlham Əliyev inandığını bildirib ki, ümumbəşəri dəyərlərin təbliği və sivilizasiyalararası anlaşmanın bərqərar olması naminə Azərbaycan ilə Müqəddəs Taxt-Tac arasında qarşılıqlı fəaliyyət və səmərəli əməkdaşlıq bundan sonra da birgə səylərlə uğurla davam edəcək.

Baku, March 12, AZERTAC
President of Azerbaijan Ilham Aliyev has congratulated Pope Francis on the occasion of his Election Anniversary.
“We attach particular significance to the relations between Azerbaijan and the Holy See that celebrate this year the 30th anniversary of establishing diplomatic relations. We are delighted by genuine dialogue and mutual understanding at the highest level, forged throughout the years, between the Holy See and Azerbaijan committed to its centuries-long traditions of tolerance and multicultural values. I highly value your personal contribution to solidifying these ties and express my gratitude for your recognition of Azerbaijan’s leading role in promoting constructive interfaith and intercultural dialogue,” President Ilham Aliyev said in his message.
“Preservation of religious and moral diversity, including protecting Christian religious heritage, is among our state policies’ primary directions. In this regard, our country’s Catholic community enjoys extensive attention and care. In the meantime, the projects carried out by the Heydar Aliyev Foundation in the Vatican serve as a vivid example of the importance our country attaches to the protection of world cultural heritage,” the head of state said.
“I believe we will continue our joint efforts to advance successfully the mutual engagement and fruitful cooperation between Azerbaijan and the Holy See to advocate universal values and ensure inter-civilizational understanding,” President Ilham Aliyev added.