Prezident İlham Əliyev: "Ölkəmiz Avropada islamofobiya meyillərinin artmasından narahatdır"
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 15-də Ərəb Parlamentinin prezidenti Adel bin Əbdulrəhman əl-Asumini qəbul edib.
Dövlətimizin başçısı Adel bin Əbdulrəhman əl-Asuminin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin xüsusi iclasında iştirakından məmnunluğunu ifadə etdi.
Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin Azərbaycanın ərəb ölkələri ilə münasibətlərinin inkişafına çox böyük töhfə verdiyini vurğulayaraq, bu gün də bu siyasətin davam etdirildiyini bildirdi, özünün ərəb ölkələrinin rəhbərləri ilə çoxsaylı görüşlərinin və qarşılıqlı səfərlərin bunun əyani sübutu olduğunu dedi. Xalqlarımızı ortaq tarixin birləşdirdiyini vurğulayan dövlətimizin başçısı ərəb ölkələri ilə münasibətlərin uğurla və hərtərəfli inkişaf etdiyini dedi, ötən il Ərəb Liqasının Zirvə Toplantısına dəvət olunmasını əlaqələrimizin yüksək səviyyəsinin göstəricisi kimi dəyərləndirdi.
Dövlətimizin başçısı ərəb ölkələrinin həm işğal dövründə, həm İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı, həm də Zəfərimizdən sonra Azərbaycanla həmrəy olmasını yüksək qiymətləndirdi və Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü ilə bağlı İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı çərçivəsində də çoxsaylı qətnamələr qəbul olunmasının önəmini qeyd etdi.
Azərbaycan Prezidenti 30 illik işğal dövründə ermənilərin xalqımıza qarşı mədəni soyqırımı törətdiklərini bildirərək, həmin ərazilərdə onların İslam maddi-mədəniyyət irsini məhv etdiklərini, 67 məsciddən 65-ni dağıtdıqlarını diqqətə çatdırdı. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərində aparılan bərpa-quruculuq işləri haqqında məlumat verdi.
Prezident İlham Əliyev Ərəb Parlamentinin prezidentinin ölkəmizə səfərinin əməkdaşlığın genişlənməsi işinə töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə etdi.
Xoş sözlərə görə minnətdarlığını bildirən qonaq dedi: “Sizin kimi böyük dünya lideri ilə görüşməkdən və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə keçirilən bu tədbirlərdə iştirak etməkdən şərəf hissi duyuruq”.
Qonaq Bəhreynin Kralı Həməd bin İsa Al Xəlifənin və Bəhreyn Krallığının vəliəhdi, Nazirlər Şurasının sədri Salman bin Həməd Al Xəlifənin salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Bəhreynin Kralına və Vəliəhdinə çatdırmağı xahiş etdi. Eyni zamanda, dövlətimizin başçısı dost və qardaş ərəb ölkələrinin rəhbərlərinə də öz ehtiramını çatdırdı.
Ərəb Parlamentinin Azərbaycana qardaş ölkə kimi münasibət bəslədiyini bildirən qonaq Fələstin problemi ilə bağlı göstərilən dəstəyə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını ifadə etdi.
Dövlətimizin başçısının Ulu Öndərin layiqli davamçısı olduğunu məmnunluqla qeyd edən qonaq Azərbaycan Prezidentinin müdrik və uzaqgörən siyasəti nəticəsində ölkəmizin qazandığı nailiyyətləri vurğuladı. O, Azərbaycanın İslam dəyərlərinin müdrikliyi əsasında inkişaf edən və bu dəyərlərin hökm sürdüyü bir ölkə olduğunu dedi.
Ölkəmizə ikinci dəfə səfər etdiyini bildirən Adel bin Əbdulrəhman əl-Asumi daha əvvəl Azərbaycana Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin Bakı konfransında iştirak etmək üçün gəldiyini diqqətə çatdırdı.
Qonaq Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyini təqdir etdiklərini bildirdi, ölkəmizin Hərəkatın təsisatlanması, beynəlxalq səviyyədə nüfuzunun artması istiqamətində çox ardıcıl siyasət həyata keçirdiyini məmnunluqla vurğuladı.
Azərbaycan Prezidenti ölkəmizin İslam həmrəyliyini hər zaman dəstəklədiyini bildirdi. Bu xüsusda bir müddət əvvəl Fələstində Azərbaycanın diplomatik nümayəndəliyinin açılmasını, Azərbaycanın xarici işlər nazirinin Fələstinə səfərini və orada ölkəmiz tərəfindən məktəbin inşasını qeyd etdi. Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın İslam Həmrəyliyi Oyunlarına ev sahibliyi etməsini xatırladı, ölkəmizin Avropada islamofobiya meyillərinin artmasından narahatlığını ifadə etdi, bu cür meyilləri qınadığını dedi və bir müddət əvvəl Azərbaycanda islamofobiya ilə əlaqədar çox əhəmiyyətli beynəlxalq konfransın keçirildiyini vurğulayaraq, gələcəkdə bu xüsusda birgə platformanın yaradılmasının önəmini diqqətə çatdırdı.
Görüşdə Azərbaycanla İslam və ərəb dövlətləri arasında iqtisadiyyat, ticarət, investisiya sahələrində əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyi diqqətə çatdırıldı, əməkdaşlığın birgə səylərlə daha da inkişaf edəcəyinə əminlik ifadə olundu.
Sonda qonaq dövlətimizin başçısına xatirə hədiyyəsi təqdim etdi. Bu hədiyyənin ancaq ərəb dövlətlərinin liderlərinə verildiyini vurğulayan Adel bin Əbdulrəhman əl-Asumi dedi ki, müstəsna hal kimi bu hədiyyəni Azərbaycan Prezidentinə təqdim etməkdən şərəf hissi duyur.

President Ilham Aliyev: “Azerbaijan is concerned about rise of Islamophobic trends in Europe”
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has received President of the Arab Parliament Adel bin Abdulrahman al-Asoomi.
The head of state expressed satisfaction with Adel bin Abdulrahman al-Asoomi’s participation in a special session of the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to mark the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
President Ilham Aliyev underlined that the Great Leader had placed a great emphasis on developing relations with the Arab countries, adding this policy is continued today, which is vividly testified by his multiple meetings with heads of Arab nations and reciprocal visits. The head of state underlined that both peoples are bound by shared history, said that relations with the Arab nations are developing successfully and comprehensively, adding his invitation to the Arab League Summit last year is an indicator of well-developed relations.
The Azerbaijani leader hailed Arab countries’ solidarity shown to Azerbaijan during both the years of occupation, the 2nd Karabakh war and after the country’s victory, and highlighted the importance of multiple resolutions concerning Armenia’s aggression against Azerbaijan adopted by the Organization of Islamic Cooperation.
The Azerbaijani President noted that Armenians had committed cultural genocide against Azerbaijani people during 30 years of occupation with Islamic material cultural heritage destroyed including 65 mosques out 67 ruined by them. The head of state briefed Adel bin Abdulrahman al-Asoomi on the ongoing restoration and rebuilding works in the liberated Azerbaijani territories.
President Ilham Aliyev expressed confidence that the Azerbaijan trip by the President of the Arab Parliament would contribute to expansion of cooperation.
Adel bin Abdulrahman al-Asoomi thanked for the warm words by saying: “We are honored to meet such a great world leader as you and participate in the events held on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.”
He conveyed to the head of state the greetings from King of Bahrain Hamad bin Isa Al Khalifa and Crown Prince, Prime Minister of the Kingdom of Bahrain Salman bin Hamad Al Khalifa.
President Ilham Aliyev thanked for the greetings and asked to pass on his own greetings to the King and Crown Prince of Bahrain. At the same time, the head of state paid respect to the leaders of friendly and brotherly Arab nations.
Noting that the Arab Parliament consider Azerbaijan as a brotherly country, Adel bin Abdulrahman al-Asoomi expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for the support provided to the Palestine issue.
Describing President Ilham Aliyev as a worthy successor of the Great Leader, the President of the Arab Parliament praised achievements gained by Azerbaijan thanks to the wise and visionary policy of the President of Azerbaijan. He said that Azerbaijan is developing on the basis of the wisdom of Islamic values, and that these values prevail in the country.
Adel bin Abdulrahman al-Asoomi noted that it is his second visit to the Azerbaijan and pointed out that he previously visited Azerbaijan to attend the Baku Conference of the Non-Aligned Movement (NAM) Parliamentary Network.
The President of the Arab Parliament hailed Azerbaijan's NAM chairmanship, emphasizing that Azerbaijan had been pursuing a very consistent policy towards the Movement’s institutionalization and strengthening its international influence.
President Ilham Aliyev said that Azerbaijan had always supported Islamic solidarity. In this regard, the head of state mentioned the recent opening of the Azerbaijan's diplomatic mission in Palestine, the visit of the Azerbaijan's Foreign Minister to Palestine and the construction of a school there by Azerbaijan. The head of state recalled Azerbaijan's hosting of the Islamic Solidarity Games. President Ilham Aliyev expressed his concern about the rise of Islamophobic trends in Europe and condemned them, emphasizing that a very important international conference on Islamophobia had been hosted by Azerbaijan some time ago. The head of state underscored the importance of creating a joint platform in this regard in the future.
During the meeting, they emphasized the importance of expanding Azerbaijan’s relations with Islamic and Arab countries in the fields of economy, trade, and investment, expressing confidence that joint efforts would contribute to further development of cooperation.
Then, Adel bin Abdulrahman al-Asoomi presented a keepsake to the head of state. Emphasizing that this gift had been given only to the leaders of the Arab states, the President of the Arab Parliament said that he is honored to present this gift to the President of Azerbaijan as an exception.