01.05.2024 / Xəbərlər
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 1-də Beynəlxalq Dinlərarası və Mədəniyyətlərarası Dialoq Mərkəzinin (KAICIID) Baş katibi Zuhair Əlhartini qəbul edib.
Görüşdə dövlətimizin başçısı VI Ümumdünya Mədəniyyətlərarası Dialoq Forumunda 110-dan çox ölkənin nümayəndələrinin iştirakını və bu tədbirin dünyada sülh gündəliyinin irəlilədilməsinə, dialoqa və körpülərin qurulmasına xidmət etdiyini diqqətə çatdırdı. COVID-lə əlaqədar Forumun təşkilində müəyyən fasilələrin yarandığını deyən Prezident İlham Əliyev artıq onun fəaliyyətinin tam şəkildə bərpa olunduğunu və davamlı şəkildə keçiriləcəyini qeyd etdi.
KAICIID-in Baş katibi bu Forumun yüksək səviyyədə təşkilinə görə Prezident İlham Əliyevə təşəkkürünü bildirdi və dövlətimizin başçısının tədbirin açılışındakı nitqində dünyaya çox vacib mesajlar verdiyini vurğuladı. O, Azərbaycanın müxtəlif dinlər arasında daim bir harmoniya mərkəzi olduğunu dedi, ölkəmizdəki tərəfmüqabilləri ilə yaxından əməkdaşlıq etdiyini bildirdi.
KAICIID tərəfindən həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verən Baş katib bundan sonra da Azərbaycanla birlikdə müxtəlif layihələrin reallaşdırılması üçün yaxından işləyəcəklərini diqqətə çatdırdı.
O, həmçinin qeyd etdi ki, bu Forum çərçivəsində gündəlikdə duran məsələlər KAICIID tərəfindən də yaxından dəstəklənir.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycanın multilateralizmə - çoxtərəfli diplomatiyaya mühüm əhəmiyyət verdiyini bildirdi, ölkəmizin Qoşulmama Hərəkatındakı sədrliyini qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev COVID dövründə Azərbaycanın 80-dən çox ölkəyə dəstək göstərdiyini dedi.
Söhbət zamanı KAICIID-lə Azərbaycanın təsisatları arasında müxtəlif sahələrdə əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olundu.

Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, received Zuhair Alharthi, Secretary General of the International Dialogue Centre (KAICIID).
During the meeting, the head of state noted that the 6th World Forum on Intercultural Dialogue saw the participation of representatives from over 110 countries, serving to promote the global peace agenda and foster dialogue and bridge-building. President Ilham Aliyev mentioned that although the Forum faced some delays due to COVID, its activities have been fully resumed and will continue regularly.
The Secretary-General of KAICIID expressed gratitude to President Ilham Aliyev for the excellent organization of the Forum and underlined that the president's opening speech delivered crucial messages to the world. He noted that Azerbaijan has always been a center of harmony among different religions and said he collaborates closely with his counterparts in the country.
The Secretary-General provided information about KAICIID-implemented projects, adding that the organization would continue to work closely with Azerbaijan on various projects.
He also added that KAICIID closely backs the topics on the Forum's agenda.
The head of state pointed out that Azerbaijan places significant importance on multilateralism, particularly multilateral diplomacy, and noted the country's chairmanship of the Non-Aligned Movement. President Ilham Aliyev added that Azerbaijan had supported more than 80 countries during the COVID pandemic.
The conversation also included discussions on collaboration between KAICIID and various Azerbaijani institutions across different areas.