29.11.2021 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "İşğal dövründə mədəni və dini irs abidələri Ermənistan tərəfindən yerlə-yeksan edilib"
“44 günlük Vətən müharibəsi Ermənistanın məğlubiyyəti və 2020-ci il noyabrın 10-da kapitulyasiya aktını imzalamasına məcbur edilməsi ilə nəticələndi. Azərbaycan özü öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdi. Azərbaycan özü BMT Təhlükəsizlik Şurasının 1993-cü ildə qəbul etdiyi, Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən dərhal, tam və qeyd-şərtsiz çıxarılmasını tələb edən dörd qətnamənin icrasını təmin etdi”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev noyabrın 28-də Türkmənistanın paytaxtı Aşqabad şəhərində keçirilən İqtisadi Əməkdaşlıq Təşkilatının (İƏT) XV Zirvə Toplantısında bildirib.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, işğal dövründə həmin ərazilərdə bütün şəhər və kəndlər, o cümlədən mədəni və dini irs abidələri Ermənistan tərəfindən yerlə-yeksan edilib: “Bütün müsəlmanlara qarşı təhqir və nifrət zəminində Ermənistan bizim məscidləri dağıtmış və təhqir etmiş, o cümlədən onlardan donuz və inək tövləsi kimi istifadə etmişdir”.
Ölkə Prezidenti vurğulayıb ki, işğal dövründə həmin ərazilərdə 67 məsciddən 65-i tamamilə dağıdılmış, digər iki məscidə isə ciddi zərər dəymişdir. Qəbiristanlıqlar da vandalizmə məruz qalmışdır. “Ərazilərin azad olunmasından dərhal sonra biz genişmiqyaslı yenidənqurma işlərinə başlamışıq ki, artıq onların ilkin nəticələri var. Azərbaycan yalnız özünün maliyyə resurslarına arxalanaraq, sıfırdan yeni şəhər və kəndlər salır. Bu il bu məqsədlərə dövlət büdcəsindən 1,3 milyard ABŞ dolları ayrılmışdır. 2022-ci ildə də bu işlərə ən azı eyni həcmdə vəsait ayrılacaqdır”, - Prezident İlham Əliyev əlavə edib.

President Ilham Aliyev: “Cultural and religious heritage sites of Azerbaijan have been totally wiped out by Armenia during the occupation”
“The 44-day-long Patriotic War resulted in Armenia's defeat and being forced to sign an act of capitulation on 10 November 2020. Azerbaijan restored its territorial integrity. Azerbaijan itself ensured the implementation of UN Security Council resolutions of 1993 demanding immediate, complete and unconditional withdrawal of armed forces of Armenia from occupied territories of Azerbaijan”. President Ilham Aliyev has said in the 15th Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO) held in Ashgabat, the capital of Turkmenistan on November 28.
The head of state has noted that all cities and villages, including cultural and religious heritage sites of Azerbaijan have been totally wiped out by Armenia during the occupation: “In total disrespect and hatred to all Muslims, Armenia has destroyed and desecrated our mosques, including by using them as stables for pigs and cows”.
“65 out of 67 mosques situated in the formerly occupied territories have been totally destroyed and the two remaining have been seriously damaged. Likewise, the graveyards have been vandalized. We started large-scale reconstruction work immediately after the liberation, which has already yielded initial results. Azerbaijan is building new cities and towns from the scratch relying solely on its own financial resources. To that end, $1.3 billion has been released from the state budget this year. At least, the same amount will be allocated for this purpose in 2022”,- President Ilham Aliyev has added.