Prezident İlham Əliyev: "Ermənistanın otuzillik işğalı nəticəsində xalqımızın tarixi-mədəni, dini irsi məqsədyönlü şəkildə məhv edilmişdir"
"2020-ci ildə Azərbaycan ərazilərinin Ermənistan tərəfindən işğalına son qoymuşdur. 44 günlük Vətən müharibəsində ölkəmiz tarixi Zəfər qazanmışdır". Bu fikirlər Prezident İlham Əliyevin “Mina təhlükəsi ilə mübarizə – dayanıqlı inkişafa gedən yol” mövzusunda beynəlxalq konfransın iştirakçılarına ünvanladığı məktubda öz əksini tapıb.
Dövlət başçısı qeyd edib ki, Ermənistanın otuzillik təcavüzü və işğalı nəticəsində 1 milyondan çox azərbaycanlı öz doğma torpaqlarından qovulmuş, etnik təmizləməyə məruz qalmış, kəndlərimiz, şəhərlərimiz yerlə-yeksan edilmiş, xalqımızın tarixi-mədəni, dini irsi məqsədyönlü şəkildə məhv edilmişdir: "Öz yurd-yuvalarından didərgin düşmüş soydaşlarımızın tezliklə könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətli şəkildə doğma torpaqlarına qayıtması üçün işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə dərhal genişmiqyaslı quruculuq işlərinə start verilmişdir. Hazırda işğal dövründə dağıdılmış bütün infrastruktur yenidən bərpa olunur, “yaşıl enerji” zonası elan edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda yeni şəhərlər və kəndlər inşa edilir. Gördüyümüz bəzi işlərin nəticələri artıq göz qabağındadır və siz Azərbaycanda səfərdə olarkən bunların şahidi olmusunuz"-deyə, Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb.
Prezident İlham Əliyev onu da bildirib ki, humanitar minatəmizləmə Azərbaycan dövlət siyasətinin əsas prioritetlərindən biridir. Bu siyasətin əsası 100 illik yubileyini qeyd etdiyimiz Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə qoyulmuşdur.

President Ilham Aliyev: “In the aftermath of Armenia’s 30 years-long aggression, our people's historical, cultural and religious heritage deliberately annihilated”
“In 2020, Azerbaijan put an end to Armenia’s occupation of its lands, and our country secured a historic victory as an outcome of a 44-day Patriotic War. President Ilham Aliyev said in his letter to the Participants of the International Conference themed “Mine Action – The Path to Reaching Sustainable Development Goals”.
The head of state noted that in the aftermath of Armenia’s 30 years-long aggression, over 1 million Azerbaijanis were expelled from their native lands and subjected to ethnic cleansing. While our cities and villages were razed to the ground and our people's historical, cultural and religious heritage deliberately annihilated: “The large-scale development work has immediately begun in our liberated territories to ensure a voluntary, secure and dignified return of our fellow citizens expelled from their homes. As we speak, the entire infrastructure destroyed during occupation is being rebuilt, and cities and villages are constructed in Karabakh and East Zangezur, declared green energy zone. Some of our completed work is evident; you have witnessed it firsthand during your visit to Azerbaijan”- President of Azerbaijan has emphasized.
President Ilham Aliyev has said that humanitarian demining is among Azerbaijan’s primary state priorities. The foundation of that policy was laid by the National Leader of the people of Azerbaijan, Heydar Aliyev, whose 100th anniversary we celebrate this year.