04.10.2021 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev Talış kəndində ermənilər tərəfindən dağıdılmış alban-udi kilsəsində və rus-pravoslav kilsəsində olub
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 3-də Talış kəndində ermənilər tərəfindən dağıdılmış alban-udi kilsəsində olub.
Dövlətimizin başçısı dedi: Bu da qədim alban kilsəsidir. Görün, ermənilər bu kilsəni nə günə salıblar. Sonra da deyəcəklər ki, guya bu, erməni kilsəsidir. Erməni kilsəsi olsaydı, bu günə salardılar?! Tarixi abidə kimi qorunacaq. Azərbaycanda bütün dini abidələr dövlət tərəfindən qorunur. Bütün dini konfessiyaların abidələri bundan sonra da qorunacaqdır. Biz bu qədim alban kilsəsini də bərpa edəcəyik. Ermənilər 30 il ərzində bu bölgəni ancaq dağıdıblar.
İcra hakimiyyətinin başçısı Müstəqim Məmmədov: Buranı özləri suvayıblar ki, alban-udi kilsəsi olduğu bilinməsin. Yəni, saxtakarlıq ediblər.
Prezident İlham Əliyev: Ancaq saxtakarlıq. Bütün dünya da görsün ki, ermənilər alban kilsəsini nə günə qoyublar.
Daha sonra kənddəki rus-pravoslav kilsəsində olan Prezident İlham Əliyev dedi: Bu da Talış kəndində yerləşən rus-pravoslav kilsəsidir. Bunu da ermənilər dağıdıblar. Görün, nə gündədir, daşları da söküblər, divarları da söküblər. İndiki vəziyyəti bax, budur. Biz bu kilsəni də bərpa edəcəyik, təmir edəcəyik. Ermənilərdən fərqli olaraq biz bütün dini abidələrə hörmətlə yanaşırıq.

President Ilham Aliyev visited the Albanian-Udi church and Russian Orthodox church destroyed by the Armenians in Talish village.
October 3, President İlham Əliyev visited the Albanian-Udi church destroyed by the Armenians in Talish village.
The head of state said: This is an ancient Albanian church. Notice what the Armenians have done to it. Then they will start claiming that it is an Armenian church. If it were Armenian, would they have brought it to this state? It will be preserved as a historical site. All religious sites in Azerbaijan are protected by the state. Sites of all religions will continue to be protected. We will also restore this ancient Albanian church. Armenians had only been ravaging this region for 30 years.
Head of the district executive authority Mustagim Mammadov: The Armenians have covered up the traces of this being an Albanian church. In other words, they committed fraud.
President Ilham Aliyev: This is nothing but fraud. Let the whole world see what the Armenians have done to the Albanian church.
Visiting the Russian Orthodox church in the village, President Ilham Aliyev said: This is a Russian Orthodox church located in the village of Talish. It has also been destroyed by Armenians. Notice what condition it is in. They have knocked down the stones and the walls. This is the current situation. We will restore and repair this church as well. Unlike Armenians, we respect all religious sites.