Prezident İlham Əliyev: "Ermənilər tarixi və dini irsə İŞİD və “Əl-Qaidə”nin eynilə etdiyi kimi yanaşmışdılar"
“Elə dünən dövlət katibi Blinken ilə mənim telefon danışığım olub. Biz bu haqda bir daha danışdıq. Biz tam anlayırıq ki, iki yol olmalıdır və onlar bir-birinə qarışmalı deyil. Lakin Ermənistandan gələn bəyanatlar çox ziddiyyətlidir. Onlar bizim ərazimizi və suverenliyimizi tanıdıqlarını söyləyirlər. Onlar bunu nəinki deyir, o cümlədən Praqada və Soçidə bunun altında imza da atırlar. Bu, bütün ərazimizin suverenliyi deməkdir. Hamımız suverenliyin nə olduğunu anlayırıq. Eyni zamanda, onlar Azərbaycanda erməni azlığına aid məsələləri sülh sazişinə salmaq istəyirlər. Bu, olmayacaq. Bu, mümkün deyil. Biz buna razılıq verməyəcəyik”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev noyabrın 17-də Avropa İttifaqının Şərq Tərəfdaşlığı üzrə xüsusi elçisi Dirk Şuebelin rəhbərlik etdiyi, Avropa İttifaqının və bir sıra üzv ölkələrin Şərq Tərəfdaşlığı üzrə məsul şəxslərinin daxil olduğu nümayəndə heyətini qəbul edərkən deyib.
Dövlət başçısı bildirib ki, buna görə bizə Ermənistan hökumətinin öz gündəliyi ilə bağlı tam aydın mövqeyi lazımdır. Mən bu yaxınlarda dedim ki, əgər onlar sülh istəsələr, biz də sülh istəyəcəyik. Əgər onlar sülh istəmirlərsə, onda bu, onların seçimidir. Otuz il bizdə sülh olmayıb və bunun sonunun necə olduğunu Ermənistan yaddan çıxarmamalıdır: “Bir sözlə, bir daha deyirəm ki, biz onların əməllərini sözlərlə deyil, addımlarla ölçməliyik. Çünki onların dedikləri sözlər etdikləri əməllər və ya planları ilə ziddiyyət təşkil edir. Bununla bağlı, bilmirəm, siz Ermənistan rəhbərliyindən birbaşa cavab almışınız, yoxsa yox. Mən şübhə edirəm, çünki onlar bu ikimənalılığı saxlamaq istəyir və bu isə heç də fayda gətirmir. Eyni zamanda, əgər bu ölkə sülh istəyirsə, onda o, çox təhlükəli ritorikadan əl çəkməlidir. Bu yaxınlarda Ermənistan rəsmiləri Azərbaycanı İŞİD və “Əl-Qaidə” ilə müqayisə etmişdilər. Fikrimcə, bu, çox təhlükəli ritorikadır. Birincisi, onların özləri İŞİD və “Əl-Qaidə” kimi hərəkət etmişdilər. Avropa İttifaqının səfirləri azad edilmiş ərazilərə baş çəkmişdilər. Ermənilər tarixi və dini irsə İŞİD və “Əl-Qaidə”nin eynilə etdiyi kimi yanaşmışdılar. Biz yox. Onlar. Onlar terror aktları törədiblər. Onlar soyqırımı törədiblər. Onlar bizim məscidləri uçurublar. Biz yox”.

President Ilham Aliyev: “Armenians did the same what was done by ISIS and Al-Qaeda with respect to historical and religious heritage”
“I had a phone call from Secretary of State Blinken and once again we talked about that. We have full understanding that there must be two tracks. And they should not be mixed up. But statements from Armenia are very controversial. They say they recognize our territorial integrity and sovereignty. Not only say but they signed under that in Prague and in Sochi. That means sovereign people of all our territory. We all understand what sovereignty means. At the same time, they want to incorporate issues related to Armenian minority in Azerbaijan into our peace agreement. It will not work. It is not possible. And we will not agree on that". President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has said as he received a delegation, which includes officials of the European Union and a number of Eastern Partnership member states, led by Special Envoy of the European Union for the Eastern Partnership Dirk Schuebel on November 17.
The head of state has emphasized that therefore, we need to have a very clear position from Armenian government about their agenda. And I told recently, if they want peace we want peace, if they do not want peace, well, it is their choice. We did not have peace for 30 years, what was the end of the story Armenia should not forget: “Therefore, again, we need to judge their actions by steps not by words, because their words sometimes contradict what they do or what they plan. I do not know whether you got a direct answer from Armenian leadership about that. I doubt, because they want to keep this ambiguity which is not helpful. And, also the country which wants peace should refrain from very dangerous rhetoric, which Armenian officials afforded recently, comparing Azerbaijan to ISIS and Al-Qaeda, I think is a very dangerous rhetoric. First, because they acted as ISIS and Al-Qaeda. Ambassadors of EU visited the liberated territories, Armenians did the same what was done by ISIS and Al-Qaeda with respect to historical and religious heritage. It was not us, it was them. So they committed acts of terror, they committed genocide, they destroyed our mosques, not us”.