Prezident İlham Əliyev Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşüb
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev noyabrın 11-də Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşüb.
Prezident İlham Əliyev dəvəti qəbul edib COP29-da iştirakına görə Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyibə minnətdarlığını bildirdi, onun burada olmasının bu tədbiri xüsusilə əhəmiyyətli etdiyini dedi.
Dövlətimizin başçısı xüsusi olaraq vurğuladı ki, bir neçə gün əvvəl Azərbaycanda dünya dini liderlərinin iştirakı ilə böyük tədbir keçirilib və Əl-Əzhəri Şərifin nümayəndləri də orada iştirak ediblər. Prezident İlham Əliyev bu tədbirdən sonra iştirakçıların işğaldan azad edilmiş bölgələrimizə səfərlərinin önəminə toxundu.
Dövlətimizin başçısı Misirə səfəri zamanı Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi, böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ilə görüşünü məmnunluqla xatırlayaraq, həmin görüş zamanı bir sıra önəmli məsələlələrin müzakirə olunduğunu qeyd etdi və orada gələcək əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsinin aparıldığını vurğuladı.
İlk növbədə, COP29-da iştiraka dəvətə görə minnətdarlığını bildirən Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi bunun möhtəşəm tədbir olduğunu qeyd etdi. O, Prezident İlham Əliyevə COP çərçivəsində Dinlər pavilyonunun təşkilinə verdiyi dəstəyə görə minnətdarlığını bildirdi.
Qonaq dedi ki, Misirə səfəri zamanı dövlətimizin başçısı ilə görüşündən böyük şərəf hissi duyub.
Böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib işğal edilmiş torpaqlarımızın geri qaytarılması münasibətilə təbriklərini çatdıraraq dedi: “Siz həqiqətən Müzəffər Ali Baş Komandansınız. Siz qarşı tərəfə böyük səxavət göstərmisiniz. Sizin qarşı tərəfə olan humanitar rəftarınız hamıya məlumdur. Sizin bu alicənablığınız bütün dini təriqətlərin sütunlarına uyğundur”.
Əl-Əzhəri Şərifin şeyxi region ölkələri ilə əlaqələrin yaxşılaşdırılmasında Azərbaycanın xüsusi rolunun olduğunu deyərək, gələn ilin fevralında Bəhreyndə keçiriləcək dinlərarası dialoq və sünni-şiə dialoqunda Azərbaycanın iştirakını gözlədiyini qeyd etdi. Sünni-şiə dialoqunda Azərbaycanın çox uğurlu təcrübəsinin olduğunu vurğulayan böyük imam Əhməd Məhəmməd Əhməd Əl Tayyib ölkəmizin, həmçinin müxtəlif dinlərin nümayəndələri arasında münasibətlərdə və harmoniyada da uğurlu təcrübəsinin mövcudluğunu məmnunluqla qeyd etdi.
Xoş sözlərə və Qarabağın işğaldan azad edilməsi ilə bağlı təbrikinə görə təşəkkürünü bildirən dövlətimizin başçısı 30 il işğala məruz qalmağımıza baxmayaraq, ölkəmizin sülh müqaviləsi təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini dedi.
Prezident İlham Əliyev bildirdi ki, Azərbaycanda yaşayan müsəlmanlar Heydər Əliyev məscidində vəhdət və həmrəylik namazı qılırlar. Bu təcrübəmizin digər ölkələr üçün də nümunə ola biləcəyini deyən dövlətimizin başçısı Azərbaycanın İslam dünyasının daha da birləşməsi üçün çalışdığını vurğuladı və İslam dünyasında bölücülük cəhdlərinin mövcudluğunu təəssüflə qeyd etdi. Prezident İlham Əliyev bütün dinlərin nümayəndələrinin ölkəmizdə rahat yaşadıqlarını dedi.
Dövlətimizin başçısı Azərbaycan nümayəndə heyətinin Bəhreyndə keçiriləcək tədbirdə fəal iştirak edəcəyini bildirdi.

President Ilham Aliyev met with the Sheikh of Al-Azhari Sharif, Grand Imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib
On November 11, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with the sheikh of Al-Azhari Sharif, Grand Imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib.
President Ilham Aliyev accepted the invitation and expressed his gratitude to Sheikh of Al-Azhari Sharif, Grand Imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib for his participation in COP29, he said that his presence here made this event particularly important.
The head of our state specially emphasized that a few days ago, a big event was held in Azerbaijan with the participation of world religious leaders, and representatives of Al-Azhari Sharif also took part in it. After this event, President Ilham Aliyev touched upon the importance of the participants' visits to our regions freed from occupation.
During his visit to Egypt, the head of state recalled with pleasure the meeting with the sheikh of Al-Azhari Sharif, the great imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib, noted that a number of important issues were discussed during that meeting and emphasized that there was an exchange of views on future cooperation.
First of all, expressing gratitude for the invitation to participate in COP29, the Sheikh of Al-Azhari Sharif noted that it was a great event. He expressed his gratitude to President Ilham Aliyev for his support in the organization of the Pavilion of Religions within the COP.
The guest said that he felt a great honor from the meeting with the head of state during his visit to Egypt.
Grand Imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib conveyed his congratulations on the return of our occupied lands and said: "You are truly the Victoriuos Supreme Commander-in-Chief." You have shown great generosity to the other party. Your humanitarian attitude towards the other side is known to everyone. This generosity of yours corresponds to the pillars of all religious sects.
Sheikh Al-Azhari Sharif said that Azerbaijan has a special role in improving relations with the countries of the region, and noted that he expects Azerbaijan's participation in the inter-religious dialogue and Sunni-Shia dialogue to be held in Bahrain next February. Highlighting the very successful experience of Azerbaijan in the Sunni-Shia dialogue, Grand Imam Ahmed Muhammad Ahmed Al Tayyib noted with satisfaction the successful experience of our country in relations and harmony between representatives of different religions.
Expressing his gratitude for the kind words and congratulations on the liberation of Karabakh from occupation, the head of state said that despite being under occupation for 30 years, our country took the initiative of a peace agreement.
President Ilham Aliyev stated that Muslims living in Azerbaijan pray for unity and solidarity in the Heydar Aliyev mosque. Saying that our experience can be an example for other countries, the head of state emphasized that Azerbaijan is working for the further unification of the Islamic world and noted with regret the existence of separatist attempts in the Islamic world. President Ilham Aliyev said that representatives of all religions live comfortably in our country.
The head of our state said that the Azerbaijani delegation will actively participate in the event to be held in Bahrain.