Prezident İlham Əliyev: "Dini məkanlar hər kəs üçün müqəddəsdir"
“Biz italyan memarlarını Şuşadakı tarixi abidələrimizi və məscidlərimizi bərpa etmək üçün dəvət etmişdik. Bu, çox rəmzi məna daşıyan bir jestdir, çünki Şuşa bizim üçün müqəddəs yerdir”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev Brüsseldə işgüzar səfərdə olarkən dekabrın 15-də İtaliyanın “İl Sole 24 Ore” qəzetinə müsahibəsində bildirib.
Şuşanın Azərbaycanın mədəni paytaxtı olduğunu diqqətə çatdıran dövlət başçısı vurğulayıb ki, dini məkanlar isə hər kəs üçün müqəddəsdir. Bu, çox yüksək səviyyəli etimaddır. “Bu yaxınlarda Şuşaya səfər edəndə işlərini necə görəcəklərini mənə nümayiş etdirən italyan şirkətlərinin nümayəndələri ilə görüşdüm. İtalyan şirkəti Bakıda Zəfər Muzeyinin tikintisinə fəal şəkildə cəlb olunub. Bu, rəmzi məna daşıyan digər bir jestdir, çünki siz bu tarixi Qələbənin bizim üçün nə qədər böyük məna daşıdığını təsəvvürünüzə gətirə bilərsiniz”-, deyə Prezident İlham Əliyev əlavə edib.

President Ilham Aliyev: Religious site is sacred for everyone”
“We invited the Italian architects to renovate our historical monuments and mosques in Shusha and this is a very symbolic gesture. Because Shusha is a sacred place for us.” President Ilham Aliyev said as he was interviewed by the Italian "Il Sole 24 Ore" newspaper during his working visit to Brussels on December 15.
The head of state has said that it is the cultural capital of Azerbaijan and the religious site is sacred for everyone. So, it is a very high-level of trust. “Just recently, when I was visiting Shusha, I met Italian representatives who demonstrated me how they are planning to continue. An Italian company is now in an active process of the construction of the Victory Museum in Baku. It is another symbolic gesture, because we can imagine this historical victory”-, President Ilham Aliyev has added.