15.01.2021 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Biz bütün dinlərin məbədlərini qoruyuruq və qoruyacağıq, buna heç kim şübhə etməsin"
"Biz bütün dinlərin məbədlərini qoruyuruq və qoruyacağıq. Heç kimdə şübhə olmasın. Artıq bunu müstəqillik tarixi də göstərib, müstəqillikdən əvvəlki tarix də göstərib". Bu fikri Prezident İlham Əliyev Şuşa şəhərindəki Saatlı məscidini ziyarət etdikdən sonra səsləndirib.
“Bütün dinlərin abidələri bizdə qorunur – kilsələr, sinaqoqlar, o cümlədən erməni kilsəsi Bakının mərkəzində dövlət tərəfindən qorunur, təmir edilib. Onlar nə ediblər? Mən Zəngilanda olarkən dağıdılmış, divarları qalmış məscidin önündəki çıxışımda Azərbaycan xalqına müraciət edərək dedim onlar nə ediblər, beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək dedim ki, gəlin baxın, hesabatı burada hazırlayın, öz kabinetlərinizdə yox. Ermənistan rəhbərliyinin və onun havadarlarının yalan məlumatlarına inanmayın, gəlin öz gözlərinizlə baxın nə günə salıblar bizim məscidlərimizi. Sadəcə olaraq, onlar görüntü yaratmaq üçün Yuxarı Gövhərağa məscidini guya bir xarici şirkətlə birlikdə təmir etdiriblər. Bu təmir bizə lazım deyil. Bu təmir riyakarlıq rəmzidir, sadəcə olaraq, görüntü yaratmaqdır ki, guya Ermənistan rəhbərliyi məscidləri təmir etdirir. Əfsuslar olsun ki, bir ölkənin şirkəti bu çirkin əməllərdə onlarla şərik olub”, - deyə dövlətimizin başçısı bildirib.
Prezident İlham Əliyev deyib: “Yuxarı Gövhərağa məscidinin təmiri qəbuledilməzdir. Çünki bizim icazəmiz olmadan, qanunsuz olaraq torpaqlarımıza gəlib, orada aylarla oturub, Ermənistanın kriminal xunta rejimi ilə əlbir olub bu məscidi guya təmir ediblər. Bizə belə təmir lazım deyil və heç kimi aldatmasın, heç kim bu yalana uymasın. Biz bütün məscidlərimizi yenidən təmir etdirəcəyik, yenidən bərpa edəcəyik və bütün dünya görməlidir ki, mənfur düşmən bizim müqəddəs məbədlərimizi nə günə salıb”.

President İlham Aliyev: "We are protecting and will continue to protect the temples of all religions, let no-one doubt that"
“We are protecting and will continue to protect the temples of all religions. Let no-one doubt that. The history of our independence and the pre-independence history showed that.” Said President Ilham Aliyev after visiting the Saatli Mosque in the city of Shusha.
“The sites of all religions are protected in our country – churches, synagogues, including an Armenian church in the center of Baku, are protected and repaired by the state. What did they do? When I was in Zangilan, I made a speech outside a local mosque, with only walls left of it. I appealed to the people of Azerbaijan and said what they have done. Addressing the international organizations, I said, come and see this, prepare a report here, not in your cabinets. Don't believe the false information of the Armenian leadership and its patrons. Come and see with your own eyes what they have done to our mosques. They repaired the Yukhari Govharagha Mosque with a foreign company only to create an image. We do not need this repair. This repair is a symbol of hypocrisy. It is intended to create the impression that the Armenian leadership repairs mosques. Unfortunately, the company of a certain country was involved in these ugly deeds”, - the head state mentioned.
President Ilham Aliyev said: “Of course, the repair of the Yukhari Govharagha Mosque is unacceptable because they came to our lands illegally without our permission, stayed here for months and allegedly repaired this mosque in collaboration with the Armenian criminal junta. We do not need such repairs, let no-one be deceived, no-one should fall for this. We will repair and rebuild all our mosques, and the whole world must see what the hated enemy has done to our holy temples”.