26.07.2022 / Xəbərlər
Prezident İlham Əliyev: "Biz bu Qələbəni onlara - şəhidlərimizə, müharibə əlillərinə, müharibə iştirakçılarına borcluyuq"
“Şəhid ailələrinə xüsusi diqqət göstərilməlidir. Dövlət tərəfindən bu diqqət daim göstərilir. İkinci Qarabağ müharibəsindən əvvəl və İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra şəhid ailələri daim diqqət mərkəzindədir”. Bu fikirləri Prezident İlham Əliyev iyulun 25-də icra hakimiyyətlərinin yeni təyin olunan başçılarını qəbul edərkən bildirib. Şəhid ailələri, müharibə əlilləri ilə çoxsaylı görüşlərinin olduğunu diqqətə çatdıran dövlət başçısı bildirib ki, onların məişət problemləri dövlət xətti ilə həll olunur, 12 min 500-dən çox şəhid ailəsinə dövlət tərəfindən mənzillər, fərdi evlər verilmişdir, minlərlə minik maşınları verilmişdir: “Bu proses davam etdirilir. Bakı, Sumqayıt və Abşeron rayonlarında şəhid ailələrinin evlə təminatı məsələləri artıq yekunlaşmaq üzrədir. Digər rayonlarda da dövlət xətti ilə bu iş görüləcək. Yəni, dövlət öz üzərinə düşən vəzifəni icra edir. O cümlədən şəhid ailələrini, müharibə əlillərini işlə təmin etmək üçün çoxsaylı tədbirlər həyata keçirilir. Əsas odur ki, yerlərdə də bu kateqoriyadan olan insanlara diqqət göstərilsin. Rayon icra orqanlarının nümayəndələri onlara biganə qalmasınlar, əksinə, daim onların yaşayışı ilə maraqlansınlar, onların məşğulluğu ilə maraqlansınlar”.
“Biz bu Qələbəni onlara - şəhidlərimizə, müharibə əlillərinə, müharibə iştirakçılarına borcluyuq. Əlbəttə, dövlət qətiyyət göstərdi, biz öz iradəmizi ortaya qoyduq, heç nəyə baxmadan, heç kimdən çəkinmədən, “öldü var, döndü yoxdur” deyərək torpaqlarımızı azad etdik”-deyən, Azərbaycan Prezidenti vurğulayıb ki, bu, dövlət siyasətidir və dövlətin gücüdür, vətəndaşlarımızın həmrəyliyidir: “Amma onu da heç kəs unutmamalıdır ki, azad edilmiş torpaqlarımıza bayrağımızı sancan bizim qəhrəman əsgər və zabitlərimiz olub. Onlar öz canlarını fəda edib, onlar sağlamlığını itirib, onlar heç nəyə baxmadan, qorxmadan ölümə gedərək Vətənimizi işğalçılardan xilas ediblər. Ona görə hər bir dövlət məmurunun, nəinki dövlət məmurunun, hər bir insanın borcudur ki, onlara arxa, dayaq olsun. Yenə də deyirəm, dövlət və mən Prezident kimi daim onların problemləri ilə maraqlanıram, bu problemləri həll edirəm, daim onlarla bir yerdəyəm. Hər bir dövlət məmuru da, bax, eyni hərəkətlər etməlidir”.

President Ilham Aliyev: “We owe this Victory to them – to our martyrs, to disabled war veterans and veterans"
“Special attention should be paid to the families of martyrs. The state always keeps them in the spotlight. Before the second Karabakh war and after the second Karabakh war, the families of martyrs have always been in the spotlight”. President Ilham Aliyev has said as he received newly appointed head of Executive Authorities on July 25th.  Mentioning that he has had many meetings with families of martyrs and those disabled in the war, the head of state has said that their household problems are being resolved by the state. More than 12,500 families of martyrs have been provided with apartments and houses by the state, thousands of cars have been handed out: “This process is ongoing. In Baku, Sumgayit and districts of Absheron, the allocation of housing to the families of the martyrs is about to be finalized. This work will be carried out by the state in other districts as well. In other words, the state is fulfilling its duty. In addition, a number of measures have been taken to provide employment to the families of martyrs and disabled war veterans. The main thing is to pay attention to people from this category. Representatives of the district executive authority should not remain indifferent to them. On the contrary, they should always take interest in their living conditions and employment”.
“We owe this Victory to them – to our martyrs, to disabled war veterans and veterans. Of course, the state showed resolve, we showed our determination and, without looking at anything or fearing anyone, we liberated our lands by saying “we would rather than retreat”-the President emphasized that this is state policy and the strength of the state. This is the solidarity of our citizens: “But no-one should forget that it was our heroic soldiers and officers who raised our flag on liberated lands. They sacrificed their lives, they lost their health, they saved our Motherland from the invaders by facing death and without fearing anything. Therefore, it is the duty of every civil servant – in fact, not only civil servant but also everyone – to support them. Let me say again – the state and myself as President are always interested in their problems. I resolve these problems. I am always stand with them. Every civil servant should do the same”.