Prezident İlham Əliyev: “Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların qanı, canı bahasına biz bu gün burada - Şuşanın mərkəzində dayanmışıq”
“Azərbaycanda bütün azadlıqlar təmin edilir. Azərbaycan demokratik ölkədir. Azərbaycanda insanlar azad yaşayırlar. Azərbaycanda bütün xalqların, bütün konfessiyaların nümayəndələri bir ailə kimi yaşayırlar. Bu da dünyada bir nümunədir və bunu təkcə mən yox, bir çoxları, yəni, bu məsələ ilə yaxından məşğul olan ekspertlər, siyasətçilər, dövlət xadimləri, beynəlxalq təşkilatların rəhbərləri qeyd edirlər. Bu unikal ab-hava bu gün ölkəmizi gücləndirir.”
Bu barədə Prezident İlham Əliyev Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi münasibətilə Azərbaycan xalqına müraciətində bildirib.
“Bax, bu gün durduğum Şuşa şəhərinin mərkəzində bunu bir daha demək istəyirəm ki, Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların qanı, canı bahasına biz bu gün burada dayanmışıq. Bu, böyük sərvətdir. Amma elə ölkələr var ki, orada milli, dini zəmində qarşıdurmalar baş verir, toqquşmalar baş verir. Elə ölkələr var ki, orada heç bir başqa xalqın nümayəndəsi yaşaya bilmir, elə Ermənistanı misal göstərək. Əhalisinin 99,9 faizi ermənilərdən ibarət Ermənistan bax, bu rəqəmlə faktiki olaraq öz faşist siyasətini göstərir. Ancaq vaxt var idi indiki Ermənistanın əhalisinin əksəriyyətini azərbaycanlılar təşkil edirdi, digər millətlərin nümayəndələri təşkil edirdi. İndi Avropanın bəzi ölkələrində, Ermənistana böyük rəğbətlə yanaşan ölkələrdə islamofobiya baş alıb gedir, qanunlar qəbul edilir, dinimizə qarşı çirkin əməllər törədilir, “Qurani-Kərim” yandırılır və buna da biganə yanaşırlar. Yəni, mən bu sözləri söyləməklə bir daha demək istəyirəm ki, bizdə mövcud olan ab-hava unikaldır. Bu, bizim həyat tərzimizdir və eyni zamanda, bu, bizim siyasətimizdir, bu, bizim gücümüzdür. Bu gün belədir, bundan sonra da belə olacaq. Ancaq belə olan halda, biz bundan sonra da rahat yaşaya bilərik, öz gələcəyimizi özümüz qura bilərik”, - deyə dövlətimizin başçısı əlavə edib.
Prezident İlham Əliyev qeyd edib ki, Ulu Öndərin yolu ilə gedərək istənilən sahədə inkişafdan, uğurlardan bəhs etmək olar.
Prezident deyib: “Əlbəttə ki, bizim gördüyümüz bütün işlərin təməlində milli-mənəvi dəyərlərimizə bağlılıq dayanır. Bu gün dünyada, dünyanın müxtəlif yerlərində müxtəlif meyillər baş verir, müxtəlif tendensiyalar müşahidə olunur, dırnaqarası yeni dəyərlər meydana çıxır. Biz isə ənənəvi dəyərlərə sadiq qalaraq öz gələcəyimizi çox möhkəm milli-mənəvi təməl üzərində qururuq. Gənc nəsil belə yetişməlidir və biz gənc nəsli belə yetişdiririk. Gənc nəsil milli-mənəvi dəyərlərə bağlı olmalıdır, öz ədəbiyyatına, musiqisinə, incəsənətinə bağlı olmalıdır və biz bunu görürük, biz gəncləri belə yetişdiririk. Elə gənclər yetişdirmişik ki, bu gənclər dağı dağ üstə qoya bilər və əslində, bunu da etdilər. İkinci Qarabağ müharibəsi Azərbaycan xalqının əyilməz ruhunun təntənəsi idi. Biz elə bir gənc nəsil yetişdirdik ki, onlar həm yüksək mənəvi, həm də yüksək fiziki keyfiyyətlər göstərərək, uzun illər ərzində işğal altında olan torpaqları azad etdilər və Şuşa kimi alınmaz qalanı faktiki olaraq yüngül silahlarla, əliyalın azad etdilər. Nə idi bizi qabağa aparan? Ləyaqət və ruh!”

President Ilham Aliyev: “We are standing here - in the center of the city of Shusha at the cost of the blood and lives of all the peoples living in Azerbaijan”
“All freedoms in Azerbaijan are guaranteed. Azerbaijan is a democratic country. The people of Azerbaijan live freely. Representatives of all nations and all confessions live in Azerbaijan like one family. This is also an example for the world, and it is not just me saying this. This is acknowledged by many experts, politicians, statesmen, and heads of international organizations who are closely involved in this issue. This unique atmosphere strengthens our country today.” President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev said as he addressed the Azerbaijani nation on the occasion of the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev.
“Here in the center of the city of Shusha, where I am standing today, I want to say again that we are standing here at the cost of the blood and lives of all the peoples living in Azerbaijan. This is a great asset. But there are countries where there are conflicts and clashes on ethnic and religious grounds. There are countries where no representative of another nationality can live – take Armenia as an example. Look at Armenia – its population comprises Armenians by 99.9 percent. This number shows its fascist policy. However, there was a time when Azerbaijanis and representatives of other nationalities accounted for the majority of the population of present-day Armenia. Some European countries sympathetic to Armenia are overwhelmed by Islamophobia today. They adopt laws, commit dirty deeds against our religion, burn the Holy Quran and remain tight-lipped about that. In other words, by saying this, I want to stress again that our atmosphere is unique. This is our way of life, and, at the same time, this is our policy and our strength. It is the case today and will be the case in the future. Only in this case can we live comfortably and build our future”, the head of state added.
President Ilham Aliyev has said that following the path of the Great Leader, one can talk about development and success in any field.
President has said: “Of course, all our work is based on a commitment to our national and moral values. Today, different trends are observed worldwide, and new values are emerging in different parts of the world. We build our future on a solid national and spiritual foundation by remaining attached to traditional values. This is how the younger generation should be brought up, and this is how we are bringing up the younger generation. The young generation should be attached to national and spiritual values, it should be attached to their literature, music, and art, and we see this. This is how we educate young people. We have brought up young people capable of putting a mountain on top of a mountain, and they did exactly that. The Second Karabakh War was a celebration of the indomitable spirit of the Azerbaijani people. We have raised such a young generation that, showing both high moral and physical qualities, liberated the lands that were occupied for many years, liberated an impregnable fortress of Shusha practically with light weapons and bare hands. What was driving us forward? Dignity and spirit!”