Prezident İlham Əliyev: "Azərbaycanda milli məfkurəyə sadiq nəsil yetişmişdir"
Sizi 2 fevral – Azərbaycan Gəncləri Günü münasibətilə səmimi-qəlbdən təbrik edir, hər birinizə möhkəm cansağlığı, yüksək əhvali-ruhiyyə və gələcək işlərinizdə uğurlar arzulayıram.
Ulu Öndər Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə gənclərimizə geniş və açıq müzakirə tribunası vermiş ilk forumun keçirildiyi günün ölkəmizdə 1997-ci ildən etibarən Gənclər Günü kimi qeyd olunması ənənəsi bir daha təsdiq edir ki, gənclər siyasəti dövlətimizin sosialyönümlü siyasətinin və insan kapitalının məqsədyönlü inkişafının əsas istiqamətlərindəndir. Ötən müddətdə apardığımız işlər gənclərin maraqlarının və ahəngdar inkişafının təmin olunması üçün lazımi şərait yaradılmasını sürətləndirmiş, onların təşkilatlanmasında və ictimai-siyasi fəallığının artmasında əhəmiyyətli rol oynamışdır.
Göstərilən diqqət və qayğının nəticəsidir ki, Azərbaycanda milli məfkurəyə sadiq və dünyanın qabaqcıl gəncliyi ilə inteqrasiya etməyə qadir olan bir nəsil yetişmişdir. Gənclərimiz bu gün həyatımızın bütün sahələrində yaxından iştirak edir, ölkəmizin iqtisadi gücünün, hərbi qüdrətinin artması və siyasi nüfuzunun yüksəlməsi, milli-mənəvi dəyərlərə və ümumbəşəri ideallara əsaslanan vətəndaş cəmiyyətinin möhkəmləndirilməsi işində qüvvə və bacarığını əsirgəmir, zəngin mədəni irsimizin qorunub saxlanması və təbliği yolunda mühüm addımlar atırlar.
Azərbaycanda həyata keçirilən gənclər siyasəti yeni nəslin intellektual və innovativ potensialının reallaşmasına hərtərəfli imkan yaratmaqla yanaşı, eyni zamanda, onda dərin vətənpərvərlik ruhu formalaşdırmışdır. Azərbaycan gənci məhz qəlbindəki güclü Vətən sevgisi sayəsində döyüşlərin əsas ağırlığını qəhrəmancasına öz üzərinə götürərək xalqımızın qələbə əzmini dünyaya nümayiş etdirmiş və 44 günlük Vətən müharibəsində Zəfər salnaməsi yazmışdır.
Əminəm ki, Azərbaycan gəncliyi tariximizin bu yeni dövründə də ölkəmizin gələcək inkişafına layiqli töhfələr verəcək, yeni-yeni nailiyyətləri ilə bizi sevindirəcəkdir.

President Ilham Aliyev: “A generation has grown up in Azerbaijan that is loyal to the national ideology”
To Azerbaijani youth on the occasion of February 2 - Youth Day
Dear young people!
I sincerely congratulate you on February 2 - the Day of Azerbaijani Youth, and wish all of you good health, high spirits and success in your future endeavors.
Since 1997, the tradition of celebrating the first day of the youth forum, which gave our young people a broad and open platform for discussion, as Youth Day in our country on the initiative of Great Leader Heydar Aliyev is further evidence of the fact that youth policy is one of the main directions of the social policy of our state and focused development of human capital. The work we have carried out has accelerated the emergence of favorable conditions for securing the interests and harmonious development of young people, played an important part in their cohesion and enhanced their social and political activities.
As a result of the attention and care, a generation has grown up in Azerbaijan that is loyal to the national ideology and is capable of integrating with young leaders of the world. Today, our young people are closely involved in all areas of our life, sparing no effort and skill for the cause of increasing the economic potential, military power and political influence of our country, strengthening the civil society based on national and moral values and universal ideals, and taking important steps towards preservation and promotion of our rich cultural heritage.
The youth policy being implemented in Azerbaijan has created a comprehensive opportunity for the realization of the intellectual and innovative potential of the new generation. At the same time, it has forged a profound sense of patriotism. Due to the strong love of the Motherland in their hearts, the young people of Azerbaijan heroically bore the brunt of the battles and showed the world the determination of our nation to win, thus writing a chronicle of Victory in the 44-day Patriotic War.
I am sure that the young people of Azerbaijan will make worthy contributions to the future development of our country at this time in our history and delight us with new achievements.